Profilaktiniuose sveikatos tikrinimuose aktyvesni senjorai

Kaip ir kasmet, balandžio mėnuo buvo gausus atmintinų sveikatos dienų. Minėjome Pasaulinę sveikatos dieną, Pasaulinę autizmo dieną, Tarptautinę sergančiųjų Parkinsono liga dieną, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, Pasaulinę darbuotojų saugos ir sveikatos dieną, Tarptautinę gyvybės dieną ir kt., kuomet stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į svarbiausias sveikatos problemas ir sveikatos stiprinimo būdus.

Tyrėsi visą balandį

Kiekvieną balandžio mėnesio penktadienį Kėdainių miesto ir rajono gyventojai buvo kviečiami apsilankyti VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro sveikatos kabinete, kur nemokamai ir be išankstinės registracijos buvo atliekami profilaktiniai tyrimai: nustatomas gliukozės ir trigliceridų kiekį kapiliariniame kraujyje, įvertinus svorį ir ūgį skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI), matuojamas  arterinis kraujo spaudimas, skaičiuojamas širdies veiklos dažnis (pulsas). Įvertinus minėtų tyrimų rodiklius, apsilankę pacientai buvo individualiai konsultuojami, platinama informacinė mokomoji medžiaga ligų prevencijos ir sveikatos stiprinimo temomis. Nustačius rekomenduojamas normas viršijančius tyrimų rodiklius, pacientams buvo rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją išsamesniam ištyrimui ar gydymui.

Lankėsi daugiau nei 150 gyventojų

Nemokamų tyrimų akcijos galimybėmis pasinaudojo daugiau nei 150 Kėdainių miesto ir rajono gyventojų. Kaip ir dažniausiai, žymiai aktyvesnės buvo moterys – 89 proc. visų dalyvių. Miesto gyventojai sudarė daugiau nei 70 proc. tirtųjų asmenų. Siekiant nusistatyti širdies kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ir kitų neinfekcinių ligų išsivystymą ir progresavimą lemiančius veiksnius sveikatos kabinete apsilankė tik 3 proc. asmenų iki 40 metų amžiaus. Akivaizdu, kad vyresnio amžiaus asmenys daugiau dėmesio skiria rizikos faktorių nustatymui ir nuolatinei kontrolei, suranda laiko profilaktiniam rizikos faktorių nustatymui ir į asmens sveikatos priežiūros įstaigą kreipiasi ne tik sunegalavus.

Daugumai padidėjęs kraujo spaudimas

Vertinant tyrimų rezultatus matyti, kad didesnis už normą trigliceridų kiekis kapiliariniame kraujyje nustatytas 26 proc. tirtųjų asmenų. Gliukozės kiekis kraujyje viršija normą tik 15 proc. tirtųjų pacientų. Matuojant arterinį kraujo spaudimą nustatyta, kad padidėjęs AKS 41 proc., o apskaičiavus kūno masės indeksą paaiškėjo, jog apie 40 proc. moterų ir apie 20 proc. vyrų turi viršsvorį ar yra nutukę. Apžvelgus visus tyrimų duomenis matyti, jog ketvirtadalis tirtųjų asmenų turi tris ir daugiau rizikos faktorius, sąlygojančius širdies kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto ir kitų neinfekcinių ligų išsivystymą ir progresavimą. Didžioji dalis asmenų lankosi sistemingai, kartą metuose ar dažniau ir tokiu būdu seka / kontroliuoja savo sveikatos būklę, laiku įvertina pokyčius.

Danutė Šilkaitienė, sveikatos mokymo organizatorė