Jaunesnio amžiaus asmenys profilaktiškai tikrinosi aktyviau

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) sveikatos kabineto darbuotojai spalio mėnesio pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais kvietė rajono gyventojus nemokamai ir be išankstinės registracijos profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Įgyvendinant Kėdainių rajono savivaldybės remiamą tęstinę programą „Padėk savo širdžiai!“, buvo tiriamas bendrojo cholesterolio, trigliceridų ir gliukozės kiekis kapiliariniame kraujyje, skaičiuojamas kūno masės indeksas, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, matuojama liemens ir klubų apimtis bei skaičiuojamas jų santykis, platinama informacinė mokomoji medžiaga sveikatos stiprinimo, ligų rizikos faktorių nustatymo, kontrolės ir kitomis aktualiomis temomis. Įvertinus tyrimų rezultatus, pacientai buvo individualiai konsultuojami apie galimus natūralius širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos faktorių kontroliavimo metodus, o esant poreikiui, rekomenduojama apsilankyti pas šeimos gydytoją išsamesniam tyrimų atlikimui ar medikamentinio gydymo skyrimui.

Rezultatai

Minėtomis dienomis sveikatos kabinete apsilankė 350 kėdainiškių. Didžiąją dalį tirtųjų asmenų (85 proc.) sudarė Kėdainių miesto gyventojai. Moterys sudarė daugiau nei 85 proc. akcijos dalyvių. Kadangi paslauga skirta asmenims, nepatenkantiems į valstybės finansuojamos širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupę, t. y. vyrams iki 40 m. ir nuo 55 m. amžiaus, moterims iki 50 m. ir nuo 65 m., tad rezultatus vertinome ir pagal amžių. Džiugina tai, kad tiek vyrų, tiek moterų jaunesniojoje amžiaus grupėje apsilankė daugiau nei po 10 procentų, tuo tarpu ankstesnių metų akcijų metu rodiklis buvo perpus mažesnis.

Vertinant kapiliarinio kraujo tyrimų rezultatus ir lyginant su praėjusių metų vidurkiu matyti, jog sumažėjo procentas asmenų, kuriems nustatytas padidintas bendrojo cholesterolio kiekis kapiliariniame kraujyje. Iš atliktų 350 tyrimų, 59 proc. nustatytas rekomenduojamą normą viršijantis rezultatas (2018 m. – 75 proc.). Tikėtina, kad rezultatą sąlygojo po pirminio padidinto cholesterolio kiekio nustatymo keičiami gyvensenos įpročiai, kai kuriais atvejais medikamentinis gydymas, didesnis jaunesnio amžiaus tirtųjų asmenų skaičius. Didesnis už normą trigliceridų kiekis kraujyje nustatytas tik 16 proc. tirtųjų asmenų (2018 m. – 17 proc.). Džiugina tai, kad gliukozės kiekis kraujyje viršija normą tik 3 proc. akcijos dalyvių (2018 m. – 18 proc.).

Analizuojant arterinio kraujo spaudimo (AKS) rezultatus nustatyta, kad mažiau nei pusei sveikatos kabinete apsilankiusių asmenų buvo išmatuotas aukštesnis nei rekomenduojama norma AKS. Apskaičiavus kūno masės indeksą paaiškėjo, jog daugiau nei 50 proc. moterų ir apie 25 proc. vyrų turi viršsvorį ar yra nutukę. Tokie patys nedžiuginantys ir liemens bei klubų apimties santykio skaičiai. Daugiau nei 40 proc. akcijos dalyvių būdingas „obuolio“ tipo kūno sudėjimas, kai riebalai kaupiasi pilvo srityje ir šis santykis didesnis nei 1 vyrams ir didesnis nei 0,85 moterims. Šie asmenys turi padidėjusią riziką susirgti širdies kraujagyslių ligomis.

Sveikatos kabineto darbuotojai ragina bent kartą metuose, o esant galimybei ir dažniau atlikti profilaktinius tyrimus, tokiu būdu sekti / kontroliuoti savo sveikatos būklę, laiku įvertinti pokyčius ir priimti sprendimus, sąlygojančius mažesnę širdies kraujagyslių, cukrinio diabeto ir kitų neinfekcinių ligų riziką.

Danutė Šilkaitienė, sveikatos mokymo organizatorė