,,Auksinių minučių” mokymai Kėdainių PSPC

Kai sustoja širdis, smegenys negauna deguonies ir ima mirti per 5 min. Greitoji pagalba gali užtrukti ilgiau, o jai atvykus – jau būti per vėlu. Suteiktas teisingas gaivinimas šiuo metu gali išgelbėti gyvybę.Todėl pirmosios minutės po širdies sustojimo vadinamos auksinėmis.

Moko pradinio gaivinimo įgūdžių

Jaunieji gydytojai, medicinos studentai, rezidentai, susibūrę į projektą „Auksinės minutės“, kurį inicijavo Jaunųjų gydytojų asociacija, važinėja po Lietuvą, kur susitikimuose su mokiniais, įvairių  įmonių ir įstaigų bei organizacijų nariais moko pradinio gaivinimo įgūdžių.

,,Auksinių minučių” komanda lankosi ir Kėdainių PSPC, kur Kėdainių ligoninės salėje, įstaigos darbuotojams veda pradinio gaivinimo mokymus. Teorines ir praktines žinias pagilina bei atnaujina patys medikai, o tie įstaigos darbuotojai, kurių darbas nesusijęs su medicina, galbūt pirmą kartą pamato ir išmoksta, kaip teisingai reikia gaivinti bei gelbėti žmogų sustojus širdžiai.

Gaivinimo ABC

Projekto savanoriai akcentavo, kad kiekvienam žmogui būtina žinoti kelis pagrindinius gaivinimo žingsnius – atpažinti staigios mirties atvejį, ne ilgiai kaip per 10 sekundžių pasitikrinti, ar žmogus dar turi sąmonę, įtarus, jog kvėpavimas nėra normalus, kviesti pagalbą ir ruoštis gaivinimui. Jei yra daugiau žmonių, būtina konkrečiai nurodyti žmogui, kuris turėtų skambinti telefonu 033 ir kviesti greitąją pagalbą, mat čia ragelį pakelia medikas, kuris iš karto paaiškina, kokią medicininę pagalbą nukentėjusiajam reiktų teikti. Konkrečiai kito žmogaus prašyti atnešti elektros šoką (defibriliatorių). Deja, Kėdainiuose jis prieinamas yra tik prekybos centre „Lidl“, bet greitu laiku defibriliatorių atsiras ir kitose miesto vietose. Kol atvyks medikai, sunėrus rankas ir delnu spaudžiant krūtinę ties krūtinkauliu atliekame paspaudimus, kurių gylis 5-6 cm. Stengtis paspaudimus atlikti 100 k./min. dažniu. Jei yra aplink žmonių, po keletos minučių reikia paprašyti, kad tave pakeistų. Defibliriatoriui atlikus elektrošoką, tęsti paspaudimus toliau.

Kada nutraukti gaivinimą? Kada atvažiuoja medikai. Nutraukti gaivinimą galima tik tada, kai mūsų gyvybei iškyla pavojus ir kai mes patys mirtinai pavargstame. Nepradedame gaivinimo, kada yra akivaizdūs mirties požymiai.

Pasak mokymus vedusių savanorių, gaivinimo sėkmė priklauso ne nuo to, kokia yra prabangi ligoninė ir kiek vaistų leidžiama, bet nuo dviejų dalykų – kokybiško gaivinimo ir ankstyvo  eklektros šoko. Vieną kartą taisyklingai išmokus gaivinti, tie įgūdžiai nedings visą gyvenimą.

Kviečia į mokymus

Jaunieji medikai nuo balandžio startavo su dar vienu nauju projektu „Saugi Lietuvos Širdis“, kuris visą mėnesį tebevyksta Kėdainių rajone. Jaunuolių tikslas sukurti saugiausią bendruomenę mūsų šalyje, o Kėdainiai pasirinkti dėl to, kad ir yra įsikūrę būtent šalies centre, Lietuvos širdyje. Šiai iniciatyvai svarbus kiekvienas bendruomenės narys, nes bet kuris iš mūsų gali suteikti pagalbą savo artimajam.

Lietuvoje išgyvenamumas po staigios mirties tik apie 1 proc. Apie 30 proc. žmonių greitoji pagalba atgaivina vietoje, jie atvažiuoja iki ligoninės, bet labai dažnai tie žmonės būna su plakančia širdimi, bet jų smegenys būna negrįžtamai pažeistos. Medikams būna labai skaudu, kad jie jau nebegali padėti žmogui. Kvalifikuota medikų pagalba yra labai svarbi, bet dažniausiai gyvybes gelbėja bendruomenės, šalia esantys žmonės. Todėl visą mėnesį kėdainiečiai kviečiami į pradinio gaivinimo mokymus, kur praktiškai bus mokoma krūtinės paspaudimų bei kaip naudotis automatiniais širdies defibriliatoriais. Norima susidūrimui su staigia mirtimi parengti bent 10 procentų miesto gyventojų, ir taip sukurti saugios miesto bendruomenės pavyzdį mūsų šalyje. Norintieji gali registruotis internetinėje svetainėje. Mokymų laikus galite rasti čia: http://www.isgelbekgyvybe.lt

Daugiau informacijos: www.auksinesminutes.lt

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams