Psichikos sveikatos diena su žaliais akcentais

Spalio 10-ąją, minint Pasaulinę psichinės sveikatos dieną, VšĮ Kėdainių PSPC jungiasi prie  nevyriausybinės organizacijos „Jaunimo linija“ rengiamos akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“.

Kvietė apsirengti žaliai

Vis dar pirmaujame pagal jaunų žmonių savižudybių skaičių pasaulyje, apie 80 proc. Lietuvos studentų nuolat jaučia nerimą, o trečdalis mokinių mokyklose yra patyrę patyčias. Psichinės sveikatos sutrikimai stigmatizuojami, o emocinio raštingumo labai trūksta. Situaciją pakeisti galime tik visi kartu: nuolat kalbėdami ir primindami sau ir kitiems, kad psichinė sveikata yra sveikata ir ja reikia rūpintis.

Kodėl Žalia šviesa? Nes žalia yra gyvybės ir vilties spalva, ji reiškia gyvenimą ir norą gyventi bei norą rūpintis savimi ir artimaisiais! 

Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus specialistai kvietė kolegas spalio 10-ąją apsirengti žaliai ar bent žaliais akcentais.

Kaip didinti emocinį atsparumą?

Kadangi medicinos darbuotojų profesiniame kelyje iškyla nemažai iššūkių ir stresinių situacijų, rūpinantis kolegų emocine savijauta, 12 val. Kėdainių ligoninės salėje jie buvo kviečiame dalyvauti Psichikos sveikatos dienos proga organizuojamoje paskaitoje ,,Emocinis atsparumas ir jo ugdymas“. Naudinga ir aktualia informacija dalinosi medicinos psichologė Simona Kutavičė.

Psichologinis atsparumas – tai žmogaus gebėjimas sėkmingai susitvarkyti su kilusiomis nepalankiomis situacijomis. Kartu tai – gebėjimas iš tos situacijos išeiti stipresniam, išmintingesniam ir daugiau galinčiam. Iš tiesų, psichologinis atsparumas suteikia mums galimybę augti, tobulėti, taip pat priimti tam tikras rizikingas situacijas ir spręsti šių situacijų sukeltas pasekmes. Svarbu suvokti, kad psichologinis atsparumas neapsaugo mūsų nuo nesėkmių ar nemalonių emocijų, patiriamo streso. Psichologė komentavo apie blogojo ir gerojo streso naudą ir žalą.

Kad nepatektume į stresines situacijas ar bent jau sumažintume riziką patekti, labai svarbu mokytis  valdyti emocinį atsparumą. ,,Nors mūsų darbo specifika – padėti kitiems žmonėms, tačiau labai svarbu nepamiršti ir savęs, pasirūpinti pirmiausia savimi, nes tuomet efektyviau galėsim rūpintis ir kitais,“ – teigė psichologė.

Išbandė keletą technikų

Simona Kutavičė paminėjo esminius būdus ir technikas, kurios padeda ugdyti psichologinį atsparumą. Pirmiausia, tai savęs analizė. Viena populiariausių technikų yra savirefleksija. Dienos pabaigoje rasti laiko pergalvoti savo dieną, kaip sekėsi, kokia buvo eiga. Patyrinėti savo racionalias ir neracionalias mintis, abejones, įsitikinimus, paanalizuoti savo jausmus, emocijas ir pan. Tai galima padaryti raštu ar mintyse.

Kita grupė technikų labiau susijusi su relaksacija, kvėpavimo pratimais, autogeninėmis raumenų treniruotėmis, sąmoninga praktika, skirta atpalaiduoti kūnui ir sustoti, pabūti čia ir dabar.

Viena iš praktikų – pabūti čia ir dabar ir buvo išbandyta salėje. Pratimas buvo skirtas penkiems pojūčiams – pamatyti, paliesti,  išgirsti, užuosti, paragauti.

Labai svarbu pozityvus mąstymo ugdymas tam, kad labiau pastebėtume gerus dalykus, vykstančius mūsų gyvenime. Kad būtume dėkingi sau, kad ir už mažas smulkmenas, įvertintume, kiek mes daug turime, ir mažiau koncentruotumėmės į tai, ko neturime. Ypač naudinga dėkingumo praktika, kurią irgi teko išbandyti, kuri mums leidžia pajausti džiaugsmą ir prasmę kiekvienu momentu. Nes dėkingumas nušviesina mūsų gyvenimą, mūsų santykius su kitais žmonėmis, su savimi ir pasauliu.

Kvietė susipažinti su Psichikos dienos stacionaru

Pilnavertis gyvenimas neįsivaizduojamas be subalansuotos psichinės sveikatos, todėl 14 val. duris atvėręs Psichikos dienos stacionaras kvietė išgerti žalios arbatos ir susipažinti iš naujo.

Apsilankiusiems administracijos atstovams, šeimos gydytojams bei medicinos darbuotojams  Psichikos dienos stacionaro tikslus ir paskirtį pristatė gydytojas psichiatras-psichoterapeutas Audrius Juodinis. Beveik prieš dešimtmetį įkurtas Dienos stacionaras keitėsi, plėtėsi jo veiklos bei funkcijos. Šiandien, išplėtęs paslaugas teikiančių specialistų komandą ir teikiamų paslaugų spektrą,  Dienos stacionaras suteikia žmogui galimybę gauti malonias patirtis per malonias veiklas, tokias kaip ergoterapija, kineziterapija, psichoterapiniai užsiėmimai, piešimas, filmų peržiūra, jų aptarimas ir t. t. Viso to rezultatas – gaunama kitokia, maloni patirtis, geros emocijos ir žmogus psichinės būklės pagerėjimas.

Nuo liepos pasikeitus Dienos stacionaro aprašui Lietuvoje – pacientus į Dienos stacionarą gali siųsti tiek gydytojas psichiatras, tiek šeimos gydytojas, jeigu pacientui jau yra nustatyta gydytojo psichiatro  diagnozė. Taikant kompleksinį gydymą Dienos stacionare, galima išvengti žmogaus gydymosi Psichiatrijos ligonininėje.

Suteikta informacija kolegoms, kokia tvarka jie gali siųsti pacientus į Dienos stacionarą bei kokiems pacientams Dienos stacionari rekomenduoti negalima.

Pasveikino su obuoliais

Tą pačią dieną Kėdainių PSPC aplankė Kėdainių rajono visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios visuomenės sveikatos stiprinimą, nešinos kraitele obuolių su užrašytais palinkėjimais sveikatos ir stiprybės, gero ir jaukaus rudens, pagarbos ir meilės, jaukumo, šypsenos, dienų kaip švenčių, pozityvių emocijų, Obuoliais vaišino darbuotojus, pacientus, primindamos, kokia šiandien diena ir kuo ji svarbi.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.