Apie priklausomybės ligas: nuo pirminės sveikatos priežiūros iki stacionarinės pagalbos

Kėdainių daugiakultūriame centre vyko seminaras tema:,,Priklausomybės ligų gydymo aktualijos:paslaugų spektro įvairovė ir galimybės”. Seminaro iniciatorė VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro psichikos sveikatos skyriaus vedėja Aistė Leleikienė dėkojo Kėdainių rajono savivaldybei, kuri sutiko finansuoti šitą renginį. Dėkota Kėdainių PSPC direktorei Audronei Rimkevičienei, kuri pritarė idėjai rengti seminarą bei Jaunųjų psichiatrų asociacijai, kuri palaikė iniciatyvą, kad psichiatrų problemos pasiektų ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir rajonuose gyvenančius specialistus bei visus tuos, kuriems aktuali psichikos sveikata.

 

Dėkota seminaro rengėjams ir palaikytojams

Seminare dalyvavo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė ir administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.

,,Šiandien Kėdainiams suteikta unikali galimybė išgirsti žymaus profesoriaus iš Olandijos paskaitą, džiugu matyti įvairių įstaigų atstovus, džiaugiamės ir esame dėkingi lektoriams, kurie sutiko skaityti pranešimus”, – dėkojo mero pavaduotoja O. Urbonienė ir įteikė rajono savivaldybės atminimo dovanėles pranešėjams, linkėdama seminaro dalyviams išgirsti daug naudingos informacijos ir grįžus į savo kolektyvus ja pasidalinti su savo aplinkos žmonėmis.

,,Man smagu, kad dalyvauja ne tik medikų bendruomenės atstovai, bet ir seniūnijų atstovai, socialiniai darbuotojai, psichologai, visuomenės sveikatos specialistai, tai rodo, kad šios problemos mums rūpi ir yra aktualios,” – pažymėjo rajono savivaldybės gydytoja R. Kabošienė, dėkodama už žinių sklaidą, dalinimąsi patirtimi ir bendradarbiavimą.

Atvyko profesorius iš Olandijos

Pagrindinį pranešimą ,,Su psichoaktyvių medžiagų vartojimu susiję sutrikimai: nuo kvalifikacijos iki diagnozės” skaitė prof. emeritas Cor A. J. de Jong iš Olandijos. Jis yra daugiau nei 100 mokslinių straipsnių apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą autorius, daugelio doktorantų vadovas, vienas iš Olandijos gydytojų sveikatos programos įkūrėjų.Iki 2016 metų profesorius buvo Radbound universiteto Priklausomybės ligų mokslininkų ir klinicistų instituto mokslo direktorius.

Aptardamas pranešime minimas problemas, profesorius pirmiausia įvardino kas yra psichopatologija, kas sukelia priklausomybės ligas, kaip jas diagnozuoti ir gydyti.

,,Jeigu turime pacientą, kuris kenčia dėl priklausomybės ligų ar psichoaktyvių medžiagų vartojimo, pirmiausia mes turėtume paklausti, nuo ko jis kenčia, kas yra negerai, kokia priežastis tokios savijautos, kaip tai vystosi ir ką mes galime su tuo padaryti.Kad atsakytume į klausimus, mes turime analizuoti tam tikras sritis: diagnozę, patofiziologiją, psichopatologiją, etiologiją, prognozę ir terapinius metodus.Labai gerai, kad gydytojas turi atsakymą į kiekvieną iš šių klausimų, bet problema yra ta, kad pacientai turi visiškai skirtingą atsakymą į tą patį klausimą, todėl tarpusavyje tie atsakymai yra nesutampantys”, – teigė pranešėjas.

Priklausomybę palygino su šokolado troškimu

Pasak profesoriaus, paskutinio dešimtmečio požiūrio dėka manoma, kad priklausomybės ligas sukelia neuro biologinis sutrikimas arba tai yra smegenų sistemos veiklos sutrikimas. Dėl tokio ligos aiškinamojo modelio pacientai tampa mažiau atsakingi ir tampa mažiau kaltinami dėl vartojimo. Šiuo metu vyrauja toks priklausomybės ligų apibrėžimas, kad tai yra lėtinė smegenų liga su paūmėjimais ir remisijomis ir tai sukelia destruktyvius pokyčius ne tik paciento gyvenime, bet ir jo aplinkoje.

Svečias iš Olandijos vaizdžiai palygino priklausomybę su troškimu suvalgyti šokolado. ,,Jeigu žinote šį jausmą, ką reiškia trokšti šokolado, tai mano draugai, kurie dabar yra nevartojantys alkoholio sako, kad troškimas pavartoti alkoholio yra šimtą kartų stipresnis už norą suvalgyti šokolado”, – lygino jis.

Pranešėjas pastebėjo, kad priklausomybės ligos yra susijusios su dideliu sergamumu, todėl didelis procentas pacientų turi gretutinių ligų, tokių kaip nuotaikos, nerimo sutrikimų ir pan., dažnai serga ir somatimėmis ligomis, tokiomis kaip AIDS, ŽIV, hepatitu, plaučių vėžiu, kepenų ciroze.

O ką, anot profesoriaus gydytojai profesionalai mano apie pacientus, kurie yra priklausomi? Tai egoistiški, siekiantys nuotykių, pavojingi, antisocialūs, užsidarę, nepatikimi, blogai kvepiantys, našta, niekšai, pasiklydę, vieniši, bejėgiai, aukos, lūzeriai, silpni, bet vis dėlto – jie žmonės.

