Pasirūpinkime savo ir savo vaikų psichine sveikata

Gyvename neramiais laikais: nespėjome atsigauti nuo visuotinės pandemijos, buvusių suvaržymų ir ją lydinčių pasekmių žmonių sveikatai, iš jų ir psichinei: izoliacijos jausmo, padidinto jautrumo, nerimo, nežinomybės… Ir štai įsiplieskęs Rusijos karas prieš Ukrainą nepalieka abejingų. Natūralu, kad išgirdę apie karą žmonės pradeda jausti grėsmę, net jei šiuo metu fiziškai mums ji nėra reali, bet smegenys, susidūrę su tokia itin stresine situacija, įvykius gali vertinti išdidintai. Prie to prisideda ir mūsų tautos trauminė patirtis, mūsų mintys, fantazijos, įsivaizdavimai, nepaliaujamas informacijos srautas. Kaip galime padėti sau ir savo vaikams, pataraia VšĮ Kėdainių PSPC PSS vaikų ir paauglių psichiatrė Milda Repečkaitė.

Atpažinkite savo kūno reakcijas: suintensyvėjęs širdies plakimas, įtampa raumenyse, galvos skausmas. Reikia nuraminti savo kūną, jeigu pavyksta, protas taip pat aprimsta. Tam padeda gilus kvėpavimas, meditacija, pasivaikščiojimas, šiltas dušas. Leiskite sau jausti, išreiškite kylančius jausmus žodžiais, verksmu, raštu, muzika, piešimu, sportu. Nepamirškite pavalgyti, išsimiegoti, palaikykite ryšį su artimaisiais, ribokite informacijos srautą, kiekį, pobūdį.

Vaikai jaučia suaugusiųjų išgąsti ir nerimą, todėl, bendraujant su vaikais, savireguliacija šiuo metu yra itin svarbi. Padėkite savo kūnams nurimti, pasitelkdami minėtas priemones.  Pagal amžių prieinamais būdais paaiškinkite vaikams, kas vyksta, neneikite tiesos ir realybės. Bendraudami su vaikais, stenkitės išlikti ramūs, švelnūs, venkite aštrių emocijų ar išsireiškimų. Pasakykite, kad būsite kartu, kad jie yra mylimi ir saugūs. Saugumo užtikrinimas šiuo metu vaikams yra itin svarbus: ramus balso tonas, akių kontaktas, švelnus žvilgsnis, apkabinimai. Žaisminga veikla kartu, prisilietimai ir apsikabinimai, greičiausiai padės ne tik jūsų vaikui pasijusti ramiau, bet ir jums.

Situaciją pamatyti kitu kampu ir įgalinti save, atrodytų gan bejėgiškoje situacijoje, gali padėti dalyvavimas solidarumo akcijose, atsišaukiant į kvietimus pasirūpinti nuskriaustais Ukrainos žmonėmis. Net ir su vaikais galima kartu atrinkti seniai pamirštus žaislus ar drabužėlius paaukojimui ir taip skatinti palaikymą ir atjautą.  

VšĮ Kėdainių PSPC inform.

Daugiau informacijos šia tema skaityti:https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/kaip-su-vaikais-ir-paaugliais-kalbetis-apie-kara-ukrainoje