Prizas – žinios ir patirtis

Baigėsi Birštone gegužės 23-25 dienomis vykusios XIII-osios Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynės, iš kurių gerai pasirodžiusi, įgijusi daugiau patirties ir žinių sugrįžo VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro GMP skyriaus komanda, kurią sudarė  skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės Roberta Barisnevičienė ir Danguolė Matačiūnienė bei vairuotojas-sanitaras Justas Bivilis. Į žaidynes vyko ir GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.  

Šių metų renginyje dalyvavo 40 medikų komandų, iš kurių 10 komandų buvo iš užsienio šalių – Kazachstano, Latvijos, Ukrainos, Vokietijos, Baltarusijos bei kt., iš viso apie 300 dalyvių.

Pasak J. Vaišvilienės, tai specialios pratybos medikams, parengtos atsižvelgiant į sudėtingiausius atvejus, su kuriais realiame darbe susiduria GMP medikai. Šių treniruočių užduotys, atspindi kebliausias situacijas, gelbsti neišsimušti iš vėžių, kai tai nutinka iš tikrųjų. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais, žaidynės buvo pakankamai sunkios. Pirmąją žaidynių dieną komandoms teko atlikti tris užduotis.Vykdant pirmąją užduotį, reikėjo suteikti pagalbą dviem asmenims – mamai ir vaikučiui, kurie patyrė traumą avarijoje. Antroji užduotis buvo masinės stalo žaidynės. Dirbti reikėjo su manekenais susėdus už stalo, tai buvo įžanga kitos dienos masinės nelaimės užduočiai. Trečios užduoties metu, teko gelbėti dvi nukentėjusiąsias po gaisro.

Suvienijo pajėgas su policija

Kitą dieną vyko masinis susišaudymas mokykloje. Vykdant šią užduotį, medikai suvienijo jėgas dirbdami kartu su policijos pajėgomis. Pareigūnai su grupe šturmavo Birštono gimnazijos pastatą, nes buvo pranešta, kad mokykloje įvyko susišaudymas. Policijos tikslas – nuginkluoti nusikaltėlius, o medikų tikslas – sekti iš paskos ir, kai bus saugu, padėti nukentėjusiesiems. Po to vyko edukacinės užduotys – reikėjo mokykloje mokyti vaikus su manekenais kaip teisingai atlikti gaivinimą, o paskutinė užduotis buvo padėti gimdyvei. Moteris, dirbanti baseine valytoja, nukrito, pradėjo kraujuoti, darbuotojas iškvietė greitąją, nežinodamas, kad ji laukiasi. Prasidėjo priešlaikinis gimdymas, reikėjo gelbėti naujagimį. Nors gimdymo situacija buvo su manekenu, bet iš tiesų, ji buvo labai tikroviška ir GMP komandai teko veikti kaip realiame gyvenime.

Nepalikti esančių šalia nelaimės

Dar buvusi situacija, kur buvo pasikoręs žmogus, kurį reikėjo gaivinti bei suteikti psichologinę pagalbą šalia buvusiam artimajam. Kai komandoje trys žmonės, labai sudėtinga susitvarkyti su situacija, nes reikėjo teikti ir psichologinę pagalbą. Daug kas padarė klaidą, kai pirmiausia puolė gelbėti pasikorusį, o šalia buvęs žmogus buvo paliktas nuošaly, vieni netgi jam liepė išeiti ir netrukdyti. ,,Bet mūsų komanda ilgai globojo tą moterį, ilgai su ja bendravo, teikė psichologinę pagalbą, viską padarė teisingai“, – pasakojo J. Vaišvilienė. Įdomi buvo ir konferencija, kur atvykęs iš Izraelio vadinamas taktinis paramedikas demonstravo  filmą, gyvais pavyzdžiais mokė, suteikė daug praktinių žinių, kaip reikia elgtis vykstant teroro aktams.

Situacijos iš realaus gyvenimo

,,Visos užduotys buvo paremtos realiomis situacijomis, kas kiekvieną dieną vyksta mūsų gyvenime, su kuo susiduriame vykstant į iškvietimą – avarijos, gimdymai, gaivinimas. Net ir ta masinė nelaimės scena, kai mokinys peiliu subadė ar nušovė bendraklasį. Pasaulyje tai vyksta, ir net visai arti mūsų, todėl tam reikia būti visuomet pasiruošus. Žaidynių užduotys sunkėja, kiekvienais metais pasirodo labiau pasiruošusios komandos ir kiekvieną kartą teisėjai pripažįsta, jog jiems sudėtinga vertinti, nes iš 30-ties Lietuvos komandų buvo sunku išrinkti nugalėtojus – pagal įvykdytus užduočių rezultatus, komandų lygis beveik vienodas. Reiškia, kad komandos yra aukšto pasiruošimo lygio. Naujovė buvo ta, kad kiekvienoje situacijose buvo po du nukentėjusiuosius. Be to, šį kartą realiai reikėjo viską daryti patiems, visos medicininės priemonės turėjo būti pagal reikalavimus tikros, bet ne imitacija, o vykdant užduotį, patiems reikėjo fiksuoti laiką, tai irgi labai sunkino situaciją“, – pastebėjo GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė.

Su užduotimis susitvarkė puikiai

Skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė Roberta Barisnevičienė išvykdama į žaidynes sakė, kad komanda stengsis išlikti rami, ir taip jaustis sekėsi puikiai – nebuvo jokios panikos, komandos nariai papildė vienas kitą ir tvarkėsi puikiai. ,,Užduotys buvo tikrai sunkios, trise, kaip komanda, negalėjome dirbti prie vieno žmogaus, kadangi nukentėjusieji būdavo iš karto du. Po kiekvienų žaidynių parsivežame naujų žinių, kurias realiai bandom pritaikyti savo kasdieniniame darbe. Sunkiausiai sekėsi gaivinti pakaruoklį, nes neturėjome priemonių, su kuriomis reikėjo punktuoti kaulų čiulpus. Su gimdymu susidorojome puikiai, nepaisant, kad buvo paskutinė užduotis ir buvome labai pavargę. Išgelbėjom po gausaus kraujavimo mamą, ir naujagimį, kuris buvo sėkmingai atgaivintas. Masinės nelaimės metu nukentėjo 6 nelaimėliai, kuriems buvo suteikta pagalba“, – komentavo Roberta. Pasak skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės, pabendravus su kitomis GMP komandomis matyti, kad visiems yra kur tobulėti, reikalingas darbas tarp kelių institucijų – ugniagesių gelbėtojų, policijos ir medikų. Būtina rengti pratybas, kokiose ji asmeniškai yra dalyvavusi jau kelis kartu su Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos gelbėtojais.

Prizas – parsivežtos naujos žinios

Buvo išskirtos trys geriausios didžiųjų miestų ir rajonų komandų brigados bei medikų komanda iš užsienio. Iš rajonų GMP laimėjo Panevėžio komanda, toliau – Raseinių ir Klaipėdos. Iš miesto komandų laimėjo trys Kauno GMP komandos, iš užsieniečių geriausiai pasirodė komanda iš Vokietijos. Pasak Jolantos, žaidynėse mūsų GMP komandos jėgos nėra lygios, nes kitų rajonų  komandose dirba gydytojai reanimatologai arba paramedikai, praėję visus mokymus, kai mūsų komandą sudaro skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės ir vairuotojas.

,,Norint parvežti prizą, reikia labai daug dirbti ir labai daug mokytis. Mes džiaugiamės tuo, kad sugrįžę iš žaidynių, parsivežam naujausių žinių, jomis dalinamės su kolegomis“, – sakė GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams