Kad mažyliui nepritrūktų mamos pienelio

Spalio 5 dieną Motinystės mokyklos lankytojos rinkosi į paskaitą / diskusiją „Sėkmingas žindymas“. Paskaitos metu lektorė natūralaus maitinimo specialistė Natalja Bartkevičienė pabrėžė natūralaus maitinimo svarbą, mamos pieno privalumus, galimas žindymo klaidas ir nesėkmes, patarė kaip jų išvengti ir kokias pagalbines priemones naudoti, kad mažyliui nepritrūktų mamos pienelio.

Natūralus maitinimas sustiprina ryšį. Paskaitos pradžioje lektorė pabrėžė, kad itin reikšmingas yra mažylio ir mamos ryšys, kuris pirmaisiais gyvenimo mėnesiais yra užmezgamas ne tik per mylavimą, sūpavimą, kalbinimą, bet ir per žindymą.

Tinkamas maitinimas – neabejotinai vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių mažylio augimą, vystymąsi, imuninės sistemos stiprumą, bendrą sveikatą ir adaptaciją. Motinos pienas – pats geriausias natūralus kūdikio maistas, kuris pirmąjį pusmetį patenkina visus jo mitybos poreikius. Jame yra visų kūdikio augimui ir vystymuisi reikalingų medžiagų (daugiau kaip 400), kurias organizmas lengvai pasisavina. Joks kitas mamos pieno pakaitalas negali prilygti pieno sudėčiai, kurią gamina motinos organizmas.

Lektorė N. Bartkevičienė akcentavo, kad tėčio vaidmuo natūralaus maitinimo precese irgi labai svarbus. Tik supratingas, mylintis, padedantis ir jau natūralaus maitinimo žinių turintis tėtis bus geras pagalbininkas, todėl skatina į paskaitas apie žindymą ateiti kartu.

Kad neištiktų nesėkmė. N. Bartkevičienės teigimu, beveik visos mamos (97 – 98 proc.) gali maitinti krūtimi, o pieno susidarymą ir išsiskyrimą trikdančių ligų pasitaiko itin retai. Laktaciją reguliuoja hormonas prolaktinas, kurio išsiskyrimą skatina krūtų stimuliacija. „Paprastai kalbant, pieno gamybą gali paskatinti dažnesnis kūdikio maitinimas krūtimi. Tik pirmomis savaitėmis moteris jaučia stiprų (ir skausmingą) krūtų prisipildymą, vėliau, hormoninei sistemai persitvarkius, pienas gaminasi nuolat ir nedideliais kiekiais. Geriausia, ką moteris gali padaryti – leisti ritmą reguliuoti kūdikiui, tai yra, žindyti pagal mažylio poreikį. Tuomet jis pieno gaus tiek, kiek jam tuo metu reikia“, – pabrėžė lektorė.

Džiaugsmas ir išbandymas. Mažylio natūralus maitinimas – džiaugsmas ir išbandymas, todėl N. Bartkevičienė tvirtina, kad pirmąsias pamokas mama turėtų gauti lankydama specialius kursus ar pamokėles, skirtas nėščiosioms. Labai svarbu, kad ir gimdymo skyriuje būtų taikomos praktikos, kurios saugotų, skatintų ir palaikytų žindymą. Toliau viskas priklauso nuo mamos, jos ryšio su vaiku stiprumo, supratingumo ir kantrybės, namiškių pagalbos, geros moters savijautos ir noro žindyti.

Svečiai ir dovanos. Susitikimo metulankytojoms Motinystės mokyklos vadovė Danutė Šilkaitienė ir biomedicinos mokslų daktarė Edita Jakubsevičienė perdavė dovanėles / dalomąją medžiagą, pristatančią UAB ,,Litfas“ platinamus produktus, kurie stiprina imunitetą, padeda apsisaugoti nuo virusinės infekcijos ir padeda išlikti sveikiems. Dovanojo ir knygeles „Patarimai krūtimi maitinančioms mamoms“, „Kol aš ateisiu į pasaulį“.

Programą ,,Sveikos gyvenimo pradžios skatinimas“ finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.