Atlikti testai: nemokamai ir anonimiškai

Gegužės 16-20 d. minint Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitę ir įgyvendinant ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą ,,Priemonių, skirtų žemo slenksčio paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui, įgyvendinimas Kėdainių rajone“, VšĮ Kėdainių PSPC specialistai ragino rajono gyventojus pasitikrinti dėl ŽIV,  hepatitų B, C ir sifilio.

Psichikos sveikatos skyriaus socialinė darbuotoja Lina Dubauskienė kartu su bendrosios praktikos slaugytoja Danute Šilkaitiene lankėsi VšĮ „Gyvenimo namai sutrikusio intelekto asmenims“, kur šios įstaigos darbuotojams ir gyventojams nemokamai ir anonimiškai buvo atliekami greitieji testai. Rajono gyventojai, rizikos grupės asmenys, norintys pasidaryti greituosius ŽIV, hepatitų B ir C, sifilio testus, anonimiškai, nemokamai ir be išankstinės registracijos lankėsi Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje, Žemo slenksčio paslaugų kabinete (Budrio g. 5).

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės metu atlikti 29 hepatito B testai, 41 – hepatito C testas, 41 sifilio bei 30 ŽIV testų.

Iš atliktų tyrimų, hepatito B teigiamo atsakymo sulaukė  6,9 proc. tirtųjų asmenų, hepatito C – 2,4 proc. tirtųjų asmenų, visi sifilio ir ŽIV tyrimų atsakymai buvo neigiami.

Visiems besitiriantiems suteiktos ikitestinio ir potestinio konsultavimo paslaugos, taip pat suteikta visa klientus dominanti informacija ir pan., dalinama informacinė – prevencinė medžiaga (lankstinukai, skrajutės), prevencinės priemonės.

Nustačius hepatito B ir C atvejus, tirtiesiems asmenims patarta kreiptis pas šeimos gydytoją dėl tolimesnio ištyrimo.

Europoje kasmet vykstančių Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės iniciatyvų tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie ŽIV ir hepatitus bei skleisti svarbią žinią visuomenei, koks svarbus šių infekcijų ankstyvas diagnozavimas, kuris leidžia laiku pradėti veiksmingą gydymą bei pristabdyti ŽIV progresavimą į AIDS arba visiškai  išgydyti virusinį hepatitą C.

Pasak specialistų ŽIV infekcija ir virusiniai hepatitai (B ir C) metus ar net dešimtmečius turi besimptomę ligos eigą, todėl žmonės nejaučia jokių simptomų ir nežino, kad yra užsikrėtę. Netaikant gydymo, ilgainiui minėtos ligos progresuoja iki sunkių, kartais net gyvybei pavojingų,  komplikacijų. Negana to, tokie žmonės rizikuoja užkrėsti kitus patys to net nežinodami. Ankstyva diagnostika ir savalaikis gydymas duoda didelę naudą ne tik sergančiajam, bet ir visuomenei – sustabdomas tolesnis ligų progresavimas bei pristabdomas jų plitimas.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.