Patarimai kaip sustiprėti po vėžio gydymo

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro pacientams platinamas Pagalbos onkologiniams pacientams asociacijos (POLA) parengtas leidinys „Kaip sustiprėti po vėžio gydymo:  limfedemos valdymas, odos priežiūra ir radioterapija, odos priežiūra ir chemoterapija, nagų pažeidimas ir chemoterapija, suskilinėjusios lūpos ir pūslelinė, šlapimo nelaikymas“.

Šiame leidinyje pateiktos praktinės gyvensenos ir pagalbos sau rekomendacijos padės sumažinti specifinį šalutinį poveikį susidūrus su limfedema, daugeliui bus aktualios rekomendacijos dėl odos priežiūros radioterapijos ir chemoterapijos metu, kaip ir patarimai susidūrus su nagų pažeidimais, suskilinėjus lūpoms, atsiradus pūslelinei. Atskiras skyrius skirtas šlapimo nelaikymo klausimams, pateikiant informaciją apie pagalbines priemones ir jų kompensavimą.

LIMFEDEMA IR JOS VALDYMAS. Pagrindinės priemonės yra šios: saugoti rankas, mažinti svorį, daryti aerobinius ir tempimo pratimus (vilkint kompresinius drabužius), kilnoti svarmenis, atlikti masažą.

ODOS PRIEŽIŪRA IR RADIOTERAPIJA. Radioterapijos metu drėkinantys preparatai gali pagerinti odos būklę. Ypač svarbu, kad netrintumėte ar nesikasytumėte tos vietos, net jei labai niežės. Jei niežėjimas yra labai intensyvus, turėtumėte pranešti savo gydytojui, jis galėtų paskirti silpną steroidų tepalą. Jei odos būklė blogėja iki radioterapijos pabaigos, dozę arba techniką galima keisti. Priešingu atveju gali būti paskirtas grybelį slopinantis kremas, o jei yra bakterinės infekcijos požymių – antibiotikai. Rūkymas radioterapijos metu gerokai didina ūminės odos reakcijos galimybę. Jei pacientai negali visiškai atsisakyti, būtų gerai nerūkyti bent keturias valandas iki ir po radioterapijos seanso. Taip sumažinsite žalingų cheminių medžiagų kiekį radioterapijos metu.

ODOS PRIEŽIŪRA CHEMOTERAPIJOS METU IR PO JOS. Odos sausumui mažinti ir švelnumui atkurti taikomi keturi pagrindiniai principai: nustoti rūkyti, sveikai maitintis, reguliariai mankštintis ir drėkinti odą. Reikėtų saikingai būti saulėje. Nors ilgesnis buvimas saulėkaitoje yra pavojingas, lengvas saulės poveikis yra skatinamas, nes jis didina vitamino D kiekį, gerina kaulų sveikatingumą ir gali turėti tiesioginį navikus slopinantį poveikį.

NAGŲ PAŽEIDIMAS IR CHEMOTERAPIJA. Patarimai esant nagų pažaidai chemoterapijos metu: laikykite nagus trumpus ir švarius; venkite traumų, apsaugokite juos plaudami indus ar dirbdami sode; po chemoterapijos kurso laikykite nagus vėsiai 2–4 valandas; tarp ciklų venkite didelio šalčio, žiemos metu dėvėkite pirštines; drėkinkite nagus balzamais ar aliejumi prieš gydymą ir jo metu; meskite rūkyti ir sveikai maitinkitės; atvėsinkite pirštų galus chemoinfuzijos metu ir po jos.

SUSKILINĖJUSIOS LŪPOS IR PŪSLELINĖ. Leidinyje išvardintos pagrindinės prevencinės priemonės gali būti pradėtos prieš chemoterapiją, kad neatsirastų skausmingų įtrūkimų, nes jau suskeldėjusias lūpas gydyti sunkiau. Patarimai: venkite dehidratacijos, nesaldintus gėrimus gerkite reguliariai ir dažnai;  nelaižykite ir netrinkite lūpų; saugokitės vėjo, didelio šalčio ir nudegimo saulėje; naudokite apsauginį kremą nuo saulės, kai vaikštote, važinėjate dviračiu, slidinėjate ar bėgiojate; chemoterapijos metu kasdien naudokite natūralių aliejų pagrindu pagamintus lūpų balzamus; jei Jūsų lūpos linkusios skilinėti, tepkite balzamą kuo dažniau, dar iki joms suskylant ir kt.

ŠLAPIMO NELAIKYMAS – DAŽNA ONKOLOGINĖS LIGOS GYDYMO PASEKMĖ. KAIP GALIU SAU PADĖTI? Gyvenimo kokybę keičiantys veiksniai – gyvenimo būdo korekcija, aktyvus judėjimas, dubens dugno raumenų mankšta, mitybos pokyčiai. Jei jaučiate pratekėjimą fizinio krūvio metu, mankštinkite dubens dugno raumenis atlikdami Kėgelio pratimus. Šie pratimai gali būti atliekami gulint, sėdint, stovint. Dubens dugno raumenys yra sutraukiami, keliami į viršų, sėdmenų ir pilvo preso raumenys turi likti atsipalaidavę. Sutrauktus dubens dugno raumenis laikykite tiek sekundžių, kiek galite išlaikyti, tuomet atpalaiduokite. Jei turite antsvorio, mažinkite kūno svorį. Venkite vidurių užkietėjimo, valgykite daug skaidulų turinčio maisto, gerkite kefyrą, natūralų jogurtą. Judėkite, nueikite 10 tūkstančių žingsnių per dieną.

Apie tai ir dar daugiau POLA yra parengusi edukacinės, informacinės medžiagos, kurią rasite www.pola.lt svetainės „Pagalba sau“ skiltyje.

Sveikatos mokymo organizatorė Danutė Šilkaitienė