Kėdainiškiai aktyviai profilaktiškai tikrinosi sveikatą

VšĮ Kėdainių PSPC sveikatos kabineto darbuotojai vasario mėnesį kvietė rajono gyventojus nemokamai ir be išankstinės registracijos profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Buvo tiriamas bendrojo cholesterolio, trigliceridų ir gliukozės kiekis kapiliariniame kraujyje, skaičiuojamas kūno masės indeksas, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, matuojama liemens ir klubų apimtis bei skaičiuojamas jų santykis, platinama informacinė mokomoji medžiaga sveikatos stiprinimo, fizinio aktyvumo didinimo, streso valdymo, ligų rizikos faktorių nustatymo, kontrolės ir kitomis aktualiomis temomis. Įvertinus tyrimų rezultatus, pacientai buvo individualiai konsultuojami apie galimus natūralius širdies kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos faktorių kontroliavimo metodus, o esant poreikiui rekomenduojama apsilankyti pas šeimos gydytoją išsamesniam tyrimų atlikimui ar medikamentinio gydymo skyrimui.

Vasario mėnesį sveikatos kabinete apsilankė 345 kėdainiškiai, kurie šiais metais buvo itin aktyvūs, palyginus su ankstesnių metų tyrimų laikotarpiu.

Didžiąją dalį tirtųjų asmenų (83 proc.) sudarė Kėdainių miesto gyventojai. Moterys sudarė daugiau nei 82 proc. akcijos dalyvių. Jaunesnių nei 50 metų amžiaus asmenų sulaukėme tik 25 ir tai sudarė kiek daugiau nei 7 proc. visų tirtųjų. 

Vertinant kapiliarinio kraujo tyrimų rezultatus ir lyginant su praėjusių metų vasario mėnesį atliktais tyrimais, matyti, jog šiek tiek sumažėjo procentas asmenų, kuriems nustatytas padidintas bendrojo cholesterolio kiekis kapiliariniame kraujyje. Iš atliktų 345 tyrimų, 54 proc. nustatytas rekomenduojamą normą viršijantis rezultatas (2019 m. – 59 proc.). Tikėtina, kad rezultatą sąlygojo po anksčiau nustatyto padidinto cholesterolio kiekio keičiami gyvensenos (mitybos, fizinio aktyvumo) įpročiai, kai kuriais atvejais medikamentinis gydymas. Didesnis už normą trigliceridų kiekis kraujyje nustatytas tik 10 proc. tirtųjų asmenų (2019 m. – 16 proc.). Gliukozės kiekis kraujyje viršija normą 13 proc. akcijos dalyvių (2019 m. – 3 proc.).

Analizuojant arterinio kraujo spaudimo (AKS) rezultatus nustatyta, kad daugiau nei pusei sveikatos kabinete apsilankiusių asmenų buvo išmatuotas aukštesnis nei rekomenduojama norma AKS. Apskaičiavus kūno masės indeksą paaiškėjo, jog daugiau nei 50 proc. moterų ir apie 30 proc. vyrų turi viršsvorį ar yra nutukę. Tokie patys nedžiuginantys ir liemens bei klubų apimties santykio skaičiai. Daugiau nei 40 proc. akcijos dalyvių būdingas „obuolio“ tipo kūno sudėjimas, kai riebalai kaupiasi pilvo srityje ir šis santykis didesnis nei 1 vyrams ir didesnis nei 0,85 moterims. Šie asmenys turi padidėjusią riziką susirgti širdies kraujagyslių ligomis.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.