Paskutinę sausio savaitę minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė

VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Rima Radavičienė su bendrosios praktikos slaugytoja Aiste Ruseckaite kviečia Kėdainių rajono moteris pasitikrinti pagal gimdos kaklelio piktybinių navikų ankstyvosios diagnostikos programą, kuri skirta nustatyto amžiaus pacientėms – nuo 25 iki 59 metų (imtinai).Tačiau jeigu jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

  • citologinis tepinėlis imamas 25–34 m. (imtinai) moterims 1 kartą kas 3 metus;
  • gimdos kaklelio medžiaga AR ŽPV tyrimui ir citologinio tepinėlio skystojoje terpėje tyrimui imama 35–59 m. (imtinai) moterims 1 kartą kas 5 metus.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa prisirašiusioms prie VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytojo, atliekama nemokamai. Jūsų šeimos gydytoja arba bendrosios praktikos slaugytoja informuoja apie CT atlikimą.

Citologinį tepinėlį, gimdos kaklelio medžiagą AR ŽPV tyrimui ir CT skystoje terpėje tyrimui paima gydytojas akušeris-ginekologas ar akušerės.   

Citologinis tepinėlis paimamas įvertinus ir nustačius, kad sąlygos jam paimti tinkamos (pvz.: yra 10-20 menstruacinio ciklo diena, nebuvo naudojami intravagininiai preparatai ir kt.)

Šeimos gydytoja R. Radavičienė primena, kad Lietuvoje valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vykdoma nuo 2004 m., siekiant užkirsti kelią vėžiniams susirgimams.

Lietuvoje vykdant programą gimdos kakleliui ištirti naudojamas PAP testas, t. y. moteriai atliekamas onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis ir ištiriamas mikroskopu – nustatoma, ar gimdos kaklelio gleivinės ląstelėse yra ikivėžinių ląstelių.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.