Paskaita apie naujagimio priežiūrą

Kėdainių rajono būsimosios mamos vėl rinkosi įgyti žinių mažylių auginimo klausimais. Lektorė, VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Viltara Dūdienė paskaitos / diskusijos „Bendros žinios apie naujagimio priežiūrą“ metu susirinkusiai auditorijai pristatė pagrindinę ir aktualiausią informaciją, susijusią su vaikučių auginimu. Gydytoja akcentavo, jog ši informacija yra rekomendacinio pobūdžio, nes kiekvieno mažylio poreikiai yra individualūs.

Lektorė pabrėžė, kad motinos pienas – vienintelis idealus naujagimio maistas. Be to – tai papildoma imuninė naujagimio gynyba, nes šiame piene yra gyvų ląstelių ir biologiškai aktyvių medžiagų. Naujagimis žindoma pagal poreikį – tiek kiek jam reikia: pirmomis paromis 8 – 12 kartų, vėliau – 6 – 7 kartus per parą.

Aptartos pagrindinės maudymo rekomendacijos. Naujagimis maudomas kitą dieną po išvykimo iš ligoninės. Maudoma kasdien (šaltuoju metų laiku rečiau) prieš paskutinį maitinimą. Kambario, kuriame maudoma, temperatūra turi būti apie 24°C, o vandens – 36-37°C. Iš pradžių į vandenį panardinamos kūdikio pėdutės, po to ir visas kūnelis. Kūdikis maudomas apie 5 min. ir švelniai nusausinama jo odelė spaudžiamaisiais, bet ne trinamaisiais judesiais. Pademonstravo mergaičių ir berniukų laikymo būdų skirtumus apiprausimo metu.

Gydytoja informavo, kad reikia atidžiai prižiūrėti naujagimio odelę, nes per ją lengvai prasiskverbia ir plinta mikroorganizmai. Dėl drėgmės kaupimosi odos klostėse ir iššutimų rizikos, kasdien turėtų būti apžiūrimos sritys už ausų, kaklo, pažastyse, plaštakose ir tarpupirščiuose, tarpvietėje ir kirkšnyse. Virkštelės liekana 2 – 3 kartus per dieną valoma virintu vandeniu. Nosytė išvaloma vandenyje suvilgytais vatos tamponėliais tik tada, kai ji užsikemša ir vaikučiui sunkiau kvėpuoti. Akytės valomos virintu vandeniu suvilgytu vatos tamponėliu nuo išorinio akių kampo nosies link. Ausyčių plaunami tik ausų kaušeliai. Nagus reikia kirpti kas 8 – 10 dienų tam skirtomis žirklutėmis užapvalintais galiukais..

Naujagimio lovytę reikėtų statyti lengvai vėdinamame, šviesiame, sausame kambaryje. Nepatartina statyti prie lango, tiesioginiuose saulės spinduliuose, arti televizoriaus ar kompiuterio. Kambario temperatūra turėtų būti apie 22°C. Drabužėliai, patalynė, čiužinukas turėtų būti natūralaus pluošto. Dėl didelės alergijų rizikos nerekomenduojamos pūkinės ir plunksninės pagalvės ir antklodės. Rūbų ir patalų skalbimui nenaudoti kvepiančių skalbimo miltelių, audinių minkštinimo priduktų, o rinktis neutralias skystas priemones. Dėl nuolatinio mažylio kontakto ir alergijos rizikos, gydytoja patarė neutraliomis skalbimo priemonėmis skalbti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos rūbus ir patalus.

Gydytoja ypatingai akcentavo šalia esančių suaugusiųjų rūkymo neigiamą įtaką mažylių sveikatai. Skatino atsisakyti šio žalingo įpročio, o vis tik rūkantiems primygtinai rekomendavo nerūkyti namuose, po rūkymo neimti mažylio ant rankų,  išsiskalauti burnos ertmę.

V. Dūdienė pateikė pagrindines rekomendacijas į ką reikėtų atkreipti dėmesį ir kada sunerimti dėl mažylių sveikatos būklės (pvz. ūmus, ilgai trunkantis mažylio verksmas, aukšta temperatūra, guzeliai kirkšnių srityje, gausus atpylinėjimas, kraujingos išskyros ir pan.). Patarė, kokios pagrindinės slaugos priemonės ir medikamentai galėtų būti namų vaistinėlėje (pvz. odą drėkinantis aliejukas įpylimui į vandenį maudymo metu, odos losjonas, pataisų sporų milteliai, tepalas, kurio sudėtyje būtų cinko, iššutimų prevencijai ir gydymui, temperatūrą mažinančios žvakutės ir kt.), Gydytoja pabrėžė, kad šias priemones turėti ir naudoti atsižvelgiant į individualius mažylio poreikius ir iš anksto visko įsigyti tikrai nereikia.

Kaip ir kiekvieno susitikimo metu, būsimosios mamos sulaukė dovanėlių. Šįkart dalinomės spausdinta ir filmuota mokomąja medžiaga, kūdikio dienoraščiu, vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, „Marmaluzi“ ir „Johnsons&Johnsons“ firmų sukurtais produktais…

Motinystės mokyklos direktorė Danutė Šilkaitienė