Pomidorų nauda mūsų sveikatai

Kol pomidorai dera dažno kėdainiečio šiltnamyje ar net lauke, jų pasiūla didelė turgavietėse, būtina prisiminti, kokią naudą mums teikia ši daržovė, nepaisant to, jog ji yra malonaus skonio ir graži akiai. Į klausimus, kuo jie iš tiesų naudingi mūsų organizmui bei sveikatai, kokios yra pomidorų maistingosios savybės, kuo jie išsiskiria iš kitų daržovių, kam reikėtų pomidorų vengti, kaip juos geriausiai vartoti, kad iš jų gautume didžiausią naudą, atsako VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Joana Kleivienė, prisipažinusi, kad pomidorai – dažna daržovė ant jos šeimos stalo bei išdavė kaip paruoštus pomidorus ji labiausiai mėgsta. Beje, pomidorai dera ir jos šeimos šiltnamyje.

Kokių vitaminų ar mineralinių medžiagų galima rasti pomidoruose?

Pomidorai yra ne tik labai graži, žavinti savo spalva, formomis, kvapu, bet ir labai maistinga daržovė. Ne kartą kalbėta, kad valgyti įvairių vaisių ir daržovių yra būtina, ir pomidorai nėra išimtis. Nors apie 95 proc. pomidoro svorio sudaro vanduo, bet šios daržovės puikiai aprūpina organizmą vitaminais ir kitomis naudingomis medžiagomis.Pomidorų vaisiuose yra baltymų, angliavandenių (krakmolo, cukraus, ląstelienos), pektinų, organinių medžiagų, karotenoidų, reto vitamino K, B grupės vitaminų, mineralų (kalcio, magnio, geležies, fosforo, silicio, jodo). Juose yra didelis geležies kiekis, likopeno, gausu ląstelienos. Pomidoruose yra citrinų ir obuolių rūgščių, fitoncidų ir vitamino C.

Kuo naudingi mūsų organizmui pomidorai, kuo jie išsiskiria iš kitų daržovių?

Ilgą laiką pomidorai buvo laikomi nevalgomais ir net nuodingais. Europos sodininkai juos augino kaip egzotinius dekoratyvinius augalus. O štai šiais laikais jau turime atliktų begalę mokslinių tyrimų, įrodančių nenuginčijamą pomidorų naudą mūsų organizmui.

O juk šiandien, kai tapo labai populiari sveika mityba, aktualu kalbėti ne tik apie maisto daromą žalą, bet ir apie maisto naudą.

Šių daržovių reikėtų valgyti žmonėms, sergantiems išemine širdies liga, stenokardija, hipertonija. Pomidoruose esančios medžiagos normalizuoja medžiagų apykaitą, stimuliuoja inkstų ir žarnyno veiklą, mažina kraujospūdį bei cholesterolio kiekį kraujyje.

Likopenas, kurio gausu pomidoruose, neutralizuoja laisvuosius radikalus, saugo nuo vėžinių susirgimų. Kad organizmas įsisavintų likopeną, būtini riebalai, tad pomidorus reikėtų valgyti su aliejumi.

Pomidorų ląsteliena gerina virškinimą, stiprina skrandžio sulčių sekreciją. Šių daržovių luobelė stimuliuoja žarnyno peristaltiką ir mažina vidurių užkietėjimą. Jų rekomenduojama valgyti žmonėms, kurių skrandžio sulčių rūgštingumas sumažėjęs.

Moksliniai tyrimai rodo, kad cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, vartojantiems pakankamai ląstelienos turinčių produktų, sumažėja cukraus kiekis kraujyje.

Pomidoruose yra citrinų ir obuolių rūgščių, o jos gerina apetitą. Taip pat juose gausu fitoncidų ir vitamino C, kurie veikia antibakteriškai ir padeda atsispirti virusinėms infekcijoms, taigi stiprina imuninę sistemą.

Šios daržovės padeda iš organizmo šalinti šlakus ir toksinus.

Chlorogeno ir linolo rūgštys skaido nikotino dervas, šalina jas iš plaučių ir padeda pašalinti tamsias dantų apnašas. Taigi, pomidorai ypač naudingi rūkantiesiems ir tiems, kurie neseniai metė rūkyti.

Kaip geriau vartoti pomidorus: valgyti vienus ar salotose su kitais priedais?

Valgykim pomidorus ir vienus, ir su kitomis lapinėmis daržovėmis. Juk svarbiausia valgyti kuo daugiau daržovių, ypač sezoninių.

Yra nuomonių, kad valgyti pomidorų ir agurkų salotas, nėra geras derinys. Kodėl?

