Kėdainių PSPC – nauja vaikų ir paauglių psichiatrė

VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje (PSS) darbą pradėjo vaikų ir paauglių psichiatrė Inga Domskytė, pernai LSMU baigusi medicinos studijas ir vėliau vaikų psichiatrijos rezidentūrą. Rezidentūros metu praktikos ir patirties įgijo dirbdama Kauno klinikose, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, LSMU Neuromokslų instituto Palangos klinikoje. Šiuo metu vaikų ir paauglių psichiatrė dar dirba VšĮ Šakių PSPC ir Vilniaus miesto kompleksinių paslaugų centre ,,Šeimos slėnis“.

Paklausta, su kokiomis problemomis susiduria jos pacientai Kėdainių PSPC, naujoji gydytoja dar negali daryti išsamių apibendrinimų, kadangi jos darbo patirtis – tik savaitė.

Į vaikų ir paauglių psichiatrę pacientai kreipėsi dėl patyčių mokykloje, dėl kalbos raidos sutrikimų, dėl mikčiojimo. Vaikai jaučia ir pandemijos padarinius, daugeliui suprastėjo savijauta dėl nuotolinio mokymo, kai buvo priversti neišeiti iš namų, buvo užsidarę, kad mažai bendravo, nesusitiko su draugais. Pažymi, kad net sunku jiems buvo grįžti į mokyklą, atsirado nerimas, nuotaikų sutrikimai. Dėl minėtų sutrikimų daugiausiai skundžiasi paaugliai, dažniau mergaitės.

Pasak gydytojos, tai normalūs jausmai, normalios emocijos ir jos nebūtinai gali reikšti sutrikimą. O sutrikimas įvardijamas jau tada, kai tai trukdo saviraiškai, mokymuisi, bendravimui. Tuomet jau reikia psichologo pagalbos, o kai kuriais atvejais ir medikamentinio gydymo.

Atvejų, kad dėl karo veiksmų Ukrainoje vaikai išgyventų, nerimautų, jaustų baimę ir pan.tarp lietuvių vaikų dar nepasitaikė, gal jų ateityje bus. Manoma, kad konsultuotis atvyks ir ukrainiečiai. Mūsiškiai vaikai labiau sprendžia tas problemas, kurios susiję su jų gyvenimu, su mokykla, bendraamžiais.

Kaip vieną iš problemų, gydytoja įvardina patyčias tarp bendraamžių. O tyčiojamasi, pasirodo, kaip ir visais laikais – dėl išvaizdos, dėl būdo savybių, kad nedrąsus, užsidaręs. Patyčios labiausiai pasireiškia prasivardžiavimu, užkabinėjimu, būna, kad ir įspiria, ranka paliečia, už plaukų patempia. Tačiau vaikui tiek fizinė, tiek  psichologinė žala vienodai reikšminga. Patyrus patyčias, geriausia būtų apie tai pasisakyti tėvams, mokytojams, kad ta problema mokykloje būtų sprendžiama su socialiniais darbuotojais, psichologais.

Dažnai gydytoja įžvelgianti bendravimo problemų tarp paauglių ir tėvų. Paprasčiausiai, santykiuose tėvams su vaikais, reikia abipusio sutarimo, atviresnio bendravimo, tolerancijos ir išklausymo vieniems kitų. Būsimiesiems pacientams ji linki nebijoti ieškoti pagalbos, kai jaučiasi blogai, būna liūdni ar atstumti, kai jaučiasi nesuprasti. Kad tikrai yra kas gali jiems padėti, tik reikia siekti tos pagalbos, išdrįsti paprašyti.

Registruotis pirmam kartui reikia per Vaikų registratūrą telefonu (8 347) 61 555,  (8 347) 61 130, o pakartotiniam vizitui, laiką paskiriu pati. Darbo laikas – ketvirtadienį ir penktadienį nuo 9.30 iki 15 val.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.