Apie burnos higieną, dantų valymo būdus bei mitybos svarbą  

Kiekvienas žmogus nori turėti sveikus, taisyklingai išsidėsčiusius, gražius dantis. O kad taip būtų, privalu laikytis trijų pagrindinių taisyklių. Visų pirmą – nepriekaištinga burnos higiena, antra – taisyklinga mityba ir trečia – reguliarus lankymasis pas gydytoją odontologą 1 kartą ar net 2 kartus metuose (jei tai nurodo gydytojas).,,Atrodo, tokios aiškios ir nesudėtingos šios taisyklės, bet, deja, mes gydytojai odontologai, dažnai susiduriame su tuo, jog didelė dalis mūsų pacientų, tiek suaugusiųjų, tiek vaikų, neskiria pakankamai dėmesio burnos ertmės higienai,“ – teigia VšĮ Kėdainių PSPC dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė, toliau išsamiai pateikdama patarimus kaip teisingai valytis dantis vaikams ir suaugusiesiems, kas yra didžiausias dantų priešas bei kodėl senovėje žmonių dantys mažiau gesdavo.

Nedaugelio burnos higiena gera

Kiekvienais metais vyksta vaikų ir paauglių profilaktinis sveikatos tikrinimas, kurio metu vertinama ir dantų sukandimo padėtis. Tuo pačiu vertinama ir individuali burnos higiena. Deja, rezultatais džiaugtis negalime – tik labai nedaugeliui galima pasakyti, jog burnos higiena yra gera. Apnašos ir konkrementai (akmenys) ant dantų paviršių, kariesiniai dantų pažeidimai – vaizdas, kurį dažnai matome. Vaikai ir paaugliai labai atviri – valyti dantis 2 kartus dienoje (ryte ir vakare prieš miegą) jiems nėra įprotis. Ypač užmirštamas vakarinis dantų valymas. Paklausus, kokios to priežastys, išgirsti vieną iš trijų atsakymų: ,,Pamiršau, neturėjau laiko, buvau pavargęs.“ Ir tada į pokalbį įsiterpia vaiką atlydėjusi mama ar tėtis: ,,Ar aš tau nesakiau…“

Tik sakymas nepadės

Mieli tėveliai, noriu nuoširdžiai atkreipti jūsų dėmesį, jog vien sakymas čia nepadės – reikia kantriai, nuoširdžiai padėti savo vaikams pasiekti, jog asmeninė burnos higiena jiems taptų taisykle, lydinčia kiekvieną gyvenimo dieną.

Burnos higienos tikslas yra pašalinti iš burnos maisto likučius, dantų apnašas, neleisti susidaryti dantų akmenims, gerinti burnos audinių kraujo apytaką, atgaivinti burnos ertmę, gerinti viso organizmo savijautą.

Pagrindinis instrumentas – šepetėlis

Pagrindinis burnos higienos instrumentas yra dantų šepetėlis. Jis turi būti paprastas, patogus, ilga rankenėle, trumpa galvute. Geriau naudoti šepetėlius su sintetinio pluošto šereliais, nes jie yra elastiškesni, ne taip greitai lūžta, nebijo vandens, higieniški. Vaikams ir paaugliams rekomenduotini šepetėliai, kurių šereliai yra minkšti. Dantų šepetėlius patartina keisti naujais 3-4 kartus per metus, kai plaušeliai pradeda krypti į šonus. Po kiekvieno dantų valymo šepetėlį reikia išplauti tekančiame drungname vandenyje ir laikyti sausai. Šepetėliai turi būti laikomi vertikalioje padėtyje, stiklinėje ar specialiame indelyje galvute į viršų. Šiuo metu naudojami ir elektriniai šepetėliai: jie juda patys, greičiau atlieka daug judesių. Be mechaninio valymo, jie dar masažuoja ir vibruoja dantenas. Tačiau sunkiausia individualiai pasirinkti jų dydį. Tyrimai rodo, kad elektrinis šepetėlis neefektyvesnis už rankinį.

