Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą. Ta proga visą lapkričio mėnesį VšĮ Kėdainių PSPC ir rajono ambulatorijose platinama metodinė medžiaga apie racionalų antibiotikų vartojimą, terapijos skyriaus II a. esančiuose vaizdo ekranuose transliuojama Higienos instituto parengta vaizdo medžiaga. Šeimos gydytoja Viltara Dūdienė atsako į klausimus.

Kas yra antibiotikai?

Antibiotikai – vaistai, kurie naikina arba stabdo bakterijų dauginimąsi ir gydo jų sukeltas ligas.

Nuo kokių ligų gydoma antibiotikais?

Antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas. Antimikrobiniai vaistai virusų neveikia. Sergant virusinėmis ligomis, tokiomis kaip peršalimas ar gripas, vartojami antibiotikai nepadės pasveikti, o tik pablogins sveikatą: gali prasidėti alerginės reakcijos, pakisti žarnyno mikroflora, atsirasti pilvo skausmai, viduriavimas.

Kada atsiranda atsparumas antibiotikams?

Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai antibiotikai vartojami ne pagal paskirtį ir be saiko, kai jie vartojami nepakankamą laiką (pvz., pacientas sutrumpina gydytojo paskirtą kursą arba nesilaiko reikiamo režimo, sumažina vaisto dozę). Dar viena priežastis, kai vartoja antibiotikų likučius po kurio laiko. Pvz., atsiranda simptomai, susiję su kitu negalavimu, ir vartoja savo nuožiūra antibiotikus, likusius nuo ankstesnio paskyrimo.

Kodėl svarbu žinoti, kad antibiotikus būtina vartoti tinkamai?

Visiems labai svarbu žinoti, kad antibiotikais gydomos tik bakterinės infekcijos, virusų jie neveikia. Tik tinkamas antibiotikų vartojimas gali sumažinti atsparumo jiems riziką.Vis daugiau žmonių supranta tinkamo antibiotikų vartojimo svarbą ir reikšmę, atsakingiau elgiasi su antibiotikais ir supranta nereikalingo jų vartojimo pasekmes. Todėl kreipiasi į medikus, atsižvelgia į jų rekomendacijas.

Ar dar yra manančių, kad antibiotikai – gydo nuo „visko“?

Dar vis pasitaiko žmonių, kurie vos tik susirgus „griebiasi“ antibiotikų, esą jie padeda nuo visų negalavimų. Kartais ir tėveliai, vos susirgus vaikui akcentuoja, kad jų vaikas be antibiotikų nepasveiks.

Kaip dar galima apsisaugoti nuo atsparių antibiotikams bakterijų plitimo?

Atsparių bakterijų atsiradimas – rimta visuomenės sveikatos problema, nes atsparios bakterijos lengvai plinta visuomenėje – perduodamos šeimos nariams ir kitiems žmonėms. Taip atsitinka dėl netinkamo asmens higienos laikymosi, prastai dezinfekuojamų sergančiųjų liečiamų paviršių. Svarbu, kad antibiotikai būtų vartojami tik kai jie yra būtini ir tik gydytojui paskyrus. Tik užkirtus kelią atsparių bakterijų atsiradimui ir plitimui išlaikysime antibiotikus efektyvius.

Ką pasakytumėt tiems pacientams, kurie norėtų antibiotikus vartoti profilaktiškai?

Profilaktiškai antibakteriniai vaistai vartojami tik tais atvejais, kai profilaktikos efektyvumas yra įrodytas, pavyzdžiui, chirurgijoje, siekiant sumažinti chirurginių žaizdų infekcijų riziką, po kontakto su pavojinga infekcine liga sergančiu ligoniu (pvz., meningokokine infekcija).

Bakterijų atsparumas antibiotikams yra rimta problema, nes…

Bakterijų atsparumas atibiotikams yra rimta problema, nes didina tikimybę, kad medicina negalės pasiūlyti veiksmingo gydymo sergantiems bakterijų sukeltomis ligomis. Atsparumas antibiotikams atsiranda tada, kai šie vaistai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų dauginimąsi. Atsparios bakterijos išgyvena ir dauginasi net geriant antimikrobinius vaistus. Atsparių bakterijų sukeltas ligas gydyti itin sunku, nes įprastiniai antibiotikai jų neveikia ir reikia ieškoti kitų. Dėl to tinkamas gydymas pacientui gali būti suteiktas per vėlai, kyla komplikacijų rizika ir gresia pavojus gyvybei.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.