Hepatitas B – skiepai profesinės rizikos grupėms

VšĮ Kėdainių PSPC įgyvendinamas tęstinis projektas ,,B hepatito profilaktika rizikos grupių darbuotojams“, skirtas užkrečiamųjų ligų profilaktikai darbo vietoje, finansuojamas Kėdainių rajono savivaldybės. Šia iniciatyva siekiama tęsti Hepatito B prevencijos priemones didžiausios profesinės rizikos grupėse, paskiepijant medikus, policijos ir socialinius darbuotojus, taip pat šviesti visuomenę, platinant informacinę medžiagą pacientams. Į imunizacijos nuo hepatito B planą įeina 1 vakcinacijos ir 2 revakcinacijos dozės (po 2 ir 6 mėn.), kraujo (antikūnų) tyrimai po skiepijimo. Imunitetas įgyjamas beveik 10 metų.

Kas yra virusinis hepatitas B?

Virusinis hepatitas B (toliau – VHB) – tai hepatito B viruso sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas B-užkrečiamoji (arba infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas – hepatito B virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.
Daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų turi VHB infekcijos serologinių žymenų (t.y. turėjo sąlytį su virusu, bet pasveiko), o 350 milijonų yra lėtiniai VHB infekcijos nešiotojai. Lietuva priklauso vidutinio endemiškumo zonai – 80 tūkst. žmonių yra lėtiniai VHB infekcijos nešiotojai. Europoje kasmet VHB užsikrečia apie 1 milijonas žmonių. Užsikrėtus VHB, didžiausia viruso koncentracija nustatoma kraujyje, mažesnė kituose organizmo skysčiuose.

Kaip plinta virusinis hepatitas B?

Hepatito B virusas nustatomas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose. Ypač pavojingas užsikrėtusio žmogaus kraujas ar kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. VHB kur kas lengviau užsikrėsti nei žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes jo infekcinės savybės šimtą kartų didesnės nei ŽIV.

Hepatito B virusu darbe užsikrečiama ne tik medicininių procedūrų metu – įsidūrus medicinine adata, suplyšus pirštinėms, įsipjovus, susižeidus aštriais medicininiais instrumentais, bet ir dirbant socialinį darbą, lankantis rizikos grupių šeimose ar padedant/teikiant pagalbą slaugantiems kraujuojantiems ligoniams. Rizika susirgti specialistams padidėja ir dėl to, jog daugelis ligonių neinformuoja apie persirgtą hepatito B infekciją.

Hepatito B profilaktika

Hepatito B profilaktiką sudaro: universali vakcinacija, rizikos grupių vakcinacija, šios infekcijos rizikos mažinimas gydymo įstaigose ir visuomenės mokymas. Viena svarbiausių bendrosios profilaktikos priemonių yra rizikos grupių mokymas, kadangi daugelis viruso nešiotojų nežino, kad yra užkrėsti ir gali užkrėsti kitus. Virusiniai hepatitai yra viena iš aktualiausių profesinės rizikos problemų. Dažniausia rizika kyla medikams, policininkams, socialiniams darbuotojams darbe užsikrėsti hepatitų virusų infekcijomis – turint tiesioginį kontaktą su ligonių krauju, tačiau galima užsikrėsti ir per kitus biologinius sekretus ir išskyras: serozinius skysčius (perikardo, pleuros, sinusų), kraujo priemaišų turinčias seiles, bronchų ir plaučių sekretus.

Kaip informavo projekto vykdytojai, per 2018 metus nuo hepatito B buvo paskiepyta 19 Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos skyriaus medikų ir Šėtos socialinio ugdymo centro socialinių darbuotojų. 2017 metais buvo paskiepyti Kėdainių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus, Truskavos, Šėtos seniūnijų Dotnuvos slaugos namų, Šėtos socialinio ugdymo centro socialiniai darbuotojai. Per 2016-2018 metus jau paskiepyta virš 70 profesinės rizikos grupės darbuotojų.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams