Tuberkuliozė – tai…

VšĮ Kėdainių PSPC Pelėdnagių ambulatorijos šeimos gydytoja Irmina Širkienė primena:

 • kas yra tuberkuliozė,
 • kada kreiptis į gydytoją,
 • kaip diagnozuojama tuberkuliozė,
 • kokie tyrimai atliekami vaikams,
 • kas yra rizikos grupės asmenys,
 • kaip gydoma tuberkuliozė,
 • jei gydymas atsparus vaistams,
 • kaip apsisaugoti,
 • kaip elgtis susirgus,
 • kokia situacija Kėdainių rajone.

Kas yra tuberkuliozė?

Tai infekcinė, dažniausiai plaučius pažeidžianti lėtinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, plintanti oro lašeliniu būdu – kalbant, juokiantis, kosint, čiaudint, spjaudant. Ore tuberkuliozės sukėlėjai priklausomai nuo aplinkos sąlygų gali išlikti kelias valandas, nevėdinamame, neplautame kambaryje – iki kelių mėnesių, o kai kuriais atvejais – iki kelerių metų. Tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro įkvėpęs žmogus gali užsikrėsti. Svarbu pabrėžti, kad ne visi užsikrėtusieji suserga – jei imuninė sistema stipri, ji sugeba apsaugoti organizmą nuo ligos

Kada kreiptis į gydytoją?

Į šeimos gydytoją reikėtų kreiptis, jei iki 3 mėnesių užsitęsia neaiškios kilmės kosulys, šiek tiek padidėjusi kūno temperatūra (subfebrilus karščiavimas), prakaitavimas, svorio kritimas.

Kaip diagnozuojama tuberkuliozė? 

Tuberkuliozei diagnozuoti atliekama krūtinės ląstos rentgenograma (iš priekio ir iš šono). Vaikams atliekamas tuberkulino mėginys (vadinamasis Mantu mėginys). Jei šie tyrimai be pokyčių, daugiau nieko daryti nereikia. Jei simptomai išlieka arba jei pokyčiai matyti rentgeno nuotraukoje, reikėtų konsultuotis su gydytoju pulmonologu, kuris paskirs kitus tyrimus (krūtinės ląstos kompiuterinę tomografiją, skreplių ir kitus laboratorinius tyrimus).

Kokie tyrimai atliekami vaikams?

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos tvarką atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ir 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams. Mūsų rajone Mantu testas (įodinis tuberkulino mėginys) atliekamas visiems vaikams. Šis testas apmokamas iš valstybės biudžeto lėšų.

Kas yra rizikos grupės asmenys:

 • neskiepyti nuo tuberkuliozės;
 • bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
 • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
 • sergantys lėtinėmis ligomis;
 • gydomi kortikosteroidais asmenys;
 • infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
 • vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
 • gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;    
 • migrantai.

Kaip gydoma tuberkuliozė?

Šios ligos gydymas yra ilgas, keli mėnesiai, vaistams atsparios ligos formos gydymo kursas – iki 2 metų, išskirtinais atvejais ir ilgiau. Pacientai turi vartoti kartais net 5 pavadinimų vaistus tam, kad sergančiojo organizme sunaikintų visas tuberkuliozės bakterijas. Maždaug po 2–3 savaičių dauguma (apie 80 proc.) vaistams jautria tuberkulioze sergančių asmenų nebeišskiria į aplinką tuberkuliozės bakterijų ir nebegali užkrėsti kitų, tačiau gydymo nutraukti negalima. Svarbu ir tai, kad vaistai nuo tuberkuliozės dažnai sukelia nepageidaujamų organizmo reakcijų (pvz., kepenų veiklos sutrikimus).

Jei gydymas atsparus vaistams?

Didžiausi šių dienų rūpesčiai dėl šios ligos siejami su atsparia vaistams ligos forma. Tai reiškia, kad dažnu atveju diagnozavę tuberkuliozę, medikai nustato, jog mikobakterijos atsparios šiai ligai gydyti skirtiems pirmosios eilės antibiotikams. Su vaistams atsparios tuberkuliozės išsivystymu siejamas ir netinkamas gydymasis: pradėję gydytis (net ir sirgdami vaistams jautria tuberkulioze) ir pasijutę geriau, pacientai neretai nutraukia gydymo kursą arba gydosi chaotiškai. Todėl ypač svarbu visą gydymo laikotarpį vaistus nuo tuberkuliozės vartoti tinkamai, nepertraukiamai. Praktiškai daugeliu atveju tą galima užtikrinti tik pacientui gydantis ligoninėje. Nepertraukiamas gydymas yra gydymo sėkmės, visiško pasveikimo, garantas. Priešingu atveju, nuo ligos ne tik nepasveikstama, bet tuberkuliozės mikobakterijos tampa atsparios. Vaistams atsparią tuberkuliozę gydyti reikia daug ilgiau, daugiau skirti vaistų.  

Kaip apsisaugoti?

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, taip pat svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas. Vaikus nuo susirgimų sunkiomis tuberkuliozės formomis galima apsaugoti skiepijant. Lietuvoje naujagimiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2-3 dieną po gimimo.

Kaip elgtis susirgus?

Tuberkulioze sergantis žmogus turi laikytis asmens higienos, kad apsaugotų kitus nuo užkrėtimo: dėvėti medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengti burną, nosį, nespjaudyti netinkamoje vietoje, dažnai plauti rankas ar naudoti rankų antiseptiką. Jei šeimos nariui diagnozuojama tuberkuliozė, svarbu ištirti visus šeimos narius ir kitus artimus kontaktus (pvz., bendradarbius). Svarbu, kad ištirti būtų ir vaikai.

Kokia situacija Kėdainių rajone?

2022 metais Kėdainių rajono vaikams buvo atliktas 979 tuberkulino mėginys, iš jų 100 vaikų buvo nustatytas teigiamas tuberkulino mėginys, 97 vaikai nusiųsti konsultuotis pas specialistą.

2021 metais buvo atlikti 887 tokie mėginiai, iš jų 59 vaikams nustatytas teigiamas tuberkulino mėginys, 52 – nusiųsti konsultuotis pas specialistą.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.