Lapkričio 16-oji – Tarptautinė nerūkymo diena

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį – šiais metais – lapkričio 16-ąją minima Tarptautinė nerūkymo diena, kuri yra puiki proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui. Nerimą kelia ypač el. cigarečių populiarumas, kurios tampa vis patrauklesnės tarp vaikų ir jaunimo, nes, priešingai nei ,,klasikinės“, jos neturi tabako kvapo ir gali būti įvairaus skonio. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, kad e. cigarečių degimo metu išsiskiria medžiagų, kurių kiekiai atitinka identiškų junginių kiekį tabako cigaretėse ir jos nėra sveikesnė alternatyva ,,klasikinėms“ cigaretėms.

Moksliniame Amerikos Širdies asociacijos pareiškime (2022 m.) teigiama, jog moksliniai tyrimai rodo, kad elektroninių cigarečių sudėtyje yra gausu įvairių termiškai neatsparių organinių dalelių, kurios kaitinant skyla į įvairias toksines medžiagas, kaip: acetaldehidas, akroleinas, ir formaldehidas, kurie yra stiprūs kvėpavimo takų dirgikliai ir žinomi kancerogenai.

Jau dabar yra tiesioginių įrodymų, kad žmonės, vartojantys elektronines cigaretes, turi didesnę riziką susirgti kai kuriomis vėžio formomis, lyginant su tradicines cigaretes rūkančiais asmenimis – gimdos kaklelio vėžiu, leukemija, odos vėžiu ir skydliaukės vėžiu.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas laikosi nuostatos, kad nėra nekenksmingo rūkymo būdo ir bet kokių tabako gaminių naudojimas yra kenksmingas sveikatai ir jo reikia vengti, t.y. nepradėti vartoti arba atsisakyti vartojimo, o ne vienus produktus keisti kitais.

Visa informacija apie tai, kokios žalingos gali būti rūkymo pasekmės tavo sveikatai, kodėl verta mesti rūkyti, kaip mesti rūkyti, patarimai metantiems, sėkmės istorijos bei priklausomybės nuo nikotino testas www.nerukysiu.lt