Lapkričio 22-29 d. – Europos ŽIV testavimo savaitė

Lapkričio 22-29 d. skelbiama Europos ŽIV testavimo savaitė, kuria siekiama informuoti visuomenę ir sveikatos priežiūros specialistus apie ŽIV ir hepatitus, ištyrimo naudą ir paskatinti kuo daugiau žmonių atlikti ŽIV ir hepatitų tyrimą, o esant teigiamam tyrimo rezultatui, gauti nemokamą gydymą.

VšĮ Kėdainių PSPC ŽIV, hepatito B, hepatito C tyrimai atliekami sveikatos kabinete Nr. 45 (II aukšte):

lapkričio 22 d. – 10-12 val.

lapkričio 25 d. – 10-12 val.

lapkričio 26 d. – 10-12 val. 

lapkričio 27 d. – 13-15 val. 

lapkričio 28 d. – 10-12 val. 

lapkričio 29 d. – 10-12 val.

Išsitirk dėl ŽIV per 1 minutę anonimiškai ir nemokamai, gydytojo siuntimus nereikalingas.

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ŽIV diagnozuojama per vėlai, kai liga jau pažengusi, o tai atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Be to, kad yra užsikrėtęs ŽIV – nežino 1 iš 4 gyvenančiųjų Europoje. Asmuo kreipiasi į sveikatos priežiūros sistemą praėjus maždaug 3-4 metams nuo galimo užsikrėtimo ŽIV, ir tai per ilgas laiko tarpas, nes tokiu atveju liga progresuoja, ŽIV infekcija perduodama kitiems, net to nežinant. Specifinių ŽIV infekcijai požymių nėra, todėl kuo anksčiau ŽIV nustatomas, kuo anksčiau pradedamas priešvirusinis gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės, taip pat gerokai sumažėja rizika užkrėsti kitus. Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs ŽIV, yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV.

KAIP ATLIEKAMAS GREITASIS ŽIV ir HEPATITO C TYRIMAS?

 • kraujas imamas iš piršto;
 • atsakymas po 1 minutės;
 • tyrimo patikimumas 99.96 proc.

KODĖL REIKIA ATLIKTI ŽIV TYRIMĄ:

 • negydant ŽIV infekcijos sutrumpėja gyvenimas;
 • ŽIV galima užkrėsti artimus žmones, to net nežinant;
 • negydant ŽIV infekcijos, ženkliai susilpnėja imuninė sistema;
 • žinojimas ŽIV užsikrėtusiai nėščiai moteriai užkerta galimybę ŽIV užkrėsti savo kūdikį nėštumo, gimdymo metu bei maitinant krūtimi.

VIRUSINIS HEPATITAS C – IŠGYDOMAS

Virusiniai hepatitai – tai virusų sukeliami kepenų uždegiminiai pokyčiai, kurie gali progresuoti į kepenų cirozę ar vėžį. Infekcinius hepatitus sukelia virusai: A, B, C, D, E. Hepatitai gali pasireikšti įvairiai – nuo visiškai nepastebimo, be simptomų, iki gyvybei pavojingos žaibiškos formos ar lėtinės ligos, kuri net dešimtmečius, nesukelia jokių ligos simptomų, todėl, 95 proc. užsikrėtusiųjų apie savo ligą net neįtaria, tačiau jie gali užkrėsti kitus.

Pasitikrinti dėl hepatitų B ar C prasminga visiems, ypač rekomenduojama:

 • jei buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai iki 1993 m.;
 • jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros;
 • turėjusiems daug lytinių partnerių;
 • infekuotiems ŽIV;
 • jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST).

Taip pat medicinos įstaigų darbuotojams, turintiems sąlytį su krauju, kraujo organų, audinių, donorams, asmenims po organų transplantacijos, jei šeimos nariui diagnozuotas virusinis hepatitas B ar C; hemodializuojamiems pacientams, sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis, nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus; buvusiems įkalinimo įstaigose; nėščiosioms.

Apsisaugoti nuo hepatito A ir hepatito B padeda skiepai, tačiau vakcinos prieš hepatito C virusą nėra. Vienintelis būdas sužinoti, ar esate infekuotas hepatito C virusu – ištirti hepatito C žymenis – antikūnus prieš hepatito C virusą (anti-HCV testas). Tai gali padaryti NEMOKAMAI, atliekant greitąjį hepatito C testą.

Sužinoję, kad esate užsikrėtę ŽIV ar hepatitu, laiku pradėsite gydymą ir gyvensite kokybišką gyvenimą bei apsaugosite nuo užkrėtimo artimus žmones.

Greitai, anonimiškai ir nemokamai ŽIV testai atliekami VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje, kreiptis į 1 kab. pirmadienį-penktadienį nuo 8 iki 15.30 val.; tel. 8 (347) 50645.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.