Stendas „Gripas. Saugokime save ir artimuosius!..”

Pagal Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) metodinę medžiagą VšĮ Kėdainių PSPC parengtas stendas „Gripas. Saugokime save ir artimuosius!..” Stende primenama, kad gripas yra oro lašeliniu būdu plintanti liga, kuri yra lengvai ir greitai perduodama. Galimybė užsikrėsti didėja būnant žmonių susibūrimo vietose. Pajutus pirmuosius gripo simptomus svarbu kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nustatys diagnozę ir paskirs atitinkamą gydymą.

Sunegalavęs asmuo neturėtų lankyti darželio, mokyklos ar eiti į darbą. Tokiu būdu apsaugosite save ir kitus asmenis nuo gripo plitimo. Gripui būdinga: staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir / ar raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas.

Dažniausios gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, bronchitas, vidurinės ausies uždegimas (dažniausiai suserga vaikai), širdies raumens uždegimas (miokarditas), centrinės nervų sistemos pažeidimai – virusinis encefalitas, meningitas (galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimai), raumenų uždegimas (miozitas). Gripas dėl galimų komplikacijų yra itin pavojinga liga tiek mažiesiems, tiek suaugusiems, todėl ypač svarbu žinoti ir naudoti galimas profilaktikos priemones.

Rekomenduojama grūdintis, būti fiziškai aktyviems – mankštintis, gerti daug skysčių, stiprinti imunitetą, dažnai plauti rankas (su muilu ir arba naudokite rankų dezinfekcijos priemones), vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis (pvz. apkabinti, bučiuoti, spausti ranką), vengti masinio žmonių susibūrimo vietų, kosint ir čiaudint prisidengti burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas nosinaites nedelsiant išmesti tam skirtose vietose, neliesti akių, nosies ir burnos (ypatingai neplautomis rankomis), gerai vėdinti patalpas, sunegalavus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Danutė Šilkaitienė, seikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė

„Apsisaugosite nuo gripo, jei…“ https://www.youtube.com/watch?v=s19qqpEVZe8&feature=youtu.be

„Ką daryti susirgus gripu?“

https://www.youtube.com/watch?v=FtIYFm69RnI&feature=youtu.be