Išvengti sezoninio gripo padės ir naujos kartos vakcina

Miesto ir rajono gyventojai VšĮ Kėdainių PSPC ir rajono ambulatorijose gali pasiskiepyti nuo sezoninio gripo mokama sezoninio gripo vakcina ,,Influvac“ bei naujos kartos keturvalente vakcina ,,Vaxigrip Tetra“.

Skiepijimas – efektyviausia priemonė nuo gripo

Skiepytis nuo gripo rekomenduojama kiekvienais metais dar prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių. Kadangi gripą kiekvienais metais sukelia vis kitas viruso tipas, skiepytis reikėtų kasmet tam sezonui pagaminta vakcina.

Šiuolaikiniai skiepai gaminami atsižvelgiant į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nustatytus gripo viruso tipus. PSO renka informaciją apie visus pasaulyje randamus gripo virusus. Remiantis gautais duomenimis, kasmet atrenkami trys realiausi gripo viruso štamai ir pagaminami jiems tinkantys skiepai. Skiepai nuo gripo gaminami taikant pažangiausias technologijas, gripo viruso juose nėra paliekamos tik viruso dalelės, stimuliuojančios žmogaus imunitetą. Taigi skiepai negali sukelti ligos.

Skiepijimas yra pati efektyviausia priemonė nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų.

Šiais metais Lietuvoje skiepijama nuo gripo trijų komponentų vakcina ,,Influvac“ ir keturių komponentų (keturvalente) vakcina ,,Vaxigrip Tetra“. Keturvalentėse vakcinose be visų padermių, kurios yra trivalentėse vakcinose, yra dar viena B tipo gripo viruso padermė, todėl susidaro platesnė apsauga nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų.

,,Influvac“ dozės (0,5 ml) sudėtyje veikliosios medžiagos yra:

– A/Michigan/45/2015 panaši padermė – 15 mikrogramų;

– A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – panaši padermė – 15 mikrogramų;

– B/Colorado/06/2017 – panaši padermė (B/Victoria/2/87 kilmė) (B/Maryland/15/2016, NYMC BX-69A)­ – 15 mikrogramų.

 ,,Vaxigrip Tetra“ dozės (0,5 ml) sudėtyje veikliosios medžiagos yra:

– A/Michigan/45/2015– panaši padermė) – 15 mikrogramų;

– A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – panaši padermė  – 15 mikrogramų;

– B/Colorado/06/2017 – panaši padermė (B/Maryland/15/2016, NYMC BX-69A)­ – 15 mikrogramų;

– B/Phuket/3073/2013 – panaši padermė (B/Phuket/3073/2013, laukinio tipo) –15 mikrogramų.

Vienos vakcinos ,,Influvac“ dozės kaina – 5,46 Eur, ,,Vaxigrip Tetra“ – 10,24 Eur. Mokestis už paskiepijimą suaugusiems – 1,16 Eur, vaikams – 0,87 Eur.

Nemokami skiepai – rizikos grupėms priklausantiems žmonėms

Nuo sezoninio gripo valstybės kompensuojama gripo vakcina yra nemokamai skiepijami pavojingų gripo komplikacijų rizikos grupei priskiriami žmonės, kuriems Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ypatingai rekomenduoja tai padaryti.

Suaugusieji (vyresni nei 18 metų) pacientai, turintieji šiuos sveikatos sutrikimus:

– 65 metų ir vyresniems asmenims;
– nėščiosioms;
– asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
– asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Vaikai iki 18 metų, turintieji šiuos sveikatos sutrikimus:

– slaugomi namuose lėtinėmis ligomis sergantieji pacientai;

– sergantieji lėtinėmis inkstų ligomis;

– sergantieji onkologinėmis ligomis;

– sergantieji cukriniu diabetu;

– sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių ligomis;

– sergantieji bronchų astma bei lėtinėmis plaučių ligomis;

– vaikai, kuriems diagnozuotas metabolinės (medžiagų apykaitos) ligos;

– vaikai, kuriems diagnozuota imunodeficitinė būklė.

Gyventojai, priklausantys rizikos grupėms ir norintys pasiskiepyti nuo gripo, pirmiausia turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Pasiskiepyti nuo 2018/2019 metų sezoninio gripo galima ir darbo kolektyvuose, medikams atvykus į vietą. Reikėtų kreiptis į Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoją klinikiniam darbui Laimą Juodeikienę telefonu 8 (347) 51485, 8 682 47289.

Gripas – ūminė kvėpavimo takų infekcija

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Gripu galima užsikrėsti nuo sergančio arba užsikrėtusio žmogaus. Gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, kartu su seilių dalelėmis kalbant, čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24–72 val. (vidutiniškai 48 val.).

Gripui yra būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (aukštesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Čiaudint gripo virusas plinta 167 km/val. greičiu. Gripo virusas patekęs ant gleivinių, sugeba jas pažeisti, daugintis ir toliau skverbtis į visus organus, aplenkdamas visus organizmo gynybinius barjerus. Didžiausia grėsmė užsikrėtus ir susirgus gripu, galimos sunkios komplikacijos, kartais netgi mirtis.

Gripo viruso sukeltos komplikacijos:

-plaučių uždegimas (pneumonija);

-galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas (encefalitas, meningitas);

-širdies raumens uždegimas (miokarditas);

-žarnyno uždegimas (dažniausiai pasitaiko vaikams);

-akių uždegimas (priklausomai nuo akies struktūrinės dalies pažeidimo vietos, galimas visiškas apakimas).