Jei sugalvosite pagrybauti

Atėjęs ruduo grybų mėgėjus viliote vilioja į mišką, nors gamtinės sąlygos nėra itin palankios gausiam grybų derliui. Tačiau didžiausi entuziastai grybų randa, jei ne mūsų rajono miškuose, tai kaimyniniuose rajonuose ar pavažiavę toliau. Todėl pravartu prisiminti, kuo mūsų organizmui naudingi grybai, kas jų turėtų vengti ir kaip juos geriausia vartoti. Naudingais patarimais dalinasi VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Erika Rudelienė.

Maistingi ir naudingi

Grybai yra ne tik tai gardūs, bet ypatingai maistingi, naudingi maisto produktai. Grybuose gausu baltymų, kuriuos gerai pasisavina žmogaus organizmas, taip pat yra visų amino rūgščių, fermentų, įvairių vitaminų A, B, D. Netgi kai kuriuose grybuose esantis fosforo, kalio ir kalcio kiekis prilygsta kiekiui, esančiam žuvyse, o mineralinių medžiagų yra tiek, kiekis panašiai daržovėse ar vaisiuose.

Žmogaus organizmas iš grybų pasisavina 50-75 proc. baltymų. Ir netgi tokių grybų, kaip baravykų, pievagrybių, maistinė vertė prilygsta gyvulinės kilmės baltymams. Grybuose gausu ląstelienos, vandens.

Šeimos gydytoja atkreipia dėmesį, jog atsargiau reikėtų elgtis su grybų koteliais, nes juose yra chitino, kurį sunkiai virškina žmogaus organizmas. Todėl juos apdorojant ir ruošiant maistui, reikėtų smulkiau supjaustyti, ilgiau pavirti, pasūdyti, kad nesukeltų skrandžio ar virškinamojo trakto problemų.

Reikėtų vartoti atsakingai

Pasak E. Rudelienės, kad ir kokie grybai būtų vertingi, juos reikia vartoti atsakingai. Grybai – vienas iš tų produktų, kuris sunkiai virškinamas mūsų organizmui. Grybai nerekomenduojami sergant kepenų ligomis, virškinamojo trakto ligomis, įvairiais gastritais, nepatartina jų vartoti vakarienės metu, riboti jų kiekį vyresnio amžiaus žmonėms. Tai neturėtų būti pagrindinis patiekalas, grybus reikėtų valgyti kaip užkandį. Grybų negalima vartoti kartu su alkoholiu, nes tuomet padidėja apsinuodijimo tikimybė. Nėščiosioms tai iš viso nerekomenduojamas produktas. Bet jeigu nėštukė labai užsimanė grybų, juos reikėtų valgyti tą pačią dieną parneštus iš miško, virtus arba troškintus. Marinuotų, sūdytų, konservuotų grybų joms reikėtų tikrai vengti.

Vaikus grybais reikėtų taip pat atsargiai maitinti, nes vaikų, ypač jaunesnio amžiaus, organizmas yra ypatingai jautrus. Grybus patartina duoti vaikams nuo 4 metų, labai mažais kiekiais.

Jei ruošiame grybų atsargas žiemai, reikėtų atminti, kad patys vertingiausi yra džiovinti grybai, nes tik džiovinami jie mažiausiai praranda naudingų maisto medžiagų. Geriausia grybus vartoti tą pačią dieną, parneštus iš miško.

Nėra didelė grybų mėgėja

,,Į mūsų įstaigą apsinuodijus grybais, pacientai kreipiasi retai, bet šalies mastu, apsinuodijimų grybais atvejai yra dažni, kadangi žmonės galbūt ne itin gerai pažįsta grybus. Ypatingai nuodinga yra žalsvoji musmirė, kuri yra sumaišoma su žaliuoke. O apsinuodijimo grybais simptomai pasireiškia tik po keleto dienų ir tuomet pacientas nesusieja, jog tai galėjo būti apsinuodijimas grybais. Apsinuodijimo požymius reikėtų žinoti kiekvienam – tai pykinimas, viduriavimas, pilvo raižymas, vėmimas. Vėmimo, kaip ir viduriavimo reikėtų nestabdyti, negerti jokių vaistų, bet kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą.

Paklausta, ar ji pati su šeima mėgsta grybauti ir valgyti grybus, Erika Rudelienė prisipažįsta, jog nėra didelė grybų mėgėja, o jeigu ir gamina kažką iš grybų, ruošia juos nesudėtingai – skaniausi baravykai gerai išvirti ir lengvai pakepti su šviežiomis bulvėmis, užbarstyti krapais. ,,Mėgstu silkę su džiovintais grybais, bet didesnis grybų mėgėjas šeimoje yra mano vyras. Visai neseniai pirmą kartą kartu su mumis Druskininkų miškuose grybavo ir penkerių metukų dukrelė Miglė, kuriai radus grybą, emocijų netrūko“, – grybavimo įspūdžiais dalinosi šeimos gydytoja.