Atlikti greitieji testai

Atlikti greitieji testai

Įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamos priemonės ,,Priemonių, skirtų žemo slenksčio paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui, įgyvendinimas Kėdainių rajone“ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė ir sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė apsilankė reabilitacijos centre „Vilties švyturys“  kur darbuotojams, gyventojams bei lankytojams nemokamai ir anonimiškai buvo atliekami greitieji ŽIV, hepatitų B ir C bei sifilio testai.

Šio testavimo metu greitieji testai buvo atlikti 20-čiai asmenų (9 moterims ir 11 vyrų).

Visiems besitiriantiems suteiktos ikitestinio ir potestinio konsultavimo paslaugos, taip pat suteikta visa klientus dominanti informacija ir pan., dalinama informacinė-prevencinė medžiaga (lankstinukai, skrajutės), prevencinės priemonės.

Greitai, anonimiškai ir nemokamai ŽIV testai atliekami VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje, kreiptis į 1 kab. pirmadienį-penktadienį nuo 8 iki 15.30 val.; tel. 8 (347) 50645.

ŽIV diagnozuojama per vėlai

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ŽIV diagnozuojama per vėlai, kai liga jau pažengusi, o tai atitolina efektyvaus gydymo galimybes. Be to, kad yra užsikrėtęs ŽIV – nežino 1 iš 4 gyvenančiųjų Europoje. Asmuo kreipiasi į sveikatos priežiūros įstaigas praėjus maždaug 3-4 metams nuo galimo užsikrėtimo ŽIV, ir tai per ilgas laiko tarpas, nes tokiu atveju liga progresuoja, ŽIV infekcija perduodama kitiems, net to nežinant. Specifinių ŽIV infekcijai požymių nėra, todėl kuo anksčiau ŽIV nustatomas, kuo anksčiau pradedamas priešvirusinis gydymas, tuo geresnės gydymo prognozės, taip pat gerokai sumažėja rizika užkrėsti kitus. Vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs ŽIV, yra ŽIV testas, t. y. tyrimas dėl ŽIV.

Kaip atliekami greitieji  tyrimai?

  • kraujas imamas iš piršto;
  • atsakymas konsultacijos metu.
  • patikimumas – 99,96 proc.

Kodėl reikia atlikti ŽIV tyrimą:

  • negydant ŽIV infekcijos sutrumpėja gyvenimas;
  • ŽIV galima užkrėsti artimus žmones, to net nežinant;
  • negydant ŽIV infekcijos, ženkliai susilpnėja imuninė sistema;
  • žinojimas ŽIV užsikrėtusiai nėščiai moteriai užkerta galimybę ŽIV užkrėsti savo kūdikį nėštumo, gimdymo metu bei maitinant krūtimi.

Kas yra virusinis hepatitas C?


Virusinis hepatitas C (VHC) – tai hepatito C viruso (HCV) sukeltas kepenų uždegimas. Virusinis hepatitas C – užkrečiamoji (infekcinė) liga. Šios ligos sukėlėjas – hepatito C virusas pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nustatoma 3-4 milijonai naujų hepatito C susirgimo atvejų. Iki 85 proc. žmonių, užsikrėtusių hepatito C virusu, suserga lėtiniu hepatitu C (jei liga trunka ilgiau kaip 6 mėnesius). Po 20 metų nuo užsikrėtimo, 20 proc. sergančiųjų išsivysto kepenų cirozė. 1- 4 proc. užsikrėtusiųjų arba sirgusiųjų kasmet diagnozuojamas kepenų vėžys. Lėtinis hepatitas C yra dažniausia kepenų transplantacijos priežastis JAV ir Europoje.

Imlumas virusiniam hepatitui C yra visuotinas, o tai reiškia, kad visi gali užsikrėsti šiuo virusu. Skiepų nuo hepatito C viruso nėra.

Kaip plinta virusinis hepatitas C?


(HCV) infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus.

Virusinis hepatitas C plinta:

  • per kraują: darant tatuiruotes, veriant auskarus nesteriliais instrumentais; perpilant kraują ar jo produktus; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais: dantų šepetėliu, skutimosi, manikiūro, pedikiūro reikmenimis; atliekant medicinines procedūras nesteriliais instrumentais; vartojant švirkščiamuosius narkotikus ir dalijantis užkrėstais švirkštimosi įrankiai (adatomis, švirkštais, servetėlėmis ir kitomis švirkštimosi priemonėmis);
  • užsikrėtusi motina gali HCV perduoti kūdikiui (rizika siekia 4-8 proc.);
  • heteroseksualių (ypač monogaminių) lytinių santykių metu HCV infekcija perduodama retai (perdavimo rizika maža ir siekia apie 5 proc.); didesnę riziką HCV užsikrėsti lytinių santykių metu turi sergantys kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis, vyrai turintys lytinių santykių su vyrais (VSV), asmenys turintys daug lytinių partnerių, asmenys teikiantys seksualines paslaugas, nenaudojantys prezervatyvų lytinių santykių metu.


VšĮ Kėdainių PSPC inform.