Antibiotikai – tik prieš bakterines infekcijas

 

Kada reikia vartoti antibiotikus? Antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai prieš bakterines infekcijas. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikus. Antibiotikai nesustabdo virusų plitimo, o jų netinkamas vartojimas didina atsparumo antibiotikams atsiradimo riziką. Šias tiesas primena VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro pediatrijos skyriaus šeimos gydytoja Viltara Dūdienė, kuri taip pat informuoja apie šiais metais įdiegiamą racionalaus antibiotikų skyrimo rodiklį.

Antibiotikai virusinių infekcijų negydo

Šeimos gydytojos V. Dūdienės teigimu, viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis vaikai iki 7 metų amžiaus serga dažniausiai ir šių ligų sukėlėjai dažniausiai būna virusai. Kaip žinome, virusinių infekcijų antimikrobiniais vaistais negydome. Antibiotikai yra skiriami tik tai bakterinės kilmės infekcijoms gydyti. Jeigu neracionaliai, netinkamai skiriami antibiotikai, ypatingai plataus veikimo spektro antibiotikai, atsiranda atsparios bakterijų formos, patys antibiotikai silpniau veikia – jų efektyvumas sumažėja. Tai gali būti nesėkmingo gydymo priežastimi, todėl antibiotikus reikia skirti labai atsakingai ir racionaliai ir tik tada, kada jų reikia – bakterinės kilmės infekcijoms gydyti.

VLK duomenimis, Lietuvoje pernai net 57,4 proc. vaikų nuo 0 iki 7 metų, sirgusių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, buvo gydomi antibiotikais.

Dar viena nauja priemonė

Nuo šių metų sausio 1 dienos įdiegiamas naujas gerų darbo rezultatų rodiklis, leisiantis stebėti šeimos gydytojų antimikrobinių vaistų skyrimą mažiesiems pacientams. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistų teigimu, tai dar viena priemonė, padėsianti mažinti neracionalų antimikrobinių vaistų vaikams skyrimą. Pasak šeimos gydytojos Viltaros Dūdienės, šis racionalaus antibiotikų skyrimo rodiklis leis stebėti šeimos gydytojų, o šioje įstaigoje ir gydytojų pediatrų, antimikrobinių vaistų skyrimą mažiesiems pacientams, bus atliekama gydymo įstaigų stebėsena, na, o gauti rezultatai bus įvertinti 2020 metais.

Skirti ar neskirti antibiotikus

Skirti ar neskirti antibiotikus, gydytojas nusprendžia atlikus bendrą kraujo tyrimą, taip pat jau keli  metai atliekamas greitasis streptokoko antigeno nustatymo testas. Šis testas po keleto minučių leidžia tiksliai išsiaiškinti, kokios kilmės susirgimas – virusinės ar bakterinės kamuoja mažąjį pacientą ir gydytojams padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų.

V.Dūdienė atkreipia dėmesį, jog be reikalo vartojami antibiotikai yra žalingi vaikui, tačiau būna atvejų, kai tėvai primygtinai prašo gydytojo tokių paskirti, kadangi jų manymu, be šių vaistų jų vaikas nepasveiks ar sveiks daug ilgiau. Gydytoja dar kartą patikina, kad antibiotikai – tai specialiai kovoti su bakterijomis sukurti vaistai, kurie naikina bakterijas, stabdo jų augimą. Peršalimą ar gripą sukelia virusai, o ne bakterijos. Gydyti šias ligas antibiotikais nėra prasmės, nes jie nepadeda sumažinti ligos simptomų – karščiavimo, kosulio, slogos.

Kadangi dažniausiai infekcijos sukėlėjas yra virusas, tuomet yra skiriamas simptominis gydymas, atskirais atvejais – priešvirusinis gydymas. O jeigu tai yra bakterinė infekcija, tuomet skiriami antibiotikai, o vaikams nuo gimimo iki 7 metų amžiaus grupei dažniausiai skiriami siauro spektro antibiotikai, kurių poveikis pakankamai efektyvus ir užkertantys kelią atsparios bakterijų formos vystymuisi.

A.Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams