Geriau išvenkime ligų, bet susirgus, būkime budrūs

Šių metų ruduo yra ypatingas tiek pacientams, tiek medikams. Ruduo mums atneša ne tik peršalimo ligas, artėjantį gripo sezoną, bet ir plintantį naują koronavirusą. Visi trys virusai simptomiškai labai panašūs, todėl gali būti sunku ne tik pacientams, bet ir medikams juos atskirti. Ką reikėtų daryti, kad mes nesirgtume, neperšaltume, išvengtume gripo viruso ir net koronaviruso? Naudingas rekomendacijas pateikia VšĮ Kėdainių PSPC terapijos skyriaus vedėja, šeimos gydytoja Joana Kleivienė.

Gydytoja rekomenduoja pirmiausia laikytis asmens higienos ir imtis visų apsaugos priemonių, kurių reikalaujama šiandien. Neignoruoti jų, laikytis būtinų reikalavimų, saugoti save ir aplinkinius.

J. Kleivienės teigimu, daugelis, atėjus rudeniui, suskumba stiprinti imuninę sistemą, bėga į vaistines pirkti įvairių vitaminų, atrodytų, kad kitų priemonių net nėra. ,,Iš tikrųjų, vitaminų reikia. Jeigu klaustumėt kokių, atsakyčiau: ,,Visų“. Pradedant vitaminu D3, nes mūsų organizmas jo nepagamina pakankamai, praktiškai jo trūksta kas antram žmogui, taip pat vitamino C, B grupės vitaminų ir, žinoma, visų amino rūgščių, kurios mums gyvybiškai svarbios, stiprindamos visą imuninę sistemą, taip pat ir atsparumą kitoms ligoms“, –  apie vitaminų naudą kalbėjo šeimos gydytoja, bet tuo pačiu pacientams pataria nepulti iš vaistinių pirkti kalnus vitaminų. Juk ruduo – derliaus nuėmimo metas, soduose, daržuose turime savo išaugintų įvairių daržovių, uogų, vaisių. Kiek tik galime, tiek jų valgykime. Stenkimės būti gryname ore, nepaisant to, kad oras subjursta, tačiau tinkamai apsirengus, grynas oras visada naudingas. Neužmirškime fizinio aktyvumo, kuris taip pat labai svarbus stiprinant imunitetą. Jei niekada nesimaudėte šaltame vandenyje, nereikia iš karto pulti į eketę žiemos metu, nereikia lįsti ir po šaltu dušu, bet judėti, vaikščioti gryname ore – būtina.

Neužmirškime gerti vandens. Vanduo ypatingai svarbus visada, taip pat ir prieš peršalimo ligas. Gerkime vandenį – šiltą, šaltą, kokio tiktai norisi, bet jo vartokime kuo daugiau.

Jei susirgimo vis tik išvengti nepavyko – peršalote, gripo sezono metu ,,pasigavote“ gripą, o jei net  koronavirusą, rekomenduojama visiems žmonėms – būkite budrūs. Pajutus simptomus, kurie yra bendro pobūdžio, t. y. karščiavimas, sloga, gerklės skausmas, kosulys, o koronavirusas išsiskiria tik tuo, kad staiga (nors ne visiems) sutrinka uoslė ir skonio receptoriai, pirmiausia, ką turėtumėte daryti – skambinkite į gydymo įstaigą ir registruokitės pas šeimos gydytoją. Karščiuojantys pacientai, su ūmios virusinės kvėpavimo takų infekcijos požymiais, registruojami ir konsultuojami telefonu tą pačią dieną. Jeigu gydytojas įvertina, kad būtina kontaktinė konsultacija, tokiems pacientams paskiriamas laikas, jie priimami, apžiūrimi, atliekami reikiami tyrimai, o įtariant koronavirusą, nukreipiami atlikti COVID-19 testą.

Šeimos gydytojos rekomendacijos griežtos: neignoruokime nei savo, nei aplinkinių ligos simptomų. Venkime masinių susibūrimų, nepulkime bėgti į renginius, šventes, stenkimės prekybos centruose nepramogauti, lankytis ten, kai tikrai būtina.

,,Saugokime save ir kitus. Būkite ir likite sveiki“, – linki šeimos gydytoja Joana Kleivienė.

Asta Raicevičienė, atstovė viešiesiems ryšiams