Atnaujinta prevencinė širdies ir kraujagyslių ligų programa

Nuo gegužės 1-osios pradedama vykdyti atnaujinta prevencinė širdies ir kraujagyslių ligų programa. Apie pasikeitimus, tikslines populiacijos amžiaus ribas, aiškų paciento rizikos susirgti šiomis ligomis vertinimą, pagal kurį nustatomas dalyvavimo programoje periodiškumas, komentuoja VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Ovidija Šriupšienė.

Vienas pagrindinių programos pokyčių – praplėstos žmonių galinčių dalyvauti programoje amžiaus grupės. Nuo šiol gali dalyvauti vyrai ir moterys nuo 40 iki 60 metų (imtinai). Anksčiau ŠKL programoje dalyvauti buvo kviečiami vyrai nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 metų (imtinai).

Taip pat naujos programos metu bus atliekami įvairesni tyrimai. Visiems pacientams kaip ir anksčiau bus tiriama gliukozės koncentracija kraujyje, lipidograma, EKG. Naujoje programoje bus tiriama kreatinino koncentracija, o sergantiems CD ir albumino kreatinino santykis dėl lėtinės inkstų ligos stadijos įvertinimo.
Anksčiau visi prevencinėje programoje dalyvaujantys žmonės buvo kviečiami tikrintis sveikatos kartą per metus.

Nuo šiol, pagal tyrimų rezultatus, bus įvertinama paciento rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir nustatoma maža, vidutinė, didelė arba labai didelė rizika:

Esant mažai ir vidutinei rizikai, pacientai pakartotinės patikros pas gydytoją bus kviečiami po ketverių metų.

Pacientai turintys didelę riziką, bus kviečiami tikrintis kas dvejus metus.

Turintys labai didelę riziką – kasmet.

Tie, kurie turi didelę arba labai didelę riziką, turės įgyvendinti šešių mėnesių prevencinių priemonių planą, kurio metu bus koreguojami jų turimi rizikos veiksniai (nustatomi siektini paciento kūno masės indekso, arterinio kraujospūdžio ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos kraujo serume rodikliai).

Po šešių mėnesių jie vėl bus kviečiami apsilankyti pas savo šeimos gydytoją įvertinti pasiektus sveikatos būklės rodiklius ir paskirto gydymo efektyvumą.

Nustačius labai didelę riziką šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją kardiologą tolesniam išsamiam ištyrimui dėl širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės.
Kaip anksčiau, taip ir dabar, privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusiems žmonėms dalyvavimas širdies ir kraujagyslių prevencinėje programoje yra nemokamas.

Taigi, visi pacientai priklausantys nurodytoms amžiaus grupėms gali kreiptis į  savo šeimos gydytoją, kuris įvertins ar jiems priklauso ŠKL programa ir atliks reikalingus tyrimus.

Tikimasi, kad pokyčiai leis išsamiau ir efektyviau tirti programos dalyvių sveikatą bei reikšmingai prisidės prie gyventojų sergamumo kraujotakos sistemos ligomis mažinimo.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.