Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai

Pavasarėjantys orai vis dažniau išvilioja iš namų ir kviečia daugiau laiko praleisti gamtoje. Nereikia pamiršti, kad atšilus orui po žiemos jau bunda ir erkės, kurios platina pavojingas ligas: erkinį encefalitą ir Laimo ligą.

Jei nuo Laimo ligos gali apsaugoti tik budrumas, o susirgus šia liga gydoma antibiotikais, tai nuo erkinio encefalito specifinio gydymo nėra. Įsisiurbus erkei, užsikrėtusiai encefalito virusu, žmogus gali susirgti erkiniu encefalitu – virusine žmogaus centrinės nervų sistemos infekcija, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai. Žmogų kamuoja galvos skausmai, miego sutrikimai, prastėja atmintis, atsiranda dirglumas. Apie 10 proc. ligonių tampa neįgaliaisiais – jie paralyžiuojami, pasireiškia kiti neurologiniai ar psichikos sutrikimai.

Veiksmingiausia profilaktikos priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai. Todėl Kėdainių PSPC medikai rekomenduoja miesto ir rajono gyventojams pasiskiepyti. Skiepytis nuo erkinio encefalito geriausia pavasarį, nes dar spėjama įgyti imunitetą vasarai.

Įprastinė vakcinacijos schema: atlikus pirmą skiepą, antras skiepas po 1-3 mėn. ir trečias skiepas po 5-12 mėn. po antrosios dozės. Jau po pirmųjų dviejų vakcinos dozių žmogus įgyja apsaugą nuo erkinio encefalito. Imunitetui sustiprinti po trejų metų reikalinga revakcinacija. Tolesnis skiepijimas nuo erkinio encefalito kartojamas kas penkerius metus. Vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms reikia skiepytis kas trejus metus.

Pagreitinta schema: atlikus pirmą skiepą, antras skiepas po 14 dienų ir trečias skiepas po 5-12 mėn. po antrosios dozės, ketvirtas skiepas po 3 metų nuo trečiosios dozės, kiti skiepijimai kaip ir įprastinėje schemoje.

Vaikai skiepijami nuo 1 metų amžiaus. Norintys pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, pirmiausiai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

VšĮ Kėdainių PSPC teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų suvestinė 2021 m.kovo 1 – 7 d.

Sveikatos priežiūros specialistaiPacientų, kuriems suteikta paslauga, skaičiusIš jų profilaktiniai
Šeimos gydytojai2345201
Šeimos gydytojai (ambulatorijos)117682
Vaikų ligų gydytojai472240
Gydytojai chirurgai95 
Gydytojai akušeriai ginekologai71 
Gydytojai psichiatrai402 
Gydytojai odontologai29042
Slaugytojas diabetologas20 
Psichiatrijos dienos stacionaras36 
Karščiavimo klinika23 
Iš viso4936565