Atliekamų tyrimų nauda neabejoja

Įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės remiamą tęstinę programą „Padėk savo širdžiai!“, VšĮ Kėdainių PSPC medikai ir šiais metais siekia daugiau dėmesio skirti rajono gyventojams ir didina paslaugų prieinamumą ambulatorijų pacientams. Pagal iš anksto suderintą grafiką žadama aplankyti visas rajono ambulatorijas. Sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė spalio 19-ąją lankėsi Krakių ambulatorijoje, kur nemokamai ir be išankstinės registracijos buvo tiriamas bendras cholesterolio, trigliceridų ir cukraus kiekis kapiliariniame kraujyje, įvertinus svorį ir ūgį, skaičiuojamas kūno masės indeksas, matuojamas arterinis kraujo spaudimas. Kaip ir kasmet, ypatingas dėmesys skiriamas asmenims, nepatenkantiems į valstybės finansuojamos širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupę: vyrai iki 40 m. ir nuo 55 m. amžiaus, moterys iki 50 m. ir nuo 65 m.

Nerasta padidėjusio gliukozės kiekio

Tądien į Krakių ambulatoriją tyrimus atlikti atvyko apie trisdešimt pacientų, iš jų tik 4 (14 proc.) vyrai. Prie akcijos prisijungė ir ambulatorijos darbuotojos. Analizuojant duomenis pagal metus matyti, kad vyrų iki 40 metų amžiaus neapsilankė nei vienas, o moterų iki 50 metų buvo trys. Apibendrinant akcijos rezultatus matyti, jog 20 pacientų (71 proc.) rastas padidėjęs bendrasis cholesterolio kiekis, 5 (18 proc.) – trigliceridų kiekis kapiliariniame kraujyje, tuo tarpu aukštesnis nei rekomenduojama norma gliukozės kiekis kraujyje nenustatytas nei vienam iš tirtųjų. Padidintas arterinis kraujo spaudimas išmatuotas 10 (36 proc.) tirtųjų asmenų, padidėjęs kūno masės indeksas – 16 (57 proc.). Nustačius rekomenduojamų normų ribas viršijančius duomenis, pacientams patarta artimiausiu metu kreiptis į šeimos gydytoją dėl išsamesnių tyrimų atlikimo ir/ar medikamentinio gydymo skyrimo. Individualiai aptartos rizikos faktorių kontrolės natūralios priemonės, platinta informacinė mokomoji medžiaga širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorių nustatymo ir kontrolės, cukrinio diabeto prevencijos, sveikatos stiprinimo temomis.

Tyrėsi pirmą kartą

Pirmą kartą pagal šią programą bene jauniausia iš tirtųjų, iš Plinkaigalio atvykusi Dalia Urnėžienė sakė, jog nesijautusi  blogai, todėl ir nesityrusi, o šį kartą pamačiusi skelbimą apie atliekamus tyrimus, dėl jų specialiai atvažiavusi į ambulatoriją. Moteris sakė, jog pasitvirtino ankstesnių metų diagnozė dėl didoko kraujo spaudimo, o kiti tyrimai pakankamai neblogi. ,,Labai gerai, kad tokie tyrimai atliekami, bent kartą per metus pasitikrinti turėtų kiekvienas“, – tvirtino Dalia.

Tyrimų rezultatai pagerėję  

Kita tarp eilėje tyrimų laukiančių pakalbinta moteris prisistatė esanti Krakių parapijos Švč. Mergelės Marijos senelių globos namų vedėja Aldona Tamošaitienė. Paklausta, kuo naudingi tokie tyrimai sakė, jog tokius pačius tyrimus ji atlikusi maždaug prieš metus, irgi spalį, kai Krakių ambulatorijoje lankėsi ta pati specialistė, todėl norėjo palyginti, kokia jos sveikatos būklė šiemet.

,,Tuomet buvo rastas padidintas cholesterolio kiekis, naudojau žolinius preparatus cholesteroliui mažinti, todėl dabar atėjau įsitikinti, ar jie veiksmingi ar vis dar juos vartoti. Naudoju ir maisto papildus – žuvų taukus su vitaminu D. Šiandien savo tyrimų rezultatais esu patenkinta, cholesterolio kiekis žymiai sumažėjo ir svoris sumažėjęs, ir visi kiti tyrimai idealūs“, – pasidžiaugė moteris.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams