Kūdikių saugaus prieraišumo formavimas šeimoje

Gegužės 21 d. startavo Kėdainių rajono Motinystės mokyklos užsiėmimų ciklas būsimosioms mamoms ir tėveliams. Į pirmąjį susitikimą atėjusioms būsimosioms mamoms, tarp kurių buvo ir vyrų, Kėdainių ligoninės salėje paskaitą „Kūdikių saugaus prieraišumo formavimas šeimoje”, skaitė Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos psichologė Arūnė Jakutienė.

Kad kūdikiui būtų saugu ir gera

Ar jau dabar reikia nėščiosioms, būsimiesiems tėveliams rūpintis ir galvoti, ką padaryti, kad kūdikiui, atėjusiam į šį pasaulį būtų saugu ir gera?

Pasak lektorės, ruoštis motinystei ir tėvystei, be abejo, yra labai svarbu. Suprasti ir žinoti, kaip saugiai, tinkamai, ramiai tai daryti reikia ne tik būsimosioms mamoms, bet ir tėčiams. Saugus  prieraišumas, apie kurį kalbama yra visas vaiko tolimesnio bendravimo, santykio tarp tėvų, pagrindas. Tai tokie esminiai dalykai, ką tėvai galbūt jau intuityviai daro, o paskaitos metu išgirdę teorinių žinių, žinos į ką labiau atkreipti dėmesį, į ką mamoms labiau reaguoti, į ką ne taip stipriai reaguoti, kad vaikas augtų emociškai stabilesnis.

Psichologės A. Jakutienės teigimu, labai svarbu, kad tėvai žinotų, jog vaikui vystantis yra tam tikri etapai, kai jis elgiasi būtent taip ir tai yra natūralu. Svarbu natūraliai tai priimti ir tėvams – neforsuoti santykių, nebandyti kuo greičiau vaiko ,,paleisti“, o kai jis jau ,,bėga“, kaip tik nestabdyti, bet leisti jam eiti ir savarankiškai tvarkytis savo gyvenimą.

Svarbiausia – tėvų tarpusavio santykiai

Ji pabrėžė, kad vaiko saugiam prieraišumui labai svarbi tėvų tarpusavio santykių darna, Svarbu žinoti, kur mamos galėtų kreiptis, jei junta, kad kažko nemoka, kažkas joms nesiseka, kada jau susirūpinti, o kada dar leisti tekėti sava vaga. Toje pačioje šeimoje vienas vaikas gali būti saugiai prisirišęs, kitas, deja, ne taip saugiai. Tai priklausys nuo paties vaiko ir mamos temperamento, šeimos tarpusavio santykio, mikroklimato šeimoje.

,,Vaikui labai svarbu augti ramiai, jei tėvai susiduria su kažkokiomis problemomis, reiktų  ieškoti atsakymų, bet nepulti stresuoti ar imti panikuoti. Ypač pirmais gyvenimo metais vaikams svarbi ramybė, kad jis būtų saugus ir ramus. Daugelis dalykų savaime išsisprendžia, kartais mamoms tai pavyksta pasiekti, o kartais reikia pasistengti“, – pasakojo A. Jakutienė.

Prireikus, pagalbos galima kreiptis į Kėdainių švietimo pagalbos tarnybą (Josvainių g. 40) arba Kėdainių pagalbos šeimai centrą (Vydūno g. 6), kur vykdant projektą, teikiamos kompleksinės paslaugos šeimai.

Kviečia į teorinius ir praktinius užsiėmimus

Motinystė mokyklos vadovė Danutė Šilkaitienė kvietė būsimąsias mamas ir tėvelius aktyviau dalyvauti programos „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ teoriniuose ir praktiniuose užsiėmimuose, juo labiau, kad visi užsiėmimai jo dalyviams yra nemokami. ,,Kasmet džiaugiamės, kad Kėdainių rajono savivaldybė skiria lėšų šio projekto įgyvendinimui, todėl kad besilaukiančios kūdikio Kėdainių rajono poros, moterys ir jauni asmenys turi galimybę susipažinti su aktualiausiomis temomis vaikučio laukimo ir auginimo laikotarpiu. Tolesniuose užsiėmimuose laukia paskaitos ir susitikimai su gydytoja akušere-ginekologe apie pasiruošimą gimdymui ir gimdymą, apie natūralų maitinimą ir naujagimio priežiūrą. Kineziterapeutė pasakos apie kūdikio mankštą ir masažą. Mamų prašymu bei pageidavimu ir šiemet įtraukta aktuali tema – kūdikių gaivinimas ir pirmoji pagalba. Taip pat būsimųjų mamų laukia praktiniai užsiėmimai – mankštos su specialiomis priemonėmis. Praleidus vieną užsiėmimą, bet kada galima atvykti į kitą arba lankyti tik praktinius užsiėmimus“, – teigė D. Šilkaitienė.

Daugiau informacijos: tel.  8 674 12369, www.sveikiked.w3.lt, motinyste@yahoo.com.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams