Rugsėjo 28-oji – Pasaulinė pasiutligės diena

Tikriausiai kiekvienam iš mūsų teko girdėti šuns šeimininką sakant: „Mano šuo nekanda“. Bet ar tikrai? Juk niekada negali būti tuo tikras. Iš kur gali žinoti, ką galvoja šuo? VšĮ Kėdainių PSPC gydytoja epidemiologė Nataliya Yurgina perspėja, kad įkandus bet kokiam gyvūnui, nedelsiant reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas įvertins situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige.

Kas yra pasiutligė?

Pasiutligė – ūmi virusinė mirtinai pavojinga nervų sistemos liga, kuria užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui (šunys (iki 90% visų pasiutligės atvejų), katės, graužikai (pvz. žiurkės), šikšnosparniai, lapės, rečiau – kiti gyvūnai) įkandus, apseilėjus, įdrėskus sužalotą odą, gleivinę. Labai pavojinga, kai pasiutę gyvūnai sukandžioja žmogui galvą, veidą. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, jungines ir gleivines.

Pirmieji ligos simptomai primena gripą

Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė). Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Ligai progresuojant atsiranda kitų simptomų: vandens baimė, oro judėjimo baimė, gerklų ir raumenų spazmai, silpnumas. Pagydyti sergančio pasiutlige asmens klinikinių simptomų stadijoje (progresuoja paralyžius, koma) nepavyksta. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, medikai pagelbėti negali, žmogus miršta.

Ką daryti su žaizda?

Po įkandimo, jei kraujavimas nėra labai stiprus, nereikia skubėti jo stabdyti. Su krauju pasišalins seilės ir jose esantys mikrobai. Tai sumažins riziką užsikrėsti pasiutlige. Įkandimo vietą reikia plauti muilu, praskiestu vandeniu. Muilas naikina pasiutligės virusą. Geriausiai tiks ūkinis ar antibakterinis muilas. Jei tokio neturite, tiks ir paprastas tualetinis. Odą aplink žaizdą galima patepti dezinfekantu, tiks ir odekolonas. Pačios žaizdos tvarkyti nereikia, galite pakenkti minkštiesiems audiniams. Ant žaizdos uždėkite sterilų tvarstį ir kuo greičiau kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Kaip apsisaugoti nuo pasiutligės?

NVSC specialistai ragina būti atsargiems ir vengti kontaktų su nežinomais, keisto ar agresyvaus elgesio gyvūnais, o įvykusį sąlytį įvertinti kaip pavojų gyvybei. Gydytojui paskyrus, nukentėjusysis privalo skiepytis nuo pasiutligės ir paskirto vakcinų kurso jokiu būdu nenutraukti. Žmonėms vakcinacija yra nemokama (skiepijama valstybės lėšomis).

Dėmesio šunų šeimininkams!

Viešose vietose privalote šunį laikyti už pavadėli, ir, jei neturite socializacijos testo pažymos, uždėti antsnukį. Būkime išmintingi ir atsargūs jų auklėtojai, kad netaptume aukomis.

VšĮ Kėdainų PSPC inform.