GMP medikų ir ugniagesių gelbėtojų pratybos

Antradienį Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos surengtose pratybose dalyvavo ir VšĮ Kėdainių PSPC GMP skyriaus medikai. Pratybų tikslas – suvienijus specialiųjų tarnybų pajėgas, avarijų ar nelaimės atveju, kuo greičiau išgelbėti žmogaus gyvybę. Taip jau sutapo, jog pratybose dalyvavo neseniai iš Lietuvos GMP XIII žaidynių grįžusios skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistės Roberta Barisnevičienė ir Danguolė Matačiūnienė, kartu su kolega Romu Norkūnu.

Imituota avarijos situacija, vykusi Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos kieme, labai priminė tikrovišką – važiuojantis automobilis rėžėsi į griovį. Automobilis dviejų durų, kuriame sėdėjo vairuotojas (ugniagesys gelbėtojas), o ant galinės sėdynės – kėdutėje vaikas (žaislinis meškinas).Iš automobilio rūko dūmo, panašu, kad automobilis užsidegė. Pirmiausia, atvykus ugniagesiams gelbėtojams, jie ėmėsi savo veiksmų – apsitvėrė apsauginę juostą. Po to, į įvykio vietą atvyko GMP medikai, prasidėjo gelbėjimo operacija, kurioje dalyvavo abi tarnybos. Kaip sakė GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė Jolanta Vaišvilienė –  jie mokėsi iš mūsų, mes mokėmės iš jų, pasidalinom patirtimi.

Atvykus į avarijos vietą, ugniagesiai jau žino, kad reikia imobilizuoti nukentėjusiojo galvą, uždėti kaklo įtvarą. Tačiau įvykio vieta nebuvo saugi ir patiems medikams, todėl teko palaukti, kol bus išpjaustytas automobilis, padarytas priėjimas prie vaikelio, kuris buvo iš automobilio iškeltas su kėde, taikant specialią techniką. GMP medikai ugniagesiams gelbėtojams parodė  naujovę, kaip avarijos metu reikia ištraukti prispaustą nukentėjusįjį, taikant vadinamą greitąjį ištraukimo būdą su specialiais diržais, kuriuos medikai vadina ,,smaugliais“, po to guldyti jį ant spinalinės lentos.

Avarijos metu tariamam vairuotojui buvo prispaustos ir kojos, automobilyje jis buvo rastas sukniubęs prie vairo. Gelbėtojams teko gerokai padirbėti ,,karpant“ automobilio metalą, daužyti automobilio stiklus, kad būtų galima ištraukti nukentėjusįjį.

Ugniagesiams gelbėtojams GMP medikai dar pademonstravo naujovę – skubios medicinos pagalbos turniketą, arteriniam kraujavimui galūnėse stabdyti. ,,Kadangi jie pirmi atvyksta į įvykio vietą, po avarijų sužeistiems žmonėms tenka stabdyti masinį kraujavimą, pasitaiko ir nutrauktų galūnių, todėl ši priemonė yra pirmoji, gelbstinti gyvybę, kurią prireikus būtina naudoti, kol atvažiuos medikai“, – komentavo J. Vaišvilienė, pridūrusi, kad reikia tik džiaugtis, jog ugniagesiai gelbėtojai turi spinalinę lentą, kaklo įtvarą ir moka šiomis priemonėmis naudotis.

Nors tai buvo tik pratybos, bet tokių situacijų kelyje pasitaiko labai dažnai. ,,Priėjom išvados, kad tokių pratybų reikia visiems, norėtume, kad kitą kartą dalyvautų atstovai ir iš policijos komisariato. Dar trūko ir ,,žiūrovų“, tiesiog stebėtojų iš gatvės, kurie ir realiose situacijose, ištikus nelaimei, ypač po avarijų, labai kišasi, komentuoja ir trukdo specialiosioms tarnyboms dirbti“, – pastebėjo GMP skyriaus vyresnioji slaugos specialistė J. Vaišvilienė.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams