Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai

Pavasarėjantys orai vis dažniau išvilioja iš namų ir kviečia daugiau laiko praleisti gamtoje. Nereikia pamiršti, kad atšilus orui po žiemos jau bunda ir erkės, kurios platina pavojingas ligas: erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje. Labiausiai šios ligos paplitusios centrinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje. Lietuvoje aktyvusis erkių periodas trunka nuo kovo iki lapkričio vidurio, kai aplinkos temperatūra – aukštesnė nei 5 laipsniai šilumos.  

Kasmet Lietuvoje erkiniu encefalitu ir Laimo liga suserga apie 3 tūkst. asmenų, todėl pats metas pasirūpinti savo sveikata. Medikai įspėja, kad reikia saugotis erkių, kurios plinta ne tik miškuose, bet ir parkuose, kolektyviniuose soduose, miestų žaliose zonose.

Jei nuo Laimo ligos gali apsaugoti tik budrumas, o susirgus šia liga gydoma antibiotikais, tai nuo erkinio encefalito specifinio gydymo nėra. Įsisiurbus erkei, užsikrėtusiai encefalito virusu, žmogus gali susirgti erkiniu encefalitu – virusine žmogaus centrinės nervų sistemos infekcija, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai. Žmogų kamuoja galvos skausmai, miego sutrikimai, prastėja atmintis, atsiranda dirglumas. Apie 10 proc. ligonių tampa neįgaliaisiais – jie paralyžiuojami, pasireiškia kiti neurologiniai ar psichikos sutrikimai.

Veiksmingiausia profilaktikos priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai. Todėl Kėdainių PSPC medikai rekomenduoja miesto ir rajono gyventojams pasiskiepyti. Skiepytis nuo erkinio encefalito geriausia pavasarį, nes dar spėjama įgyti imunitetą vasarai.

Įprastinė vakcinacijos schema: atlikus pirmą skiepą, antras skiepas po 1-3 mėn. ir trečias skiepas po 5-12 mėn. po antrosios dozės. Jau po pirmųjų dviejų vakcinos dozių žmogus įgyja apsaugą nuo erkinio encefalito. Imunitetui sustiprinti po trejų metų reikalinga revakcinacija. Tolesnis skiepijimas nuo erkinio encefalito kartojamas kas penkerius metus. Vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms reikia skiepytis kas trejus metus.

Pagreitinta schema: atlikus pirmą skiepą, antras skiepas po 14 dienų ir trečias skiepas po 5-12 mėn. po antrosios dozės, ketvirtas skiepas po 3 metų nuo trečiosios dozės, kiti skiepijimai kaip ir įprastinėje schemoje.

Vaikai skiepijami nuo 1 metų amžiaus. Norintys pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, pirmiausiai turi atvykti pas savo šeimos gydytoją.

Šiuo metu viena vakcinos dozė nuo erkinio encefalito ,,TicoVac“ vaikams kainuoja 18,06 Eur, o suaugusiems – 18,43 Eur. Už paskiepijimą vaikams reikia mokėti 0,87 Eur, o suaugusiems – 1,16 Eur. Pasiskiepyti galima procedūriniuose kabinetuose – pediatrijos skyriaus bei suaugusių poliklinikoje antrame aukšte.

VšĮ Kėdainių PSPC pasiskiepyti nuo erkinio encefalito gali visi norintys.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams