Ir tyrė, ir konsultavo

Lapkričio 23 dieną Gudžiūnų ambulatorijoje nemokamai ir be išankstinės registracijos buvo tiriamas bendrojo cholesterolio, trigliceridų ir cukraus kiekis kapiliariniame kraujyje, įvertinus svorį ir ūgį skaičiuojamas kūno masės indeksas, matuojamas arterinis kraujo spaudimas. Individualiai aptartos rizikos faktorių kontrolės natūralios priemonės, platinta informacinė mokomoji medžiaga širdies kraujagyslių ligų rizikos faktorių nustatymo ir kontrolės, cukrinio diabeto prevencijos, sveikatos stiprinimo temomis.

Minėtus širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos faktorius sužinoti atvyko trisdešimt pacientų. Kaip ir visada, žymiai aktyvesnės buvo moterys – jos sudarė 80 proc. tirtųjų asmenų. Analizuojant duomenis pagal metus matyti, kad vyrų iki 40 metų amžiaus neapsilankė nei vienas, o moterų iki 50 metų buvo viena. Apibendrinant akcijos rezultatus matyti, jog 21 pacientui (70 proc.) rastas padidėjęs bendrasis cholesterolio kiekis, 6 tirtiesiems (20 proc.) – gliukozės, 9 (30 proc.) – trigliceridų kiekis kapiliariniame kraujyje, 17 (57 proc.) – arterinis kraujo spaudimas, 16 (53 proc.) – padidėjęs kūno masės indeksas.

Kaimo žmonėms rūpi jų sveikata

,,Labai mes džiaugiamės tokia galimybe, kad į ambulatoriją atvykę mūsų pacientai gali ne tik išsitirti kraują, sužino kūno masės indeksą, bet ir išgirsta mitybos rekomendacijų, pasikonsultuoja kitais sveikatos stiprinimo klausimais ar konkrečiu savo atveju, gauna specialisto patarimą, būna  išklausyti. Jie tuomet ir patys pateiktą informaciją kitaip priima, atidžiau išklauso, nes atvykusi sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė jiems yra autoritetas, o mes jau, dirbantys ambulatorijoje, esam jiems kasdienybė ir jie iš tikrųjų ne visada mūsų klauso. Smagu, kad bent jau vieną kartą metuose Gudžiūnų ambulatorijos pacientai gali išsitirti tuos kraujo rodiklius, kurių mes kasdien neatliekame. Manyčiau, kad tokių atvažiuojamųjų tyrimų galėtų būti ir dažniau, gal galima būtų ir paskaitėles paskaityti, nes daugumą žmonių, kurie yra vyresnio mažiaus, domina tie patys klausimai. Galbūt pakalbėti ligų prevencijos klausimais, atsižvelgiant į sveikatai svarbias dienas, kurios minimos sveikatos dienų kalendoriuje. Matau, kad žmonės noriai ateina, jų susirinko ganėtinai daug, jiems rūpi jų sveikata, visai mielai pasikalba tarpusavyje, kantriai laukia eilėje. Nes kaime, gyvenant vienam toliau nuo kito, retai žmonės gali susitikti, nebeliko bendrystės,“ – teigė Gudžiūnų ambulatorijos administratorė Jūratė Tylienė.

Pasak J. Tylienės, natūralu, kad išsitirti daugiausiai atvyksta pensinio amžiaus žmonės, nes dienos metu, dirbantys atvykti į ambulatoriją neturi galimybės, juo labiau, kad daugumas jų dirba ne vietoje.

,,Labai gerai, kad atvyko bendrosios praktikos slaugytoja Asta Šaduikienė, kuri teikia konsultacijas diabetu sergantiems suaugusiems pacientams. Tai irgi būtina konsultacija. Tie žmonės, kurie serga jau ilgoką laiką, tikrai žino apie savo ligą, kaip su ja susigyventi. Tačiau kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir mūsų krašte, diabeto atvejų vis daugėja, ypač jaunesniame amžiuje. Kiekvienais metais atsiranda vis naujų pacientų, kurie suserga šia liga, todėl būtent jiems, kad nereikėtų vykti į Kėdainius, labai svarbu gauti pirminę konsultaciją čia vietoje“, – komentavo Gudžiūnų ambulatorijos administratorė.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams