Spalio 29-oji – Pasaulinė insulto diena
Spalio 29 d. minint Pasaulinę insulto dieną, visas pasaulis atsigręžia į šią klastingą ligą, kuri sukrečia dažną šeimą. Insultas yra viena iš pagrindinių negalios ir mirties priežasčių visame pasaulyje. Insultas – ūminis židininis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Smegenų infarkto metu, dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės, sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai.
Insultas yra skirstomas į du pagrindinius tipus, priklausomai nuo jo priežasties: išeminį ir hemoraginį. Plačiau dažniausius insulto požymius, priežastis, rizikos veiksnius bei gydymo būdus komentuoja VšĮ Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Erika RUDELIENĖ.
Išeminis insultas yra labiausiai paplitęs insulto tipas, sudarantis apie 87% visų insultų atvejų. Išeminis insultas atsiranda, kai kraujo tekėjimas į smegenų dalį yra sutrikdytas dėl užsikimšusios kraujagyslės.
Hemoraginis insultas yra rečiau pasitaikantis, kai plyšta galvos smegenis maitinanti kraujagyslė ar jos išsiplėtimas – aneurizma, ir kraujas išsilieja į smegenis arba aplink jas.
,,Insultų srityje yra sakoma – „laikas – smegenys“.
O tai reiškia, kad kuo ilgiau nesikreipiate į gydytojus patyrus simptomus, tuo daugiau nepagydomos žalos patiriate. Geriausia apsauga yra laiku pastebėti simptomus ir nedelsiant vykti į ligoninės priimamąjį.
Požymių atpažinimas – raktas į išgyvenimą po insulto
Dažniausi insulto požymiai yra:
- vienos pusės veido paralyžius (perkreiptas veidas, nusviręs lūpos kampas),
- nusilpusi ranka, kurios negali pakelti ar išlaikyti pakeltos (kartu gali būti nusilpusi ir koja, ir atsiradęs pažeistos pusės tirpimas),
- sutrikusi kalba (ligonis kalba padrikais žodžiais ar tik skiemenimis, nesugeba suformuluoti minties, atsakyti į paprastus klausimus ar neaiškiai taria žodžius).
Insultas gali pasireikšti staigiu regos sutrikimu viena akimi, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimu; nauju, staigiu ir stipriu galvos skausmu.
Svarbu prisiminti keturis svarbiausius insulto požymius:
- Face – veidas,
- Arm – ranka,
- Speech – kalba,
- Time – laikas, kuris be galo svarbus faktorius atpažįstant insultą.
Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą ar kreiptis į gydymo įstaigą!
Insulto priežastys:
- arterinio kraujospūdžio padidėjimas (pats didžiausias rizikos veiksnys);
- padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje;
- širdies ligos (prieširdžių virpėjimas, širdies nepakankamumas);
- aterosklerozė;
- praeityje įvykęs insultas;
- cukrinis diabetas;
- rūkymas;
- antsvoris;
- pakaitinė hormoninė terapija;
- narkotikų vartojimas.
Insulto gydymas:
Intraveninė trombolizė – krešulio tirpdymas, leidžiant specialų vaistą (trombolitiką) į veną. Šį gydymo būdą galima taikyti, praėjus ne daugiau kaip 4,5 val. nuo simptomų pradžios. Trombolizė padidina palankios išeities tikimybę iki 30 procentų.
Trombektomija – kraujo krešulio mechaninis ištraukimas iš kraujagyslės. Šį gydymo būdą daugumoje atvejų galima taikyti iki 6 val. nuo simptomų pradžios. Trombektomija padidina palankios išeities tikimybę iki 50 procentų.
Reabilitacija – svarbus veiksnys kovojant su insulto pasekmėmis. Kiekvienam pacientui parengiama speciali programa, padedanti atkurti prarastus įgūdžius ir atitaisyti visus įmanomus pažeidimus. Ją pritaikius, judesiai ir kalba atsinaujina per pirmuosius 3-6 mėn. po insulto, todėl šiuo periodiu reabilitacija yra veiksmingiausia.
Trumpos rekomendacijos:
- stenkitės koreguoti insulto rizikos veiksnius. Tai padeda išvengti 80 procentų insultų;
- atpažinkite dažniausius insulto požymius: perkreiptas veidas, nusilpusi ranka, sutrikusi kalba;
- įtarus insultą, nedelsiant kvieskite greitają pagalbą – laikas yra smegenys;
- nelikite abejingi šiai problemai – papasakokite apie insultą savo artimiesiems.
Nesvarbu ar žmogus jaunas ar senyvas, šansą patirti insultą turi bet kas, todėl būkite budrūs.