Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena

Ši diena vie­ni­ja mi­li­jo­nus žmonių iš dau­giau kaip 160 ša­lių tam, kad bū­tų sklei­džia­mos ži­nios apie dia­be­tą. Šios dienos tikslas – didinti supratimą apie ligą, su kuria kiekvieną dieną gyvena milijonai žmonių visame pasaulyje. Svarbu, kad žmonės su šia liga galėtų gyventi kaip įprasta. VšĮ Kėdainių PSPC jau ne vienerius metu veikia slaugytojo diabetologo kabinetas Nr.3, kuriame cukriniu diabetu sergantiems pacientams paslaugas teikia slaugytoja diabetologė Rasa Sakauskienė. Sergantiesiems CD slaugos paslaugos teikiamos šeimos gydytojo ar gydytojo endokrinologo siuntimu pas slaugytoją diabetologą. Minėtoms paslaugoms gauti, būtina išankstinė registracija VšĮ Kėdainių PSPC suaugusiųjų registratūroje prie 2 langelio arba telefonu (8 347) 614 34.

Konsultacinė pagalba. Paslaugos teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. spalio 10 d. įsakymu Nr. V-982 (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. liepos 18 d. Nr. V-865 redakcija). Slaugytojas diabetologas teikia konsultacinę pagalbą, kuri skirstoma į pirminę ir tęstinę. Atsižvelgiant į individualius poreikius ir informacijos aktualumą, konsultacijų metu nagrinėjamos temos: CD patofiziologija, sergančiųjų CD mitybos ypatumai, pagrindiniai CD gydymo principai (insulinas, jo sušvirkštimo būdai, geriamieji vaistai nuo diabeto), ūmios CD būklės (hipoglikemija, hiperglikemija, ketonurija), savikontrolė, vėlyvosios CD komplikacijos, kojų priežiūra, sveika gyvensena (fizinis aktyvumas, sveikatai žalingi veiksniai ir kt.), psichosocialinė adaptacija, CD ir nėštumo planavimas ir pan. Naujai CD susirgusiems pacientams (suaugusiesiems) pirminė konsultacinė pagalba teikiama ne daugiau kaip 5 kartus per metus. Tęstinė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba suaugusiesiems pacientams teikiama ne daugiau kaip 2 kartus per metus.

Gydomasis pedikiūras. Naudojant specialią įrangą gydomojo pedikiūro paslauga susideda iš paciento pėdų nuospaudų šalinimo, hiperkeratozės (suragėjusios odos) šalinimo, sveikų ir deformuotų nagų kirpimo, deformuotų nagų šlifavimo specialia įranga, įaugusių ir grybelio pažeistų nagų priežiūros, padų šlifavimo, pėdų tepimo odos minkštinamuoju kremu, žinių suteikimo kojų priežiūros klausimais. Per metus suteikiamos ne daugiau kaip 4 paslaugos.

Diabetinės pėdos priežiūra. Ši paslauga teikiama atsivėrus opoms, po amputacijų ir pan. Paslauga susideda iš paciento diabetinės pėdos hiperkeratozės šalinimo, nekrektomijos, opos priežiūros, informacijos pėdų ir (ar) bigių opų priežiūros klausimais teikimo. Per metus suteikiamos ne daugiau kaip 24 paslaugos.

Platinama informacija. Slaugytoja diabetologė pacientų vizitų  metu ne tik diskutuoja apie CD patofiziologiją, savikontrolę, mitybą, fizinį aktyvumą, medikamentinį gydymą, ankstyvąsias ir vėlyvąsias ligos komplikacijas, žalingus įpročius ir jų įtaką CD kontrolei, kojų priežiūrą, bet ir platinta dalomąją informacinę medžiagą, apmoko kaip naudotis gliukozės kiekio kapiliariniame kraujyje nustatymo įranga, konsultuoja kitomis aktualiomis temomis.Tik glaudus ir savalaikis pacientų ir asmens sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimas suteikia didesnes galimybes gerinti ligos kontrolę, didinti pacientų sveikatos potencialą ir gerinti gyvenimo kokybę, todėl pacientai skatinami naudotis Kėdainių PSPC teikiamomis slaugos paslaugomis sergantiems CD.

Danutė Šilkaitienė, sveikatos mokymo organizatorė