Apie motinystę – iš patikimų lūpų

Kėdainių rajono Motinystės mokykla šiais metais parengė ir įgyvendino projektus ,,Pozityvios tėvystės formavimo ir sveikatos stiprinimo praktikumas“ ir „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“, kuriems lėšas skyrė LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Kėdainių rajono savivaldybė, todėl paskaitų ciklai ir praktiniai užsiėmimai buvo nemokami. Nuo pavasario Motinystės mokyklos dalyviai lankė teorinius ir praktinius užsiėmimus, skirtus pasiruošimus tėvystei – būsimosioms mamoms bei tėčiams. Motinystės mokyklos dalyvių atsiliepimai – patys geriausi.

Baimę kelia nežinomybė

Paklausta, kodėl nusprendė lankytis Motinystės mokyklos kursuose, juk šias laikais visagalis internetas pilnas įvairios informacijos motinystės temomis, pirmagimio besilaukianti Audronė pajuokavo, jog ateiti čia paskatino laisvas laikas: ,,Svarbiausia, išeini iš namų, išgirsti kažką daugiau, svarbiausia, sužinai patikimą informaciją iš savo srities specialistų, o ne šiaip, kažkas kažką pasakė ar parašė, kaip ir tame internetiniame ,,Mamyčių forume, tuomet drąsiau būna laukti“, – atvirai pasakojo nuo vasaros pradžios Motinystės mokyklą lankiusi Audrone Kriščiūnienė.

O ką būtina svarbiausia žinoti bei kas labiausiai rūpi pirmą kartą besiruošiančiai gimdyti moteriai?

,,Pats gimdymas ir kūdikio priežiūra jam gimus. Pradžioje atrodo, kad baisu gimdyti, o paskui prasideda baimės, ar mokėsiu prižiūrėti ką tik gimusį kūdikį, ar mokėsiu jį maudyti ir pan. Netiek baisu tas gimdymas kaip procesas, bet nežinomybė. Vieno iš užsiėmimų metu teko pabuvoti Kėdainių ligoninės gimdykloje, kur akušerė atsakė į klausimus, o žinios ir informacija, išsklaidė dalį baimių. Aš patarčiau ir kitoms mamoms lankyti tokius kursus, sekti informaciją, kada jie vyks, nes jie labai naudingi“, – teigė Audronė Kriščiūnienė.

,,Naudingi ir vyrams, ypač besiruošiant dalyvauti gimdyme ir žinoma, prižiūrint ir auginant kūdikėlį. Žinoma, ir man įdomu, dar namo grįžę apie tai pakalbam“, – žmonai pritarė jos vyras Eugenijus, pagal galimybes irgi kartu lankęsis paskaitose.

Patikima informacija iš specialistų

Kita pirmagimio laukianti būsimoji mama sakė, kad nuo rugsėjo, išėjusi motinystės atostogų, kai  atsirado daugiau laisvo laiko, pradėjo lankyti šiuos kursus. Paskaitė internete, kad vyksta tokie kursai ir atvyko pasiklausyti. ,,Labai naudinga, nes internete visko gali prisiskaityti, bet ar ta informacija teisinga, labai sunku suprasti, juk čia specialistai pataria, parodo, atsako į klausimus, o svarbiausia – viskas vyksta vietoje. Labiausiai man rūpi tema apie pasiruošimą gimdymui ir pats gimdymas, pirmoji pagalba vaikučiui, jeigu užspringtų, tai iš tiesų atrodo baisiausi dalykai. Kai susilauki pirmagimio, daug ko nežinai, turi būti pasiruošus bet kokioms situacijoms. Gaila, kad vyras dirba ir negali dalyvauti šiuose kursuose kartu su manimi“, – kalbėjo Justė.

Kristina sakė norinti pasikartoti informaciją apie kūdikio gaivinimą, nors yra išklausiusi ne vieną pirmosios pagalbos paskaitą, bet kalbant apie naujagimių, kūdikių gaivinimą, reikia žinoti kai kuriuos niuansus. Ir dėl kūdikio priežiūros ji jaučianti nerimą, nes laukiasi pirmojo vaikelio. Ypač jai patiko paskaita apie natūralų maitinimą. Kristina sakė, kad jos vyrui daug prieštaringų minčių paliko psichologo paskaita apie pozityvią tėvystę.

