Pragulų profilaktika ir gydymas

VšĮ Kėdainių PSPC Slaugos specialistų organizacijos iniciatyva buvo surengtas seminaras, skirtas bendruomenės slaugytojams, kurį vedė kompanijos Molnlycke Health Care atstovas Darius Šidlauskas. Jis pažymėjo, kad svarbiausia, slaugant sunkius ligonius, užkirsti kelią pragulų atsiradimui, o joms atsiradus, kaip tinkamai prižiūrėti ir jas gydyti. 

Pragulų atsiradimo priežastys

Pragulos yra problema, kuri susijusi su blogesne paciento gyvenimo kokybe (diskomfortą sukelia kvapas, skausmas, tvarstymas), sunkesne pacientų slauga (slaugantiems sunku matyti paciento kančią, reikalinga ir nuolatinė fizinė pagalba keičiant ligonio kūno padėtį), žinių stoka, taip pat pacientų mirtingumu dėl įvykusių komplikacijų (vyrauja infekcijos sukeltos komplikacijos). Pragulas gali lemti ir specialiai nepritaikyta įrangos, pvz.: vežimėlių, lovų, čiužinių ar kitų slaugos priemonių, skirtų pragulų profilaktikai, naudojimas. Pragulos formuojasi, kai, esant netinkamai padėčiai, tam tikras odos plotas bei po ja esantys audiniai suspaudžiami ir dėl sutrikusio aprūpinimo krauju pažeidžiami.Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pragulų gydymo kaina kelis kartus pranoksta profilaktikai skiriamas lėšas. Todėl svarbiausia, slaugant sunkius ligonius, užkirsti kelią praguloms atsirasti, t.y. taikyti profilaktines priemones. Visų pirma reikia žinoti, kokie pagrindiniai veiksniai skatina pragulų atsiradimą ligoniams.

Apie profilaktikos ir gydymo priemones

Su šiuolaikiniais tvarščiais, kurie pritaikyti tiek profilaktikai, tiek gydymui, supažindinęs kompanijos Molnlycke Health Care atstovas Darius Šidlauskas demonstravo, jog šiuos tvarščius nesudėtinga uždėti ir pakeisti, keičiant pacientas nepatiria skausmo (limpantis kraštas nusiima lengvai, nepažeidžia odos), galima stebėti odos pakitimus. Tvarstį dalinai atidengus ir įvertinus odos būklę, galime priklijuoti pakartotinai. Naudojant kokybišką tvarstį, jo keisti kas dieną nereikia, užtenka tai daryti kas 7 dienas (keičiami kas 3 dienas, jei pacientas prakaituoja ir tvarstis sugeria  sekretą, todėl jis nepraleidžia oro, o tai labai svarbu gyjant žaizdoms).

Kompanijos Molnlycke Health Care, kuri turi ilgametę patirtį, kuriant ir gaminant slaugos priemones  – putų poliuretano tvarsčius „Mepilex Border“, ,,Mepilex® Border Sacrum” ir ,,Mepilex®, Border Heel”, ,,Mepilex®” . Tai kliniškai patvirtintos ir įrodytos kaip veiksmingos ir ekonomiškai naudingos priemonės pragulų profilaktikai ir jų gydymui.

Visapusiška odos apsauga

Išskirtinės tvarsčių savybės: kelių sluoksnių sandara sudaro visapusišką apsaugą, t.y. išorinis sluoksnis atlieka apsauginę funkciją (apsaugo nuo bakterijų, atsparus išorinei drėgmei); viduriniai trys sluoksniai pritaikyti sugerti eksudatą (skystį) ir kaupti jį taip, kad šis būtų atokiau nuo žaizdos, ir kontaktinis („Safetec“) sluoksnis – apsaugo nuo skausmo ir žaizdos traumavimo tvarsčio keitimo metu. Dalis tvarščių yra kompensuojami iš valstybinės ligonių kasos.

A. Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams