Lietuva – difterijos rizikos šalis, medikai ragina pasiskiepyti

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą vyresni nei 26 m. amžiaus asmenys nuo difterijos ir stabligės gali pasiskiepyti  nemokamai. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kyla didelė grėsmė
Dėl visuotinės vakcinacijos difterija ir stabligė Lietuvoje, kaip ir daugelyje išsivysčiusių šalių, pasireiškia tik pavieniu sergamumu, tačiau vis dar kelia grėsmę visuomenės sveikatai Europoje.
Mažėjant vakcinacijos apimtims ir augant žmonių migracijai, kyla ypač didelė grėsmė, kad kils difterijos protrūkių.

Pastaraisiais metais toksigeninės difterijos atvejų buvo nustatyta Belgijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Švedijoje. Latvijoje sergamumas difterija išlieka didžiausias visame Europos regione. Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys, priskirta prie difterijos rizikos šalių. Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje registruoti trys difterijos atvejai: 2008 m. – 2 atv. (iš jų 1 baigėsi mirtimi.) ir 2011 m. – 1 atvejis.

Pasireiškia pavieniais ligos atvejais
Stabligė Lietuvoje, kaip ir daugelyje išsivysčiusių šalių, pasireiškia pavieniais ligos atvejais. Nepaisant mažo sergamumo stabligė pasižymi dideliu mirštamumu. Kasmet Lietuvoje registruojami 2-3 stabligės atvejai, iš jų 1-2 baigiasi mirtimi. Literatūros šaltinių duomenimis, iki 20 proc. susirgusiųjų miršta, tuo tarpu Lietuvoje, remiantis statistiniais duomenimis, mirštamumas siekia iki 40 proc.
Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje buvo registruota 17 stabligės atvejų, iš jų – 8 mirties atvejai. Didžiąją dalį sergančiųjų sudarė 60 m. ir vyresni asmenys, kurie nebuvo skiepyti nuo stabligės ar jų imunizacijos būklė buvo nežinoma.

Efektyviausia ir saugiausia priemonė – skiepai

Didžiausia rizika susirgti difterija ir stablige turi asmenys, kurie nebuvo vakcinuoti, negavo pilno vakcinacijos kurso ar po paskutinio skiepijimo praėjo daugiau kaip 10 metų. Nuo stabligės ir difterijos pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės biudžeto lėšomis vaikai skiepijami 6 dozėmis: 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn., 6-7 metų, 15-16 metų amžiaus.

Suaugusiesiems rekomenduojama revakcinacija kas 10 metų. Tačiau tik labai maža dalis suaugusiųjų pasinaudoja galimybe pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės. Specialistai primena, jog vyresni nei 26 metų amžiaus asmenys nuo difterijos ir stabligės skiepijami nemokamai. Nesiskiepijant palaikomosiomis difterijos ir stabligės vakcinos dozėmis, suaugusieji tampa itin imlūs šioms infekcijoms. Tik visavertė imunizacija gali garantuoti patikimą ir ilgalaikę apsaugą nuo difterijos ir stabligės.

Atkreipiame dėmesį, kad visais atvejais, dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.