Sutrumpėjo laukiančiųjų dantų protezavimo eilė

Puiki naujiena visiems, kurie turi teisę dantis protezuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Gerokai padidintas finansavimas sudarė galimybę sutrumpinti dantų protezavimo laukimo eilę, o galiausiai ir ją panaikinti. Nuo sausio dantų protezavimo paslaugą bus galima gauti praktiškai iš karto. Be to, pacientui nereikės vargti pildant įvairius dokumentus bei gaišti laukiant ligonių kasų laiškų. Sutrumpėjęs paslaugos kelias bus patogesnis, naudingesnis ir pacientams, ir medikams. Situaciją komentuoja VšĮ Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė.

Teisę į dantų protezavimo paslaugas, kompensuojamas iš PSDF biudžeto, turi šie privalomuoju sveikatos draudimu aprausti asmenys:

  • žmonės, sulaukę senatvės pensijos amžiaus;
  • asmenys, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais;
  • vaikai iki 18 metų;
  • asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.

Pacientai, priklausantys išvardytų asmenų grupėms, dėl dantų protezavimo pagrįstumo įvertinimo turi kreiptis į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašę, gydytoją odontologą.

Gydytojas odontologas elektroninėje sistemoje pirmiausia patikrina, ar besikreipiantys asmenys turi teisę gauti dantų protezavimo paslaugas. Jei asmenys, pagal matomus duomenis elektroninėje sistemoje,  neturi teisės gauti dantų protezavimo paslaugų, jiems išduodamas automatiniu būdu suformuotas nustatytos formos informacinis pranešimas apie šios paslaugos nesuteikimą.

Jei asmenys turi teisę gauti protezavimo paslaugas, gydytojas odontologas konsultacijos metu įvertina, ar  paciento burnos būklė yra tinkama protezuoti (atliktos gydomosios ir profilaktinės procedūros, sanuota burnos ertmė, užplombuoti karieso pažeisti dantys ir kt.).

Esant sanuotai burnos ertmei, asmuo tą pačią dieną įrašomas protezavimo paslaugoms ir jam išduodamas automatiniu būdu suformuotas informacinis pranešimas apie teisės gauti dantų protezavimo paslaugos suteikimą.

Turėdamas šį informacinį pranešimą, asmuo jau ir sekančią dieną gali kreiptis protezavimo paslaugoms į bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, sudariusią sutartį su teritorine ligonių kasa.

Svarbu pabrėžti, kad asmuo protezavimui įregistruojamas tik tada, kai burnos ertmė yra sanuota (sugydyti karieso pažeisti dantys, pašalintos šaknys, sugydytas dantų uždegimas, atlikta profesionali burnos higiena).

Daugiausia atveju iš PSDF biudžeto kompensuojama protezavimui skirta suma neviršija 504,81 balo (apie 560 eurų).

Retesniais atvejais, kai reikalingas sudėtingesnis ir brangesnis gydymas (sprendimą priima gydytojų odontologų konsiliumas), kompensuojama suma gali siekti iki 1553,24 balo (apie 1724 eurų).

Gydytojų odontologų konsiliumui, norint gauti didesnę dantų protezavimui kompensuojamą iš PSDF biudžeto sumą, siunčiami ir vaikai, kai jų kramtymo funkcija yra iš esmės susiformavusi ir galima protezuoti naudojant ilgalaikes konstrukcines medžiagas.

Kai kuriais atvejais gydytojų konsiliumui tuo pačiu tikslu siunčiami ir asmenys, sergantys onkologine liga ir kuriems pašalinta dalis žandikaulio ir veido minkštųjų audinių.

Tuo atveju, jeigu išlaidos viršija nustatytą kompensuojamos iš PSDF sumos dydį, pacientui gali tekti primokėti.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.

VšĮ Kėdainių PSPC teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų suvestinė 2021 m. sausio 18 – 22 d.

Sveikatos priežiūros specialistaiPacientų, kuriems suteikta paslauga, skaičiusIš jų profilaktiniai
Šeimos gydytojai2251226
Šeimos gydytojai (ambulatorijos)94463
Vaikų ligų gydytojai736242
Gydytojai chirurgai69 
Gydytojai akušeriai ginekologai81 
Gydytojai psichiatrai345 
Gydytojai odontologai24128
Slaugytojas diabetologas22 
Psichiatrijos dienos stacionaras34 
Karščiavimo klinika59 
Iš viso4841559