Vien šepetėlio nepakanka

Norint gerai nuvalyti dantų apnašas ir išvalyti tarpdančius, vien šepetėlio nepakanka. Tam naudotini tarpdančių siūlai – fliosai. Valant tarpdančius, siūlas užvyniojamas ant pirštų, įtempiamas ir suimamas abiem nykščiais ir smiliais. Atsargiu judesiu siūlas įkišamas į tarpdantį, ir patraukiant aukštyn žemyn, pirmyn atgal, tarpdantis išvalomas. Kalbant apie vaikus, reikia pasakyti, kad higieniniais siūlais valyti dantis vaikai patys turėtų pradėti tik nuo 12 metų, nes jaunesnio amžiaus to padaryti nesugeba.

Tarpdančius siūlu vaikams rekomenduojame valyti nuo 5-6 metų amžiaus, bet tai turi daryti tik tėvai.

Kita burnos higienos priemonė – dantų pasta. Norint gerai nuvalyti dantis, užtenka ant šepetėlio užtepti pupelės dydžio pastos juostelės.

Vaikams iki 3 metų

Vaikams iki 3 metų amžiaus dantis reikia valyti su dantų pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. Vakare prieš miegą po dantų valymo nevalgyti, negerti, išskyrus vandenį.

Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Dantų pasta tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, neskalauti. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

3-6 metų vaikams

3 – 6 metų amžiaus vaikams būtina valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Vaikams su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams – valyti dantis su dantų, kurioje yra 1450 ppm fluoridų tėvų priežiūroje. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Vyresniems nei 6 metų

Vyresni nei 6 metų vaikai ir suaugusieji privalo valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Vaikams ir suaugusiesiems su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams ir suaugusiesiems – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

Dantų valymo būdai

Yra keletas dantų valymo būdų, bet jų visų principas panašus – kuo geriau nuvalyti dantis nuo apnašų.

Dantys valomi paeiliui nuo vieno žandikaulio krašto iki kiti iš prieangio, vėliau – iš vidaus ir liežuvio pusių. Ties viena dantų grupe reikia padaryti maždaug po 10 vertikalių ar šluojamųjų judesių. Vėliausiai valomi kramtomieji paviršiai – horizontaliais judesiais. Dažniausiai valant šepetėliu apimame po du dantis. Baigiant valymą, sukamaisiais judesiais dar kartą nuvalomi priekiniai dantų paviršiai, kartu pamasažuojamos dantenos. Valymo trukmė – 2-3 minutės.

Atsiminkite, kad valant dantis reikia išvalyti visų dantų visus paviršius.

Išvalius dantis, reikėtų dar nuvalyti ir liežuvį, nes ant jo nugarėlės taip pat susikaupia daug bakterijų, maisto likučių. Valyti liežuvį reikia braukiant nuo liežuvio šaknies galiuko link. Galima naudoti ir specialų liežuvio grandiklį.

O senovėje dantų nevalė…

Kartais tenka matyti, jog jaunos mūsų pacientės mėgsta ,,papuošti“ liežuvį, įsiverdamos auskarą. Turime perspėti, kad šis papuošalas nuolat traumuoja priekinius apatinius kandžius, dėl ko dantys įgauna paslankumą ir, net nepažeisti ėduonies, gali ankstyvame amžiuje ir iškristi.

Kartais tenka išgirsti ir tokį posakį: ,,o senovėje nei dantų valė, nei dantų kariesu sirgo…“. Prisiminkime, kad gyventojai tuomet dantis valė valgydami rupų maistą, grauždami morkas, ropes. O dantų apnašas nebuvo agresyvus, nes nebuvo saldainių, cukraus, pyragaičių. Tokius produktus, kaip gazuoti gėrimai, bulvių traškučiai – reikėtų visiškai pašalinti iš vaikų mitybos raciono.

Svarbus mitybos režimas

Labai svarbus mitybos režimas: vaikas turėtų valgyti 5 kartus per dieną, iš kurių – 3 pagrindiniai valgymai ir 2 užkandžiavimai. O kaip yra dabar? Mažylis, dar sėdėdamas vežimėlyje, iš rankų nepaleidžia riestainio, bandelės ar ledinuko. Tad rūgštys atakuoja dantukus ištisą dieną, o tai sukelia liūdnus padarinius – dantukų gedimą.

Vyresni vaikai, paaugliai po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo turi praskalauti burnos ertmę vandeniu.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.