Apie pirmąją pagalbą, ištikus nelaimei… 

Paskaitų metų Motinystės mokyklos lankytojai buvo supažindinami su pasiruošimu gimdymui, gimdymu, natūraliu maitinimu, naujagimio priežiūra, mažylio masažu, pozityvia tėvyste. Dalyvių pageidavimu pirmą kartą  Motinystės mokyklos kursuose vyko paskaita apie pirmąją pagalbą užspringus, nudegus, kraujuojant ir pan. Užsiėmimą vedė pati Motinystės mokyklos vadovė,  Kėdainių PSPC sveikatos mokymo organizatorė, pirmosios pagalbos instruktorė Danutė Šilkaitienė.

Pasak D. Šilkaitienės, į pasaulį atėjus mažyliui, reikia būti pasiruošus išgyventi ne tik džiugias akimirkas, bet ir mokėti suteikti pirmąją pagalbą. Pirmiausia, įvertinus situaciją, lektorė patarė kviestis greitąją pagalbą ir tik paskui imtis veiksmų patiems, kol atvyks medikai.

…nusideginus

Lektorė pateikė pavyzdžių ir patarimų, kaip reikėtų elgtis, mažyliui užsipylus karštą kavą ar arbatą. Nesvarbu, kuo nusidegintų mūsų mažylis ar mes patys – maistu, aliejumi, vandeniu ar pan., iš karto rekomenduojama tą vietą vėsinti, geriausia tekančiu vėsiu vandeniu iš čiaupo iki 20 min. Klysta tie, kurie nudegusią odą tepa riebalais, kefyru, barsto miltais, trina svogūnu ar puola ieškoti tepalo bei purškalo. Kelios sekundės, ieškant medikamentų, būna labai brangios.

…susižeidus

  1. Šilkaitienė taip pat pasakojo, ko pirmiausia imtis susižeidus mažyliui ir atsiradus žaizdai, kuri pradeda kraujuoti. Patarimas – pirmiausia užspausti tą vietą, iš kurios kraujuoja. Namuose būtina turėti tvarsliavos – binto, pleistrų. Spaudžiamajam tvarsčiui permirkus krauju, jo nuimti nepatariama, bet ant viršaus dėti kitą, nes nuimant pirmąjį sluoksnį, kraujavimą dar labiau padidinsime.

…užspringus

O ką daryti mažyliui užspringus? Svarbiausia atminti – mažylio nepurtyti žemyn galva. Stipriai krestelėjus, mažyliui staiga atsilenkia galvytė, todėl galima lengvai pažeisti kaklinę stuburo dalį ar net galvos kraujagyslių tinklą. Kaip elgtis? Pasak D. Šilkaitienės, jei užspringęs vaikas kosti, leiskite svetimkūnį iškosėti jam pačiam. Nerekomenduojama trankyti per nugarą, nes tokiu atveju svetimkūnis gali nuslinkti žemyn kvėpavimo takais. Jei kūdikis pats neiškosti svetimkūnio, ima dusti, reikėtų jį paguldyti ant savo rankos, galva žemyn, kniūbsčią. Galvą prilaikykite už apatinio žandikaulio – taip kvėpavimo takai bus atviri. Kai vaikas yra tokioje pozoje, stuktelėkite jam tarp menčių penkis kartus. Tuomet apverskite vaiką veidu aukštyn ir pažiūrėkite, ar burnoje nėra svetimkūnio. Jei svetimkūnį matote ir jis yra minkštos konsistencijos, pabandykite jį išimti. Jei nematote svetimkūnio arba jis yra kietos konsistencijos, paguldykite vaiką ant rankos veidu aukštyn, staigiu judesiu penkis kartus pirštais staigiai paspauskite krūtinę ir vėl patikrinkite, ar nėra svetimkūnio. Jei ir tokiu būdu nepavyko pašalinti svetimkūnio, visus veiksmus kartokite nuo pradžių. Jeigu ir tai nepadeda, nedelsiant pradedame gaivinimą – 2 kartus įpūsti ir 30 kartų spausti krūtinės ląstą, per krūtinkaulio centrą.

Išvažiuojamoji stovykla šeimoms

Įgyvendinant projektą  ,,Pozityvios tėvystės formavimo ir sveikatos stiprinimo praktikumas“, pajūryje buvo organizuota stovykla vaikus auginančioms šeimoms. Užsiėmimų metu šeimos susipažino su naujomis veiksmingomis auklėjimo strategijomis, emocijų valdymo būdais ir išbandė tai praktiškai. Praktinių kvėpavimo ir atsipalaidavimo užsiėmimų metu, kuriuos vedė lektorė Lina Dubauskienė, šeimos nariai stiprino emocinę sveikatą, mokėsi suvaldyti neigiamas emocijas ir mintis, atsipalaiduoti, taisyklingai kvėpuoti. Stovyklos metu dar kartą visi įsitikino, kad laikas, praleistas visai šeimai kartu – didžiausia vertybė.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams