Priminimas vyrams: pasitikrinkite pagal prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą!

VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė su bendrosios praktikos slaugytoja Rasa Dobrovolskiene kviečia Kėdainių rajono gyventojus vyrus pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti pagal prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą.

PSA testą nemokamai galite atlikti Kėdainių PSPC, jei šioje įstaigoje esate prisirašęs pas savo šeimos gydytoją, procedūriniame kabinete. Jūsų šeimos gydytoja arba bendrosios praktikos slaugytoja gali informuoti jus apie PSA testo atlikimą ir paaiškinti visas detales smulkiau.

Nemokamas iš PSDF lėšų finansuojamas PSA (prostatos specifinio antigeno) testas priklauso visiems 50–69 m. (imtinai) amžiaus vyrams arba vyresniems nei 45 m. amžiaus vyrams, jeigu jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu. Pagal šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą tvarką vyrams ši paslauga teikiama kartą per dvejus metus, išskyrus atvejus, kai:

  • iki 59 metų (imtinai) anksčiau atlikto PSA kiekis ≤ 1 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus;
  • vyrų nuo 60 metų PSA kiekis ≤ 2 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus.

Pats tyrimas nėra sudėtingas ir neužima daug laiko, bet gali išgelbėti ne vienam net ir gyvybę. Programos metu atliekamas profilaktinis kraujo tyrimas, suteikiantis informaciją apie prostatos būklę – PSA (prostatos specifinis antigenas). Tyrimas padeda laiku įtarti prostatos vėžį. Biopsijos tyrimas, jei būtina, atliekamas jau vėliau papildomai, nustačius padidintą PSA, norint patvirtinti ar paneigti prostatos vėžio diagnozę.

Kaip pasiruošti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimui:

  • dieną prieš PSA tyrimą būtina vengti sunkaus fizinio krūvio, važiavimo dviračiu, jodinėjimo, kaitinimosi karštoje pirtyje;
  • dieną prieš nevalgyti aštraus maisto ir negerti alkoholinių gėrimų bei nevartoti narkotinių medžiagų;
  • prieš atliekant PSA koncentracijos nustatymo kraujyje tyrimą, rekomenduojama dvi dienas prieš tyrimą susilaikyti nuo lytinių santykių;
  • nerekomenduojama atlikti tyrimų, jei prieš tai karščiavote, sirgote peršalimo ar kitomis uždegiminėmis ligomis, tyrimą geriau atidėti bent 2 savaitėm, kol pasveiksite ir jausitės geriau.

Kodėl rekomenduojama pasitikrinti pagal šią prevencinę programą?

PSA testas yra kraujo tyrimas, kurio metu nustatomas prostatos specifinio antigeno kiekis kraujyje ir kuris gali padėti diagnozuoti prostatos problemas, įskaitant prostatos vėžį. PSA yra baltymas, kurį gamina normalios prostatos ląstelės, taip pat prostatos vėžio ląstelės. Normalu, kad kraujyje yra nedidelis PSA kiekis, o senstant ir padidėjus prostatai, kiekis šiek tiek padidėja. Padidėjęs PSA lygis gali reikšti, kad turite problemų dėl savo prostatos, bet nebūtinai dėl vėžio. PSA tyrimas  yra vienas iš svarbiausių rodiklių, nustatant prostatos vėžio grėsmę ir vienas geriausių ir kol kas vienintelis dabar žinomų medicinoje vėžio žymenų, kuriuo galima atlikti vėžio patikrą pagal kraujo tyrimą, todėl dar 1991 metais buvo atlikta nemažai klinikinių tyrimų siekant išsiaiškinti normalius PSA lygius vyro kraujyje. Po šių tyrimų paaiškėjo neabejotinas ryšys tarp padidėjusio prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekio ir ilgalaikės rizikos susirgti prostatos vėžiu. Dėl to buvo pradėti tirti ir stebėti vyrų kraujyje esančio PSA antigeno lygiai. Dėl didelio jautrumo PSA tyrimas gali būti naudojamas pirminei prostatos vėžio diagnostikai, rizikos grupių atrankai.

Šeimos gydytoja Vilma Šnurevičiūtė informuoja, kad kasmet Lietuvoje nustatoma apie 3000 naujų prostatos vėžio atvejų. Šie skaičiai neturėtų gąsdinti, jeigu liga būtų nustatoma ir pradedama gydyti anksti. Ši liga klastinga, nes ilgą laiką neturi specifinių požymių ir kartais pastebima tuomet, kai jau yra gerokai pažengusi. Tam tikslui ir skirta prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Laiku atliktas tyrimas ir detalus ištyrimas stipriai sumažina ligos išplitimo tikimybę, o gydymas gali būti efektyvus, jei vėžys atskleidžiamas ankstyvojoje stadijoje.

Švedijos, šalies, kurios gyventojai didelį dėmesį skiria savo sveikatai ir ankstyvai ligų diagnostikai bei profilaktikai, Urologijos departamento daktaras Stattin Par akcentavo, kad PSA tyrimas Skandinavijoje padeda pastebėti net 90 proc. prostatos vėžio atvejų.  Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja, kad PSA tyrimą kiekvienas vyras, sulaukęs 45 metų, atliktų kartą per metus. Šiuo metu mūsų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ankstyvosios prostatos vėžio patikros programai yra sumažinusi finansavimą ir tyrimas nėra kartojamas kasmet iš PSDF ( privalomojo sveikatos draudimo fondo) lėšų. Tačiau, valstybinės ligonių kasos duomenimis, programos galimybėmis deja ir taip  pasinaudoja ne visi: prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirtas vyras. Lietuvos vyrai labai jautriai reaguoja į padidintą PSA ir jo tyrimas visuomenėje kelia nepagrįstą baimę, todėl neretas net ir jausdamas šlapinimosi sutrikimus, vengia pasitikrinti.

,,PSA padidintus rezultatus žmonės dažnai klaidingai supranta kaip vėžio ženklą. Tačiau vien padidėjęs PSA kiekis tikrai dar nėra vėžys. Liga nustatoma ir patvirtininama atlikus papildomai biopsiją, kitus tyrimus, pacientą po kraujo tyrimo jau nukreipus pas urologą. PSA testas labai pagerino ankstyvą prostatos vėžio diagnostiką, tačiau dar kartą akcentuoju, kad tai pirmiausia specifiškas prostatos, o ne onkologinės ligos žymuo. Tai reiškia, kad jo koncentracija gali padidėti ne tik dėl prostatos vėžio, bet ir diagnozuojant prostatos išvešėjimą, uždegimą, kitas nevėžines ligas, nedideli jo kiekiai visada yra sveiko vyro kraujyje. Apie 15 proc. ligonių, kuriems PSA koncentracija normali, gali būti diagnozuotas vėžys. Ir, priešingai, esant net didelei PSA koncentracijai, vyras gali būti sveikas ir nesirgti onkologine liga. PSA koncentraciją lemia ir prostatos tūris, ir amžius, ir kt. veiksniai,” – išsamiai paaiškina šeimos gydytoja.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.