Pomidorai ir agurkai labai dažnas salotų derinys. Deja, naujausi tyrimai rodo, kad šių dviejų daržovių derinys gali išderinti biocheminius procesus organizme, dėl to galima kalcinacija, tinimas, o abiejose daržovėse esančių vitaminų organizmas tiesiog iki galo neįsisavins, kadangi organizmas juos skirtingai įsisavina. Kai skrandyje išsiskiria rūgštis agurkams virškinti, pomidorai laukia savo eilės ir pradeda rūgti.

Kuo vertingos gali būti pomidorų sultys? Galbūt jos teikia dar kitą pomidorų naudą?

Taigi, pomidorai ir jų sultys dėl didelio juose esančio geležies kiekio naudingi sergant širdies ir kraujagyslių ligomis bei mažakraujyste.

Sveikos mitybos ekspertai ragina gerti sultis, nes tai vertingas produktas, kuriame gausu vitaminų, mineralų, mikroelementų, pektinų, organinių rūgščių. Vertingiausios ką tik išspaustos sultys ir neverta tikėtis, kad visų šių naudingų medžiagų organizmas gaus, išgėrus parduotuvėje pirktų sulčių. Mokslininkai teigia, kad pomidorų sultys ne tik gerina virškinimą, stimuliuoja žarnyno darbą, bet ir gali apsaugoti nuo vėžio.

Ar konservuoti, ar kitaip perdirbti pomidorai nepraranda savo gerųjų savybių?

Daugeliui konservavimas siejasi su acto marinatais, cukrumi ar rauginimu. Tuo tarpu konservavimas yra maisto produktų saugojimas nuo gedimo. Tad actą keiskime sveikesniu obuolių ar kitų vaisių actu ir konservuokime, kaupkime atsargas žiemai. O žiemą mėgaukimės savo darže išaugintais konservuotais ar kitaip ruoštais pomidorais ir kitomis daržovėmis. Tai geriau nei atgabentos ir prekybos centruose pirktos beskonės daržovės.

Visgi sveikiausias pasirinkimas ruošiant atsargas žiemai yra šaldymas ir džiovinimas. Užšaldyti produktai nepraranda savo skonio ir kvapo bei maistinės vertės. Šaldymui rinkitės ne mažesnę nei 18 šalčio temperatūrą, kurioje susidaro smulkūs vandens kristalėliai. Tuomet geriau išlieka produktų maistinės savybės.

Ar esama išimčių, kam reikėtų pomidorų vengti ar apriboti jų vartojimą?

Pomidorus reikėtų atsargiai vartoti, jeigu vargina virškinimo sutrikimai ir padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas.

Nereikėtų itin žavėtis konservuotais pomidorais, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Šiomis daržovėmis nepatariama piktnaudžiauti ir tiems, kurių kraujyje padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis. Taip būna sergant reumatoidiniu artritu, poliartritu ir podagra.

Galbūt jūsų šeima savo reikmėms auginate pomidorus patys?

Aš gimusi ir augusi kaime, tad labai mėgstu darbus darže ir sode. Tad visą laiką sakydavau, kad ,,kai jau gyvensime name, būtinai turėsiu šiltnamį“. Tad, kai prieš pusę metų persikėlėm gyventi į Kėdainius, ši svajonė išsipildė – vyras su broliu įrengė šiltnamį. Kaip gi gyventi Kėdainiuose ir neturėti šiltnamio!

Tad mūsų šeima augina savo reikmėms ne tik mano labai mėgstamus pomidorus, bet ir kitas daržoves, žinoma, ir­ agurkus, paprikas, moliūgus. Šį sezoną pasodinta pomidorų veislė yra vėlyva ir dar tik pradeda nokti, bet jau rausta ,,pono pomidoro” šonai. Bet naminiais pomidoriukais visą vasarą džiugina vaišindamas pažįstamas geraširdis senelis, kurio šiltnamyje pomidorų derlius daug ankstesnis.

Net neabejoju, kad kitą vasarą mūsų šiltnamyje karaliaus įvairaus derėjimo pomidorai.

Ar pomidorai – dažna daržovė ant jūsų stalo? Galbūt galite išduoti mėgstamo patiekalo iš pomidorų receptą (vasarinį ir žieminį)?

Vasarą tai dažniausia daržovė ant mūsų stalo, nes ją labai mėgsta visa šeima. Tad valgome jų labai daug ir dažniausiai vienus arba paprastai ruoštus su grietine ir pipiriukais. Juk skonis slypi paprastume.

Žiemą mėgaujamės močiučių konservuotais pomidorais su želatina arba savo sultyse. Tai paprasta, žinoma turbūt kiekvienoje šeimoje, bet labai skanu. Nors man turbūt skaniausia žiemą būna saulėje džiovinti pomidorai su itališka česnakine duonele.

Tiesa, nepamirškime, kad pomidoras, tai uoga! O desertų receptų su pomidorais akis randa vis daugiau. Tai intriguoja! Būtinai išmėginsiu vieną kitą! Jums linkiu taip pat atrasti pomidorus kitaip.