Apie sveikos gyvenimo pradžios skatinimą

Aktyviausios Motinystės mokyklos programos „Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ dalyvės vėl rinkosi praktinėms kineziterapijos pratyboms „Mankšta iki gimdymo“ ir susitikimui su lektoriais.  Planuotas teorinis užsiėmimas „Virkštelės kraujo išsaugojimas kamieninių ląstelių banke“ su KLB koordinatorė dėl lektorės ligos neįvyko, tačiau susirinkusios būsimosios mamos turėjo galimybę bendrauti su UAB „Litfas“ lektore, biomedicinos mokslų daktare Edita Jakubsevičiene.

Susitikimo metu lektorė pateikė daug aktualios informacijos apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL), liaudiškai vadinamą „rėmeniu“. Nėštumas – viena iš daugelio rizikos veiksnių, kurie gali daryti įtaką šios ligos pradžiai ar paūmėjimui. Lektorės teigimu, GERL pasireiškia 40–85% nėščių moterų. Tai susiję su padidėjusiu progesteronu, dėl kurio sumažėja apatinės stemplės sfinkteris. GERL pasireiškia ypatingai per 3 trimestrą, nes auganti gimda „daro spaudimą į skrandį“. E. Jakubsevičienė pateikė elgsenos rekomendacijas esant GERL nėštumo metu:  miegoti pakėlus lovos galvūgalį apie 15–20 cm, neleisti užkietėti viduriams, valgyti maistą, kuriame daug augalinės ląstelienos, negulti 1, 2 valandas po valgio, geriau kurį laiką pavaikščioti, kol skrandžio turinys nusileis į žarnyną, seilių gamybai paskatinti čiulpti citrinos žievelę ar kramtomąją gumą, vengti riebių ir aštrių patiekalų, nenešioti varžančių drabužių, vengti angliarūgšte prisotintų gėrimų, valgyti nedidelėmis porcijomis, lėtai, gerti vaistažolių arbatas, vengti streso.

Kalbėta ir apie GERL atsiradimo priežastis kūdikiams ir vaikams: virškinamojo trakto motorikos sutrikimas, padidėjęs skrandžio spaudimas (verkiant, kosint, intensyviai judant), sulėtėjusi skrandžio evakacija (sergant CD), neišnešiotumas, įvairios ligos, vėmimo stimuliavimas (ryklės, virškinamojo trakto dirginimas). Lektorė akcentavo, kad būtina apsilankyti pas gydytoją, kuris identifikuos refliukso ligos požymius ir patvirtins diagnozę. Dažnai GERL simptomams nuslopinti pakanka maisto produktų pakeitimo ar tam tikrų mitybos įpročių pokyčio.

Patariama: neduoti aštraus ar riebaus maisto, rūgščių gėrimų; įpratinti vaiką valgyti neskubant; kūdikių po valgio iškart neguldykite, bent 30 minučių vaikas turėtų būti vertikalioje pozicijoje; miegui paguldyti kūdikį ant nugaros ir pakelkite lovos galvūgalį bent 15 cm; vaikas turėtų vakarieniauti likus daugiau nei 3 valandoms iki miego; vaiką ar kūdikį maitinkite dažnai ir mažesniais kiekiais; stebėkite, kad traukdamas pieną iš buteliuko arba žindomas, kūdikis negautų per daug oro; naudoti gydytojo paskirtus vaistus ar mechaninio poveikio medicinos priemones.

Buvo aptarta ir pagrindinės pilvo diegliukų priežastys ir priemonės jiems malšinti.

Susitikimo pabaigoje lektorė pristatė UAB „Litfas“ platinamą produkciją mamai ir mažyliui bei susirinkusias būsimąsias mamas pradžiugino gausiomis dovanomis.

Programos ,,Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ įgyvendinimą remia Kėdainių rajono savivaldybė.

Motinystės mokyklos direktorė Danutė Šilkaitienė