Kėdainių PSPC – sudarytas veiksmų planas, įtarus užsikrėtimą koronavirusu

Nors Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų dėl naujojo koronaviruso (2019-nCoV) nėra,  šiam virusui sparčiai plintant po pasaulį, vasario 26 d. Lietuvoje paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija. Kam kyla didžiausia grėsmė užsikrėsti šiuo virusu, kokie jo požymiai, kokių priemonių imasi VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras, įtarus užsikrėtimą 2019-nCoV virusu, kaip bus nustatoma ar pacientai serga virusine infekcija, yra peršalę, ar jie galėjo užsikrėsti koronavirusu, komentuoja Kėdainių PSPC direktorės pavaduotoja Jūratė Judickienė.

Simptomai panašūs į peršalimo

2019 metų pabaigoje Kinijoje užregistruotas pirmasis ligos atvejis, užsikrėtus iki tol nežinomu virusu, kuris vėliau buvo pavadintas 2019-naujuoju koronavirusu  (2019-nCoV).

Šiuo virusu žmogus gali užsikrėsti nuo sergančiojo. Virusas plinta oro-lašeliniu keliu bei per išmatas. Liga pasireiškia praėjus vidutiniškai 7 dienoms nuo užsikrėtimo. Šiuo metu šalyje yra gripo bei kitų kvėpavimo takų susirgimų sezonas, tad koronaviruso  simptomai yra identiški kitų sezoninių virusų sukeliamiems negalavimams – atsiranda karščiavimas – didesnis nei 38C temperatūra, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, dusulys, sąnarių ir raumenų skausmas ir pan.

Didžiausia rizika užsikrėsti yra šiems asmenims:

  • artimai bendravusiems su užsikrėtusiais žmonėmis;
  • sergantiems kitomis kvėpavimo takų infekcijomis;
  • sergantiems lėtinėmis ligomis (onkologinės ligos, cukrinis diabetas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, širdies ir kraujagyslių ligos ir kt.).

Užsikrėsti galima ir besimptomiu ligos laikotarpiu.

Informacija apie viruso plitimą pasaulyje Sveikatos apsaugos ministerijos internetinėje svetainėje nuolat atnaujinama.

Kviečiame dezinfekuoti rankas

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų, rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Rankų higiena labai svarbi, siekiant išvengti užsikrėtimo infekcine liga. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, galima naudoti dezinfekavimo priemones.

VšĮ Kėdainių PSPC medikai aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis. Sudarytas veiksmų planas, įtarus užsikrėtimą 2019-nCoV virusu.

Kviečiame pacientus, atvykusius į įstaigą, pasinaudoti rankų dezinfekavimo priemonėmis, kurios yra visuose įstaigos padaliniuose, matomose vietose.

Nepasiduokite panikai

Rekomenduojame ir kartu prašome karščiuojančių pacientų atvykti į polikliniką ar ambulatoriją su veido kaukėmis. Taip saugosite save ir aplinkinius.

Centro registratūrose ir ambulatorijose yra veido kaukių tiems karščiuojantiems pacientams, kurie nesuspėjo ar neturėjo galimybių jomis pasirūpinti.

Registratūros darbuotojoms parengti klausimai, kuriuos jos turi užduoti karščiuojančiam pacientui. Atsakymai į šiuos klausimus padės atskirti pacientus, kurie serga virusine infekcija ar yra peršalę, nuo tų pacientų, kurie galėjo užsikrėsti koronavirusu. Todėl prašome pacientų aiškiai ir tiksliai atsakyti į pateiktus klausimus, suteikiant būtiną informaciją. Kilus klausimams, registratorės suteiks informaciją, užregistruos pas šeimos gydytoją.

Nuoširdžiai linkėdami sveikatos visiems rajono gyventojams, kviečiame nepasiduoti panikai, bet saugoti save ir laikytis rekomendacijų.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams