Kaip sustiprėti po vėžio gydymo?

VšĮ Kėdainių PSPC pacientams platinamas Pagalbos onkologiniams pacientams asociacijos (POLA) parengtas leidinys „Kaip sustiprėti po vėžio gydymo: išsekimas ir nuovargis, koncentracijos ir atminties pablogėjimas, nuotaikų kaita ir nerimas, fizinių simptomų valdymas“.

Onkologinės ligos gydymas dažnai būna ilgai trunkantis, neretai – pasitelkiant kelis gydymo būdus: chemoterapiją, operaciją, radioterapiją, hormonų terapiją, gydymo metu organizmas stipriai paveikiamas, tad tiek gydymo metu, tiek po jo tenka susidurti su įvairiais pašaliniais poveikiais, nepageidaujamais simptomais. Jums gali pasireikšti vienas ar daugiau iš žemiau išvardytų pašalinių

poveikių. Dažniausiai vienam asmeniui nepasireiškia daugiau nei keletas simptomų. Kai kuriuos jų gali sukelti vėžio gydymas, dalį simptomų iššaukia tik tam tikri vėžio atvejai. Dauguma simptomų gali būti gerai kontroliuojami padedant Jūsų sveikatos priežiūros specialistų komandai ir Jūsų artimiesiems.

IŠSEKIMAS IR NUOVARGIS. Išsekimas – vienas dažniausių šalutinių chemoterapijos poveikių, dažnesnis nei pykinimas ir skausmas. Jis apibūdinamas kaip nuovargis, jėgų stoka, depresija, prasta savijauta, prarasta motyvacija ir apribota psichinė būklė. Išsekimas arba lėtinis nuovargis gali kelti neigiamą poveikį – mažinti vaistų veiksmingumą, paciento mobilumą ar keliems mėnesiams nutolinti atsigavimą po chemoterapijos. Kaip galite sau padėti? Susitaikykite – svarbu išlikti pozityviam ir nenusivilti; išsitirkite ir išsigydykite gretutines ligas, kurios gali sukelti išsekimą; išsitirkite maisto netoleravimą ir venkite netinkamų produktų; vartokite žarnyno veiklą gerinančias priemones; ilsėkitės – nustatykite kiekvienos dienos poilsio grafiką; darykite aerobinius pratimus 15–30 min. per dieną; stimuliacijos taktika – klausykitės stimuliuojančių įrašų ar muzikos ir kt.

NUOTAIKŲ KAITA IR NERIMAS. Apie jaučiamą nerimą ar depresiją reikia paminėti savo onkologui ir šeimos gydytojui, jie galės Jus nukreipti pagalbai. Jums gali būti naudingos savitarpio pagalbos grupės, relaksacijos užsiėmimai. Atminkite, kad psichologinę savijautą labai gerina fizinis aktyvumas, jis taip pat stiprina pasitikėjimą savimi, mažina beviltiškumo ir vienišumo jausmą, ypač, jei mankštinamasi kartu su kitais, grupiniuose užsiėmimuose.

KONCENTRACIJOS IR ATMINTIES PABLOGĖJIMAS. Patarimai: reguliariai mankštinkitės, nustokite rūkyti ir mažinkite alkoholio vartojimą; valgykite sveiką, subalansuotą maistą, turintį daug polifenolių ir skaidulų; įvertinkite savo žarnyno sveikatą ir mažinkite uždegimą; peržiūrėkite savo vaistus su savo gydytoju; lavinkite smegenis – įsitraukite į pokalbį, bendraukite, išmokite ką nors nauja, skaitykite, klausykitės garsinių knygų, dainuokite, lavinkite vaizduotę, naudokite smegenų pratybų įrankius – elektronines programas, šachmatus; jei pastebėjote medikamentų sukeltų atminties praradimo simptomų, pasitarkite su gydytoju.

PYKINIMAS IR VĖMIMAS. Pykinimas ir vėmimas gali būti ligos, jos gydymo, infekcijos, blogo kvapo ar nemalonių asociacijų rezultatas. Pykinimas ir vėmimas gali atsirasti vos pradėjus gydymą arba praėjus kelioms dienoms, bet ne visada pykinimą lydi vėmimas. Dažnai pykinimą provokuoja ir psichologinės priežastys. Paprastai tiek pykinimas, tiek vėmimas praeina pabaigus gydymą. Patarimai: skirkite valgymui pakankamai laiko; venkite skrandžio spaudimo, valgykite sėdėdami, geriau ne lovoje, bet prie stalo; po valgio stenkitės pasėdėti arba pasivaikščioti nors 1 valandą; negulėkite, nesilankstykite, nedirbkite sunkaus fizinio darbo iš karto po valgio; prieš valgį išvėdinkite kambarį; dėvėkite lengvus, laisvus drabužius, venkite aptemptų drabužių; pamėginkite vėsius arba šaltus patiekalus; neskubėkite valgyti, maistą gerai sukramtykite ir kt.

BURNOS PRIEŽIŪRA. Burnos pažeidimas dažniausiai atsiranda po chemoterapijos, spindulinio gydymo ir svorio kritimo ar infekcijos. Sutrinka seilių liaukos funkcija, pakinta skonio jutimas, gali prasidėti burnos gleivinės uždegimas, atsiranda skausmingos opos, apsunkinančios valgymą. Šie pokyčiai atsiranda praėjus porai savaičių nuo gydymo pradžios. Labai svarbu tinkamai rūpintis burnos švara.

Leidinyje taip pat pateikiami patarimai kai keisti gyvenseną esant burnos sausumui, skonio ir uoslės pasikeitimui, rijimo sutrikimui, viduriavimui, vidurių užkietėjimui, kai vargina žagsėjimas.

Apie tai ir dar daugiau POLA yra parengusi edukacinės, informacinės medžiagos, kurią rasite www.pola.lt svetainės „Pagalba sau“ skiltyje.

Sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė