Apie agurkų naudą žmogaus sveikatai

Artėjant tradicinei Agurkų šventei, vyksiančiai šį savaitgalį, liepos 15 d., akivaizdu, kad išskirtinio dėmesio turi susilaukti agurkai – viena populiariausių daržovių ne tik Kėdainių krašte. Kuo naudinga ši daržovė, kam labiausiai jų patariama valgyti, kokių agurkų reikėtų vengti bei kaip paruošti agurkai vertingiausi, pasakoja VšĮ Kėdainių PSPC Šeimos medicinos skyriaus l. e. vedėjos pareigas, šeimos gydytoja Daiva Grigarienė.

Ko galime rasti agurkuose?

Agurkuose yra 95-96 proc. vandens, 0,7 proc. baltymų, 2,5 proc. cukraus, taip pat mineralinių druskų, vitaminų  C, B1, B2, P, A, jodo, kalio, kalcio, geležies, fosforo, magnio, cinko, natrio.  

Taip pat agurkai turi mažai kalorijų: 100 g agurkų yra tik 15 kcal. Šiose daržovėse esanti rūgštis neleidžia angliavandeniams virsti riebalais, todėl agurkus turėtų rinktis žmonės, kurie nori numesti svorio.

Šeimos gydytoja D. Grigarienė teigia, kad geriausiai rinktis Lietuvoje augintus agurkus, o ne atvežtus iš kitų šalių. O dar geriau, jų užsiauginti patiems, ką kėdainiškiai puikiai ir daro, nes nuo seno Kėdainiai žinomi kaip agurkų augintojų kraštas. Perkant agurkus iš patikimo ūkininko, nenulupkite žievelės, kadangi organizmas gaus daugiau vitaminų ir mineralų, taip pat ir skaidulų.

Rinktis atsargiai

Tačiau agurkus reikia rinktis labai atsargiai, kadangi nepaisant turimų naudingų medžiagų, jie gali būti ir kenksmingi. Ypač atsargiai reikėtų rinktis ankstyvuosius agurkus. Auginant šias daržoves naudojami nitratai ir cheminės medžiagos, kurios leidžia ilgesnį laiką išsaugoti daržoves nesugedusias. Šios cheminės medžiagos gali apnuodyti organizmą, sukelti vėmimą bei skrandžio skausmus. Kad viso to išvengtumėte, rekomenduojama prieš valgant agurkus palaikyti 1-2 minutes šaltame vandenyje. Taip pat nereikėtų valgyti pageltusių ir apvytusių agurkų.

Kuo naudingi?

Savo naudingumu agurkai išsiskiria iš kitų daržovių vien tuo, kad 95-96 proc. juos sudaro vanduo, todėl jie teigiamai veikia virškinimą, stimuliuoja medžiagų apykaitą, normalizuoja druskos ir vandens pusiausvyrą, veikia kaip šlapimą varanti priemonė. Agurkai naudingi norint numesti svorio, nes mažai kaloringi, savyje turi labai mažai cukraus, todėl tinka sergantiems cukriniu diabetu. Šviežių agurkų galima valgyti kiek tik nori, jie puikiai valo organizmą, padeda pasisavinti gyvulinius baltymus bei pasišalinti toksinėms medžiagoms.

Atlikti tyrimai rodo, kad agurkai mažina aukštą kūno temperatūrą, jie naudingi sergant skrandžio ligomis, dantenų ligomis, ramina nervus, mažina galvos skausmą – tereikia ant kaktos uždėti ir palaikyti žalių agurkų žievelių, teigiamai veikia šviežio agurko aromatas. Turintiems spuoguotą veido odą taip pat patartina gerti agurkų sultis, jomis galima valyti veido odą. Oda minkštėja, šviesėja, atsigauna, susitraukia odos poros.

Naudingiausi – švieži ir rauginti

Pati Daiva Grigarienė labiausiai mėgstanti šviežius agurkus, kuriuos nuo seno augina jos šeima.

Žiemą sveikiausia valgyti raugintus agurkus – tai vienas geriausių probiotikų, kurie yra svarbūs mūsų organizmui. Marinuotuose agurkuose probiotikų nėra.

Fermentuoti produktai, anot gydytojos, padedami išlaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, veikia tarsi storosios žarnos vėžio prevencija. Bet rauginti agurkai gali turėti ir šalutinį poveikį – valgant per daug raugintų agurkų arba geriant didelį agurkų skysčio kiekį, gali atsirasti dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas. Taipogi, tai yra papildoma druska.

Tačiau valgant su saiku, agurkų naudą neabejotinai pajusime.