Kai pacientai nebenori arba nebegali vartoti alkoholio

Pranešimą ,,Detoksikacinis gydymas ir stacionarinės pagalbos galimybės sergant priklausomybės ligomis”, skaitęs Kėdainių ligoninės gyd. psichiatras psichoterapuetas Audrius Juodinis pažymėjo, kad maždaug 20 proc. visų pacientų yra priklausomi nuo alkoholio žmonės, kuriems ta priklausomybė yra stipriai paūmėjusi, kurie susiduria su pakankamai didelėmis sveikatos problemomis. Skyriaus vedėjas pastebėjo, kad Kėdainių ligoninėje yra vienintelis skyrius Lietuvoje, kuris vadinasi psichiatrijos-narkologijos, nes tokio termino kaip narkologija ar narkologas daug metų nebenaudojame. Tačiau tuo mes ir esame unikalūs.

Kalbėdamas apie priklausomus nuo alkoholio pacientus, jis analizavo su kokiomis diagnozėmis susiduriama, gydant juos stacionare.Analizuodamas abstinencijos būkles, A. Juodinis pažymėjo, kad daugiausiai pacientai ją patiria tuomet, kai apsisprendžia nebevartoti alkoholio, bet žymiai dažniau tada, kai nebegali vartoti alkoholio dėl įvairių priežasčių. Pagal specialę skalę jis apibūdino abstinencijos simptomus pagal jų sunkumo lygį bei kokiai būklei esant būtinas stacionarinis gydymas.

,,Gydymas prasideda nuo pokalbio su pacientu, įvertinama alkoholio vartojimo stažas, užgėrimo atsiradimas,jo tolerancija, gretutinės ligos, odos, gleivinių būklė, neurologinė, psichikos, fizinė būklė ir kt. Tiek abstinencija, tiek sunkios jos būklės gali sėkmingai maskuoti kitas sunkias somatines ligas, tokias kaip infarktą”, – pažymėjo pranešėjas.

Nuo birželio startuos blaivybės įgūdžių palaikymo programa

Pranešimą ,,Pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos sergant priklausomybės ligomis” skaitė Kėdainių PSPC psichikos sveikatos skyriaus vedėja Aistė Leleikienė, Pranešėja išsamiai pristatė, kokia Psichikos sveikatos skyriuje teikiama pagalba psichiką veikiančias aktyvias medžiagas vartojantiems žmonėms.Šiems pacientams pirmiausia teikiama ambulatorinė kompleksinė pagalba, kurią teikia psichiatras,psichologas,slaugytojas ir socialinis darbuotojas, pacientą galima nukreipti stacionariniam gydymui. Psichikos sveikatos skyriuje 10 metų vykdoma metadono programa bei veikia žemo slenksčio paslaugų kabinetas.A. Leleikienė aptarė medikamentinio gydymo nuo alkoholio galimybes bei priemones.

,,Birželio pradžioje skyriuje pradėsime taikyti blaivybės įgūdžių palaikymo programa. Projektas skatins pripažinti savo ligą, negebėjimą ją kontroliuoti, bus skatinama kelti savivertę, pacientas bus motyvuojamas analizuoti savo jausmus ir ugdyti savyje dorovę. Visi užsiėmimai bus organizuojami nedarbo metu, kad pacientai į centrą galėtų ateiti ir po darbo. Pirmiausia pacientai gaus socialinio darbuotojo konsultacijas. Antradieniais nuo 17.30 iki 19 val. vyks psichologo užsiėmimai, o ketvirtadieniais – gydytoja psichiatrė dailės terapijos metodu ves grupinius užsiėmimus. Programoje dalyvaus psichikos sveikatos slaugytoja ir socialinė darbuotoja Edita Navickienė, gydytoja psichiatrė Aušra Račkauskienė bei psichologas Donatas Lučunas”, – būsimą naują veiklą pristatė Psichikos sveikatos skyriaus vedėja.

Priklausomiems pacientams būtina surasti kitą priklausomybę

Kėdainių PSPC psichologas, psichoterapeutas Donatas Lučunas, pristatęs pranešimą ,,Priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų asmenų psichosocialinė reabilitacija”, pastebėjo, kad pakankamai sunku dirbti su priklausomais žmonėmis, kad būtų pasiektas norimas efektas. Pranešėjas pažymėjo, kad kompleksinė pagalba yra sudaryta iš keturių etapų – motyvacijos, detoksikacijos, reabilitacijos ir adaptacijos. Motyvuojant pacientą, psichologui labai svarbu žinoti, kokioje pokyčių stadijoje yra jo pacientas, ar jis dar nesusimąsto, ar svarsto, ar jau apsisprendęs, jei taip, tuomet galima teikti informaciją apie konkrečias pagalbos priemones, o jei dar neapsisprendęs ir mes pradėsime kalbėti apie pagalbą, pacientui sukelsime pyktį ar agresiją bei nenorą bendrauti su psichologu. Reikėtų atsargiai svarstyti, ar tikrai ta priklausomybė jam atneša neigiamų pasekmių.

Pats atlikęs tyrimus, psichologas pastebėjo, kad priklausomam pacientui ilgiau išbūti reabilitacijoje leidžia mažesni finansiniai ištekliai, be to, artimiesiems nereikia spręsti už jį problemų. Greičiau atranda motyvaciją sustoti priklausomi nuo narkotikų, nei nuo alkoholio, kadangi pirmieji greičiau patiria neigiamas pasekmes.

Kaip alternatyvą D. Lučunas priklausomiems žmonėms siūlė atrasti ,,pakaitalą”, tokią veiklą, galbūt ekstremalią, panašią į kitą priklausomybę, pavyzdžiui, pamėgti motociklų sportą, šuolius su parašiutu, užsiimti arbatos gėrimo ceremonija, atsiduoti tikėjimui ir t. t.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams