Vasario 4-ąją minima Pasaulinė kovos su vėžiu diena

Nors tai ir liūdna diena, bet ji primena mums ir atkreipia dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą, kad galime visi – ne tik tai sergantys ar šalia jų esantys prisijungti ir vieni kitiems padėti bei būti neabejingais visiems gyventojams, visai bendruomenei. Kėdainių rajonas išsiskiria tuo, jog mūsų rajone mirtingumas nuo vėžio yra 1,5 proc. didesnis negu Lietuvos vidurkis bei didelis visame Kauno regione. Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, apie 80 tūkst. žmonių šiuo metu serga onkologinėmis ligomis. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, mūsų šalyje (kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse) kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis.

Šiai dienai paminėti Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre susirinkusiems Trečiojo amžiaus universiteto senjorams bei kitiems kėdainiečiams VšĮ Kėdainių PSPC programų koordinatorė Jūratė Vaitonienė pristatė ir dar kartą priminė visas vėžio prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos programas, kurias įgyvendina ne tik įvairios sveikatos priežiūros institucijos. Tai  Valstybinės ligonių kasos finansuojamos 4 programos, kurias vykdo VšĮ Kėdainių PSPC ir pagal atitinkamas amžiaus grupes šias paslaugas rajono gyventojai gali gauti nemokamai. Tai ,,Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa“, ,,Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa“, ,,Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa“ bei ,,Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa“. Dėl dalyvavimo šiose programose reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Taip pat buvo pristatytos kelios programos ir paslaugos, kurias Kėdainių PSPC teikia kaip Europos Sąjungos projektų vykdytoja kartu su kitomis organizacijomis, kur žmonės, sergantys onkologinėmis ligomis ir bendraujantys su jais, gali gauti psichologinę pagalbą ir padėti gydyti bei kontroliuoti šią ligą. Kėdainių PSPC dalyvauja kaip partneris psichologinės pagalbos onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.

Renginio metu dalyvavo POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos) ambasadorė Kėdainiuose Kristina Župerkienė, kuri papasakojo jog ši asociacija yra viena didžiausių skėtinių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, vienijanti beveik 30 pacientų organizacijų ir daugiau kaip 14 tūkst. onkologinių pacientų. Savo veikloje POLA atstovauja ir gina onkologinių pacientų interesus valdžios institucijose, siūlo įvairias paslaugas, taip pat jiems reikalingą informaciją, socialinę, teisinę ir psichologinę bei dvasinę pagalbą. POLA asociacijoje šiandien aktyviai veikia apie 80 narių, teikiančių pagalbą 20-tyje Lietuvos miestų. K. Župerkienė pasakojo, kaip įsigyti POLA kortelę, apie šios kortelės privalumus bei asociacijos veiklą.

Kėdainių PSPC psichologas, vienas iš savitarpio paramos ir terapinių grupių vadovų, lektorius Donatas Lučunas skaitė paskaitą: „Mes galime. Aš galiu“ apie tai, kaip visi kartu galime prisidėti, kad sušvelnintume ligos poveikį sergančiajam, jo šeimai, bendruomenei, kaip pats žmogus turi save nuteikti bei motyvuoti, kokia veikla užsiimti, jog jo būsena, susirgus onkologine liga, būtų kuo lengvesnė. Pateikė naudingų patarimų, kaip lengviau išgyventi netektį. Paskaitos pabaigoje visi kartu atliko atjautos pratimą.

Renginio metu buvo nustatomi ir kitų neinfekcinių ligų rizikos faktoriai: lipidų, gliukozės kiekis kraujyje, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, skaičiuojamas KMI, teikiamos individualios konsultacijos, dalijama mokomoji medžiaga apie stresą, cholesterolį, sveiką gyvenseną, arterinę hipertenziją, miokardo infarktą, insultą, mankštą namuose ir t. t. Šias paslaugas teikė Kėdainių PSPC sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė.


Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams