Kviečia pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų

VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Gintarė Mackevičienė, komandoje dirbanti su bendrosios praktikos slaugytojas Violeta Skiedriene pastebi, kad širdies ir kraujagyslių ligomis pacientai serga labai dažnai, t. y. pagrindinė jų mirties priežastis. Dėl to labai svarbu anksti rasti rizikos veiksnius ir prevenciją, kad išvengtumėm tų ligų.

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės atrankos ir prevencijos programa teikiama:

  • vyrams nuo 40 m. iki 54 m. amžiaus imtinai;
  • moterims nuo 50 m. iki 64 m. imtinai, vieną kartą per metus.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

,,Labai kviečiu visus, kurie priklauso šiai amžiaus grupei, pasitikrinti savo sveikatą.

Ypatingai raginu išsitirti vyrus, kuriuos nuo 40 metų labai sunku prisikviesti, nes jie mano, kad yra sveiki.  O moterys, kaip pastebima labiau rūpinasi savo sveikata,“ – teigia šeimos gydytoja G. Mackevičienė.

Dalyvaujantiems širdies ir kraujagyslių ligų prevencinėje programoje, kartą per metus nemokamai daromi šie tyrimai:

  • gliukozės kiekis kraujyje;
  • cholesterolio frakcijos (blogas, geras cholesterolis, trigliceridai);
  • atliekama elektrokardiograma;
  • matuojamas ūgis, svoris;
  • nustatomas KMI;
  • nustatoma ar pacientą galima priskirti didelės rizikos grupei (SCORE vertinimo sistema), kuo didesnis balas, tuo didesnė mirties rizika.

Nustačius, jog yra nutukimas (metabolinis sindromas), cukraligė arba sutrikusi glikemija ar polinkis į cukrinį diabetą, padidėjęs kraujo spaudimas, toks pacientas siunčiamas išsamiau išsitirti į specializuotus centrus, prireikus – skiriamas gydymas.

Praėjus nurodytoms amžiaus grupėms – vyrų ir moterų, grėsmė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra mažesnė. Tiems pacientams, kurie jau nepriklauso šiai amžiaus grupei, šeimos gydytojas gali skirti atsižvelgiant į nusiskundimus, kartą per metus nemokamai pasitikrinti cholesterolį su frakcijomis, bet to paciento nebebus galima siųsti į specializuotą ištyrimą pagal programą. Tačiau tuos tyrimus visuomet galima atlikti ir pasibaigus programos laikui.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.