Įprotis valyti dantis yra būtinas

VšĮ Kėdainių PSPC prasidėjo vaikų ir paauglių kasmetinis profilaktinis sveikatos tikrinimas, įpareigojantis apsilankyti ir gydytojo odontologo kabinete, kur įvertinama visų dantų būklė, jų išsidėstymas dantų lanke, sukandimas, taip pat ir individuali burnos higiena. Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė dalijasi pirmaisiais pastebėjimais, tikrinant vaikų dantis, kurie kelia nerimą – vaikai bei paaugliai neturi įpročio valytis dantų. Gydytoja odontologė aiškina, kokie galimi dantų valymo būdai, primena, kad efektyvi dantų ėduonies profilaktikos priemonė tik išdygusiems vaikų nuolatiniams krūminimas dantims yra silantai.   

Pirmieji apsilankymai pas odontologą – nedžiugina

Pirmieji apsilankymai, deja, nedžiugina, nes daugelis vaikų ir paauglių dar neturi įpročio reguliariai valyti savo dantis du kartus per dieną – ryte ir vakare. Ir dažniausiai, kaip patys paatvirauja, neišsivalo dantų vakarais prieš eidami miegoti. Tėvai iš savo pusės taip pat skundžiasi, kad vaikai neturi įpročio reguliariai valyti savo dantis.

Tad labai norisi, kad mūsų, odontologų, nuoširdus prašymas tinkamai prižiūrėti savo dantis, būtų išgirstas tiek vaikų, tiek jų tėvelių. Atminkite, kad pati efektyviausia priemonė, padedanti išvengti dantų karieso ir jo sukeliamų komplikacijų (kai jau reikia gydyti dantų šaknų kanalus) yra nepriekaištinga individuali burnos higiena. Vaikams ir paaugliams rekomenduotini minkšti dantų šepetėliai, kurie kas tris mėnesius turi būti keičiami naujais. Dantų pasta yra kaip pagalbinė priemonė ir jos dedama ant šepetėlio šerelių ne daugiau kaip pupelės dydžio.

Valymo būdai

Universaliausias dantų valymo būdas: šepetėlis dedamas šereliais statmenai dantims. Šepetėliu daromi vienodo intensyvumo sukamieji nedidele amplitude judesiai, apimantys dantų kaklelius ir dantenas. Taip atskirai valomi viršutiniai ir atskirai apatiniai dantų ir dantenų išoriniai bei vidiniai paviršiai ir kramtomieji paviršiai. Sukamaisiais judesiais po truputį šepetėliu judame, t. y. pasislenkame tik pusę danties į priekį.

Būtina atminti – reikia išvalyti visų dantų visą paviršių. Būtina nuvalyti ir liežuvio paviršių. Dantis reikia valyti 2-3 minutes! Išsivalius dantis, taip pat dienos metu pavalgius, būtina energingai vandeniu išskalauti burną.

Po kiekvieno dantų valymo, šepetėlį reikia išplauti tekančiame drungname vandenyje ir laikyti sausai. Šepetėliai turi būti laikomi vertikalioje padėtyje, stiklinėje ar specialiame indelyje galvute į viršų.

Šepetėlio nepakanka

Gerai burnos higienai palaikyti vien šepetėlio nepakanka. Tarpdančių paviršiams valyti nuo apnašų naudojami higieniniai siūlai – flosai. Jie yra labai tvirti, apvalūs ar juostelės formos.Geresni juostelės formos ir plokšti siūlai, nes jie apima didesnį dantų paviršiaus plotą, geriau įlenda į tarpdančius. Flosai gali būti vaškuoti, nevaškuoti, impregnuoti fluoridais, chlorheksidinu ar kitomis medžiagomis, turėti mėtų, cinamono ar vaisių kvapą.Patį flosą sudaro 5 ar daugiau smulkių nailono siūlų, surištų į giją.

Kalbant apie vaikus, reikia pasakyti, kad higieniniais siūlais valyti dantis vaikai turėtų pradėti tik nuo 12 metų, nes jaunesnio amžiaus to padaryti jie nesugeba.

Tarpdančių valymui, o taip pat apnašų nuo dantų kaklelių pašalinimui, yra naudojami dantų krapštukai.Jie yra mediniai ir plastmasiniai, smailios trikampio formos. Dantų krapštukas įkišamas į tarpdantį siauruoju galu ir stumdomas danties kontaktiniu paviršiumi pirmyn ir atgal. Taip pat svarbu žinoti, jog vaikams iki 12 metų taisyklingą dantų valymą turi kontroliuoti ir padėti atlikti tėvai.

Būtina profiktikos priemonė – dantų silantai

Efektyvi dantų ėduonies profilaktikos priemonė tik išdygusiems vaikų nuolatiniams krūminiams dantims yra silantai. Tai medžiagos, neleidžiančios bakterijoms ir angliavandeniams patekti į dantų vageles ir įdubas, kurios tik išdygus nuolatiniams, yra labai pažeidžiamos.

Silantinėmis medžiagomis dengiami nuolatiniai pirmieji krūminiai dantys vaikams nuo 6 iki 8 metų, nuolatiniai antrieji krūminiai – nuo 11-13 metų. Esant didelei dantų ėduonies rizikai (ją nustato gydytojas odontologas), silantais dengiami ir kitų dantų, t. y. kaplių, o kartais ir viršutinių šoninių dantų vagelės ir duobelės.

Tačiau silantų padengimas jokiu būdu neatleidžia vaikų nuo reguliaraus ir kruopštaus dantų valymo.

Mieli tėveliai, tik bendrų mūsų pastangų dėka jūsų vaikai galės džiaugtis sveikais ir gražiais dantimis!

VšĮ Kėdainių PSPC inform.