Kėdainių PSPC palaiko Autizmo supratimo dienos idėją

VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus bei Psichiatrijos dienos stacionaro medikai ir socialiniai darbuotojai palaiko autizmo spektro sutrikimą turinčius žmones ir jų artimuosius balandžio 2-ąją, Pasaulinę autizmo dieną, dėvėdami mėlynos spalvos drabužį bei mėlynas detales. Vaikų ir paauglių psichiatrė Eglė Steponė paaiškina, kas yra autizmas, su kokiais socialinio bendravimo sunkumais susiduria šie žmonės bei kaip galėtume juos labiau suprasti?

Kas yra autizmas?

Autizmas tai nėra liga, tai neurobiologinis raidos sutrikimas, kuris gali pasireikšti kalbos, socialinio supratingumo, bendravimo, emociniais  ir elgesio sunkumais. Tuomet žmogus kitaip suvokia ir supranta pasaulį, todėl jo bendravimas atrodo kitoks.

Su kokiais socialinio bendravimo sunkumais susiduria šie žmonės?

Dažniausiai šiems žmonėms sunku susirasti draugų, užmegzti pokalbį socialinėmis temomis ar atrodytų, kad elgiasi nemandagiai, tačiau jiems sunku suprasti socialines normas. Dažnas jų gali daug bendrauti juos dominančioje siauroje srityje. Kartais šie žmonės gali atrodyti užsidarę „savo pasaulyje“, bet jie dažniau taip atsiriboja nuo aplinkos dirgiklių. Taip pat, jiems dažnai sunku atpažinti kitų emocijas bei išreikšti savo emocijas, todėl kartais dėl to gali kilti nesusipratimų.

Kaip galėtume labiau suprasti šiuos žmones?

Kaip ir minėjau, jiems sunku išreikšti jausmus, bet jie taip pat jaučia tuos pačius jausmus kaip ir mes myli, kenčia ir nori būti laimingi. Jie atrodytų, kad nenori bendrauti, bet iš tiesų jie nori bendrauti, bet nemoka socialinio bendravimo „nerašytų taisyklių“. Kartais jie labai susijaudina tam tikrose situacijose, kuriose jiems nesiseka. Tada gali pasireikšti elgesio problemos bei kelti aplinkinių pasipiktinimą, bet šioje situacijoje turėtume būti supratingi ir padėti autizmo bruožų turintiems žmonėms suvokti jiems kilusius jausmus. Vyresnieji (turiu galvoje paauglius ir suaugusiuosius), kai pradeda suprasti, kad yra kitokie ir kitų požiūrį į juos, jaučia įtampą ir dėl to pasirenka vienatvę, atsitraukia į šalį. Tik didindami visuomenės supratingumą, galime padėti autizmo bruožų turintiems žmonėms geriau adaptuotis visuomenėje.

Palaikykime visi drauge autizmo spektro sutrikimą turinčius žmones ir jų artimuosius dėvint mėlynos spalvos drabužius ar detales. Mėlyna spalva simbolizuoja viltį. O šios dienos ženklas dėlionės detalė. Dėlionė simbolizuoja  autizmo spektro sutrikimų turinčių žmonių ir jų šeimų  visumą, o detalė – unikalų žmogų.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams